Francie žije aférou kolem Hollandovy milenky

Paříž – Francouzský prezident Francois Hollande chce žalovat bulvární časopis Closer, který publikoval hned 7 stran o jeho aféře s herečkou Julií Gaytovou. Hollande to považuje za „útok na své právo na soukromí“. Že se s herečkou stýká, ale nepopřel. Closer pak oznámil, že informace stáhne z webu, tištěná verze je ale dál v oběhu. Oficiálně je prezidentovou partnerkou novinářka Valerie Trierweilerová. Z předchozího vztahu s poraženou prezidentskou kandidátkou Ségolene Royalovou má Hollande čtyři děti. Milenky mezi francouzskými prezidenty ale nejsou žádnou novinkou.

Narážky na poměr Hollanda a Gayetové se objevily ve francouzských médiích již dříve. Jednačtyřicetiletá Gayetová si loni v březnu stěžovala na prokuratuře a požadovala odhalení autorů fám. O rok dříve se herečka v jednom klipu podílela na Hollandově volební kampani. Kandidáta na prezidenta líčila jako „skromného“ a „úžasného“ člověka, který umí naslouchat lidem.

Bezpečnost prezidenta může být ohrožena, tvrdí magazín

Closer nyní tvrdí, že má tajné schůzky zdokumentované fotografiemi. Ty například ukazují šéfa státu, jak se přidává k herečce u bytu, „kde si prezident zvykl přespávat“. Podle magazínu se jedna z posledních schůzek odehrála na Nový rok, když Hollande dorazil k hereččině bytu na skútru. Podle Closeru mohou tajné schůzky vést k zanedbání prezidentovy bezpečnosti. Doporovází ho totiž jen jeden bodyguard, který prý občas dokonce dostane za úkol dojít pro čerstvé croissanty.

Bruno Le Roux, předseda socialistické skupiny v parlamentu

„Nevidím důvod, proč bych měl dnes komentovat aféru, která je naprosto soukromá.“

Valérie Trierweilerová, oficiální partnerka Françoise Hollanda

„Ne vždycky se s prezidentem shodneme. On má rád vydatnou kuchyni. A je pravda, že já se ho v tom snažím trochu omezovat.“


Julie Gayetová
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Bernard Patrick

Hollande se vůči obsahu magazínu ohradil se slovy, že „hluboce lituje nerespektování zásad ochrany soukromí, na kterou má právo jako každý občan“. Zdůraznil přitom, že se nevyjadřuje z titulu své prezidentské funkce, nýbrž jako řadový Francouz. Dodal, že zvažuje další postup včetně možné žaloby.

Vedení Closeru se na žádost advokáta Gayetové rozhodlo odstranit veškeré informace o údajném vztahu ze svého webu. Šéfredaktorka listu Laurence Pieauová vysvětlila, že Closer vyhověl, protože se jednalo o „jasný pokyn“. Dodala, že se požadavek nezmiňoval o již prodávané tištěné verzi časopisu. Prezidentský palác podle ní redakci nekontaktoval.

Video Hollandova milostná aféra tématem Událostí
video

Hollandova milostná aféra tématem Událostí

Popularita levicového prezidenta pořád padá

Hollandova popularita zaznamenala během více než devatenácti měsíců v úřadě strmý pád. Podle průzkumů z konce roku mu zejména kvůli neschopnosti řešit nezaměstnanost a ekonomické problémy země důvěřovala pouze necelá třetina obyvatel. Stal se tak nejméně populární hlavou státu za dlouhá desetiletí.

K milostným pletkám svých politiků jsou ale Francouzi tradičně tolerantní a první reakce na aféru nenasvědčují, že by měla jeho svízelnou situaci ještě zhoršit. „Myslím, že všichni mají právo na respekt k soukromí,“ řekla televizi i obvyklá Hollandova kritička, politička Marine Le Penová z pravicové Národní fronty. Vztah je podle ní jeho soukromou věcí, dokud kvůli němu neutratí ani cent z veřejných peněz.

Ani Hollandovi předchůdci mnohdy nemají „čistý štít“

  • Podobný případ se udál před šesti lety, kdy média zajímal vztah Hollandova předchůdce Nicolase Sarkozyho s modelkou Carlou Bruniovou, pozdější první dámou. Sarkozy se za pětileté volební období stihl rozvést, oženit a pořídit si další dítě.
  • Někdejší socialistický prezident z 80. a 90. let Francois Mitterrand měl rovněž mimomanželský poměr a jeho o téměř tři desetiletí mladší milenka mu porodila dceru. K náklonnosti k ženám se přiznal i jeho následovník v Elysejském paláci Jacques Chirac.