„Jak si tu pojmenujeme ulice či náměstí, je naše věc,“ říká primátor Hřib

26 minut
Interview ČT24: Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti)
Zdroj: ČT24

Náměstí před ruskou ambasádou v Praze nově ponese jméno zavražděného oponenta Putinova režimu Borise Němcova. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) tím magistrát vyšel vstříc přání občanů a pokračuje v české tradici hájení lidských práv. Hřib v Interview ČT24 rozebíral také bytovou krizi v hlavním městě a možné regulace krátkodobého nájemného. Pokud se prý problém se službami typu Airbnb vyřeší, pro bydlení se tím uvolní 10 tisíc bytů. Město ale podle něj musí dělat také další kroky – například stavět byty nové.

„Jsme koalice změny, která se rozhodla vyjít vstříc přání svých občanů a naslouchat jim,“ řekl Hřib s odkazem na petici za přejmenování náměstí. Podotýká, že hlavní město se připojuje k iniciativě dalších metropolí, které se k podobnému kroku uchýlily, například Washingtonu či Kyjevu.

Pirátský primátor má za to, že mnoho Rusů bude za přejmenování náměstí rádo, Němcov byl totiž prý oblíbeným liberálním politikem. „Nevidím v tom žádný problém. Pozval jsem ruského velvyslance na ceremoniál,“ dodává Hřib s tím, že odpověď na pozvánku zatím magistrát nedostal.

Konstatuje také, že zatím neobdržel negativní reakce ani z ruského velvyslanectví, ani z Moskvy. „Dokonce i prezident Putin konstatoval, že viníci vraždy musí být dopadeni a potrestáni,“ připomíná primátor.

Vedle náměstí Praha přejmenuje také alej na Stromovce v Praze 7. Ta nově ponese jméno zavražděné novinářky Anny Politkovské. „Je to téma, které je důležité si připomínat. Že jsou tu lidé, kteří za svou práci podpory demokracii a boje proti korupci položili život,“ je přesvědčen šéf hlavního města. Zdůrazňuje, že v případě Němcova a Politkovské nešlo jen o kritiky Putinova režimu, ale i o kritiky dění na východě Ukrajiny.

„To je naprosto v souladu s hodnotami, které vyznáváme. A proto si myslím, že přejmenování náměstí bylo určitě namístě,“ doplňuje Hřib, podle nějž tím Praha navazuje na českou tradici v oblasti hájení lidských práv. „Reagujeme na to, co nám navrhli občané a nasbírali podpisy. Souhlasí s tím i pozůstalí a rodina Borise Němcova,“ přibližuje s tím, že na ceremoniál přijede i dcera zavražděného opozičního politika.

Nová místopisná pojmenování
Zdroj: ČT24

„Za minulé koalice se tu děly strašné věci“

Místopisná komise konstatovala, že s přejmenováním není problém, nikdo například nemusí měnit občanské průkazy. Dosavadní název Pod Kaštany nadále ponese přilehlá ulice.

Když se ale Praha ptala na změnu názvu poprvé, komise návrh zamítla. „To bylo za předchozí koalice a tady se děly strašné věci,“ interpretuje Hřib. „Předchozí koalice se snažila nadbíhat čínské diktatuře, do smlouvy mezi městy se dostala klauzule o uznávání jedné Číny, která tam neměla co dělat,“ popisuje. Předchozí pražská koalice podle něj měla hodnoty nastavené jinak.

„Je důležité mít nějaké hodnoty, evropské hodnoty, jako jsou podpora svobody, demokracie, právního státu. Pevně doufám, že si tu demokracii a svobodu budeme užívat, jak dlouho to jen bude možné,“ věří primátor.

Záležitost nepovažuje za problém s mezinárodním rozměrem: „Jak si tu pojmenujeme ulice či náměstí, je naše věc,“ tvrdí.

Krize bydlení může mladé talentované vyhnat do zahraničí, varuje Hřib

Primátor Prahy v rozhovoru mluvil také o krizi v oblasti bydlení. Vysoké nájmy podle něj nevyřeší pouze regulace platforem pro sdílené bydlení, jako je například Airbnb, je potřeba učinit i další kroky. Regulace služeb typu Airbnb ale nájmy ovlivní – pokud se totiž problém podaří vyřešit, pro nájemní bydlení se uvolní deset tisíc bytů. „To bude mít vliv na výši nájemného,“ je přesvědčen Hřib.

Zdůrazňuje, že cena a dostupnost bydlení je jedním z hlavních faktorů konkurenceschopnosti měst, a pokud se nájmy v Praze nepodaří snížit, mladí a talentovaní lidé by mohli odcházet za lepším do zahraničí. Bytovou krizi proto považuje za jeden z nejvýznamnějších problémů. Na nájemné by podle Hřiba mělo padnout maximálně třicet procent měsíčního platu, v současnosti to ale často bývá více.

Využití Airbnb v Praze
Zdroj: ČT24

Airbnb a podobné platformy chce regulovat na čtyřech úrovních. Služby by měly předávat údaje o ubytovacích jednotkách a počtu hostů, z nějž se vypočítává poplatek za přenocování, který vybírá město. Důležité je také zmocnění pro obce, aby mohly samy regulovat poskytování krátkodobého nájemného na svých územích. „Z mého pohledu by bylo ideální, kdyby se Airbnb vrátilo do sféry sdílené ekonomiky, kde začínalo. Tu nechce nikdo regulovat,“ doplňuje primátor.

Regulace bude podle něj předmětem intenzivní politické diskuze: „V Praze si nejsme schopni sami schválit zákon. Zákon se bude schvalovat v parlamentu, kde bude nutné dosáhnout konsensu všech politických stran,“ podotýká Hřib a dodává, že Praha dala dohromady teze, které jsou pro ni klíčové.

Primátor hlavního města by také uvítal více pravomocí pro jednotky vlastníků a změnu stavebních předpisů tak, aby nedocházelo k nekalé konkurenci hotelům. Prázdný dům, který majitel využívá ke krátkodobým pronájmům, je totiž v podstatě hotel načerno, který nemusí plnit požární, hygienické a jiné předpisy, upozorňuje Hřib.

Využití Airbnb v Praze podle městských částí
Zdroj: ČT24

Pomoci mají rekonstrukce i nová výstavba

Paralelně s Airbnb je ale třeba řešit také výstavbu, dodává Hřib. V předchozím roce podle něj v Praze začala výstavba pěti tisíc nových jednotek, což je rekord za poslední dekádu. „Připravujeme plán pro družstevní bydlení, rekonstruujeme městské byty,“ ilustruje primátor a dodává, že potřeba jsou také změny v územním plánu hlavního města.

Do budoucna by dle svých slov rád, aby byty stavělo i město, které se nyní soustředí na opravy více než dvou tisíc jednotek. „Byl bych rád, abychom zahájili městské projekty. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo využít i stávající městské budovy, které nemají využití,“ nastiňuje Hřib a podotýká, že v rané fázi jsou například diskuze o převodu karlínských kasáren ze správy státu do správy Prahy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 50 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 3 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 3 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 8 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 13 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 13 hhodinami
Načítání...