Hotel Avion

Nejužší hotel ve střední Evropě ožil designem. Brněnský Avion poskytl zázemí festivalu umělců

Rekonstruovaný hotel Avion ožil festivalem Brno Design Days. Tématem letošního třetího ročníku je odhalování tajemství. Akce přivítá významné brněnské osobnosti i jména světového formátu. Patří mezi ně například designérka módního domu DIOR Margherita Carrara nebo nizozemský architekt Bertrand Schippan.

 

Festival designu v Brně nabídne do neděle desítky akcí a zájemci budou moct nahlédnout do jindy nepřístupného rekonstruovaného hotelu Avion. Z tématu odhalování tajemství je složená celá dramaturgie.

„Svá tajemství nám odhalí umělci v pátek a v sobotu na svých přednáškách. Zájemci se s nimi setkají i v rámci workshopů,“ řekla kurátorka festivalu Alexandra Georgescu.

Tajemství bioplastů nebo výroba šperků

Kromě Margherity Carrarové a Bertranda Schippana se představí i designér Frank Tjepkema nebo čeští zástupci Adam Vodička, typograf David Březina nebo grafik Jakub Konvica. Workshopy zasvětí účastníky do tajemství bioplastů, naučí je vyrábět vlastní stříbrné šperky, připravit ukázkovou tabuli nebo navrhnout oblečení. Chybět nebudou ani tematické instalace.

Po celou dobu festivalu se bude konat výstava prací studentů brněnských uměleckých oborů. „Cílem výstavy je ukázat široké veřejnosti i odborným návštěvníkům brněnské talenty a ty následně motivovat a podporovat při jejich další tvorbě,“ dodala Alexandra Georgescu.

Avion se otevře veřejnosti po osmi letech

Letošní festival se vesměs točí kolem asi osm let zavřeného hotelu Avion, kde bude i doprovodný program. Návštěvníci si budou moct koupit zajímavé kousky v designovém exishopu, posedět si v designové kavárně s knihou, zúčastnit se přehlídky vybraných modelů fashion designerů nebo se podívat na promítání filmu.

Hotel v České ulici v centru města zahájil provoz v roce 1928. Stavbu podle projektu architekta Bohuslava Fuchse vlastní soukromý majitel. Cílem rekonstrukce je obnovit hotelový provoz při zachování památkové hodnoty stavby.