Kruhový objezd u Parama je hotov, kolony nezmizely

I když už je na křižovatce státních silnic v Pardubicích u Parama hotová okružní křižovatka, dopravě příliš neulehčila. Ve špičce musí řidiči čekat desítky minut, než se na objezd dostanou. Situace se bude zlepšovat jen pozvolna. Částečně má pomoci nová spojovací větev, klíčové však bude dokončení nadjezdu, který nyní dopravu zdržuje.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Pardubičtí řidiči jsou zklamaní z nového objezdu u Parama

Křižovatka u Parama, kde se kříží chrudimská a pražská silnice, byla během prázdnin uzavřená. V Pardubicích se proto tvořily kolony na objízdných trasách. Teď, když je opět možné křižovatkou směrem na Chrudim projet, se kolony přesunuly právě k ní. Během uzavírky na ní vznikl kruhový objezd, práce však zdaleka ještě nejsou hotové, a tak není snadné jím projet.

Auta postávají před sjezdem z ulice Teplého. Ve směru od Chrudimi totiž projíždí takřka nepřetržitý proud vozidel a pro auta, která sjíždějí z Teplého, už nezbývá místo. Kolona je na deset, někdy i dvacet minut.

Dříve byly na křižovatce semafory, které zajistily prostor pro auta ze všech směrů. Projektanti jsou však přesvědčeni, že jejich zrušením a stavbou okružní křižovatky neudělali chybu.

Problém podle nich nevzniká v samotné křižovatce, kterou projede 24 tisíc aut denně, ale o několik set metrů dál, na provizorním mostě přes železnici, který se nesmí přetěžovat. „Tudíž se nesmí vyskytnout situace, kdy jsou na mostní provizoriu najednou dva naložené kamiony,“ uvedl manažer projektu Petr Urválek. Stanislav Král z Ředitelství silnic a dálnic dodal, že stav před začátkem stavby byl horší. „A musíme si uvědomit, že stavba není u konce,“ podotkl.

První zlepšení by měly v prosinci přinést nové spojovací větve okružní křižovatky, díky kterým již nebude v některých směrech nutné čekat, až se uvolní místo na samotném objezdu. Do úplného dokončení prací však ještě zbývá více než rok. Teprve na konci roku 2017 by měl být hotový nový most, od kterého si silničáři slibují definitivní zklidnění provozu.