„Spadl nám do cesty most. A nikdo za nic nemůže?“

Od tragické srážky vlaku s troskami zříceného mostu ve Studénce na Novojíčínsku ve středu uplyne deset let. Naděžda Tomčíková, jedna z cestujících v rychlíku Comenius, se od té doby stále bojí jezdit vlakem. Ona i další cestující či příbuzní obětí jsou navíc zklamaní z postupu policie i justice

Naděžda Tomčíková

Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Naděžda Tomčíková má nehodu samotnou i okamžiky těsně po ní neustále v mysli. Vzpomínky jsou čerstvé, jako by se vše událo nedávno. Od té doby mám i strach jezdit vlakem. „Když musím, vlakem jedu. Je to ale nepříjemné,“ řekla.

Jako přímá účastnice nehody coby zdravotní sestra pomáhala 8. srpna v roce 2008 zachraňovat cestující z vlaku. „Sama jsem byla po operaci zad. Byla jsem v lázních v Karviné, odkud jsem se po měsíční léčbě vracela vlakem domů,“ zavzpomínala na událost.

Tehdejší dění si dle svých slov pamatuje naprosto přesně. „Seděla jsem ve druhém vagonu,“ uvedla s tím, že vlak byl plně obsazený a cestovalo v něm asi čtyři sta lidí. Mezi nimi bylo mnoho mladých lidí, kteří mířili do Prahy na koncert Iron Maiden, doplnila. V okamžik srážky vlaku s mostem cítila „nárazy, které se stupňovaly“.

„Srazilo nás to, spadli jsme na zem. Spadla na nás zavazadla…, mysleli jsme, že umřeme.“

Naděžda Tomčíková

cestující vlakem, který před 10 lety narazil do zříceného mostu

U místa nehody rychlíku Comenius se zříceným mostem vznikl pomník nesoucí jména osmi obětí tragické kolize. Ve středu dopoledne se u něj sejdou cestující i příbuzní obětí, aby si všechny připomenuli. Tomčíková se na pietní událost chytá. Kolik lidí se jí zúčastní, neví. „Už několik let to nějak neorganizujeme. Záleží na lidech, kolik se jich rozhodne přijet. Jsou dovolené, a tak ne každý může,“ řekla.

Obávají se, že viník nalezen nebude

Vadí jim, že za deset let se nepodařilo určit a potrestat viníky. „Je to špatné,“ odpověděla Tomčíková na otázku, jak se dívá na výsledky soudního procesu. „Nejhůře jsem to vnímala v den, kdy rozhodnutí padlo,“ dodala. Novojičínský soud všechny obžalované zprostil loni v prosinci. „To bylo kruté hlavně pro příbuzné obětí nehody,“ dodala Tomčíková, podle níž byl výrok k neuvěření. „Vlak nám nic neudělal. Spadl nám do cesty most. Na stavbě bylo tolik pochybení. Všichni to ví, ale nikdo za nic nemůže?“ ptá se.

Podle ní se vše zbytečně dlouho vleče. „Chápeme složitost případu. Na druhou stranu někdo by měl zase chápat nás. Stát by se už měl zamyslet nad tím, co se děje v takovýchto kauzách. Umělé natahování, neustále se čeká na posudky. Je to špatně. Bojíme se, že to vyjde do ztracena. Nikdo nebude nikdy potrestán,“ řekla Tomčíková.

„Naděje, že se viník najde a potrestá, je vždy. Mám ale strach, že naději opět vystřídá zklamání,“ doplnila.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky. Policie obvinila a státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Šlo o manažery i pracovníky stavebních firem, živnostníka či jednoho úředníka.

Video Tragédie ve Studénce
video

Tragédie ve Studénce