Policie prohledala kancelář i byt chebského starosty. Zřejmě kvůli evropským dotacím

Detektivové z útvaru pro boj s organizovaným zločinem v pondělí odpoledne prohledali kancelář i byt chebského starosty Petra Navrátila (ČSSD). Prohlídky souvisí s projekty dotovanými Regionálním operačním programem (ROP) Severozápad. Navrátil řekl, že jde o projekty staré tři a více let, tedy z doby před tím, než v ROP Severozápad působil jako předseda regionální rady. Navrátil z ničeho obviněn nebyl. Policie vyšetřování komentovat nebude.

Petr Navrátil
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

„Žádné obvinění mi sděleno nebylo. Neznamená to, že nemůže přijít, protože dneska to může přijít na kohokoli. Netýká se to současných výzev, netýká se to ničeho na městě. Ale mám podepsanou mlčenlivost, a tak nemohu říct více,“ řekl Navrátil. Dodal, že si není vědom, že by „vědomě porušil zákon v souvislosti s regionálním operačním programem“.

Prohlídky skončily ještě v pondělí odpoledne, detektivové zabavili několik dokumentů. Starosta neupřesnil, jestli se týkaly soukromých nebo krajských projektů. Chod úřadu policejní akce nijak neohrozila, dodal Navrátil.

ÚOOZ zásah komentovat nebude

„Provedeny byly pouze standardní úkony, které v rámci probíhajících trestních řízení jsou na denním pořádku a které nijak nekomentujeme,“ sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

V době, o kterou se policisté zajímají, byl Nevrátil jen členem hodnotící komise při posuzování projektů a přidělování evropských dotací. Mluvčí karlovarského krajského úřadu Jana Pavlíková upozornila, že v současnosti policie žádný projekt, který získal dotace z ROP, nevyšetřuje.

Předsedou regionální rady se stal Petr Navrátil teprve později - v čele ROPu stál v letech 2012 až 2014. Nyní je jejím místopředsedou. ROP v těch letech rozdělil mezi stovky projektů miliardy korun.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Policie přišla k chebskému starostovi kvůli ROP Severozápad

Před dvěma lety však poslal soud do vězení někdejšího ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, odsoudil ho za přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Ústecký krajský soud Kušnierzovi původně uložil sedm a půl roku vězení, odvolací vrchní soud počátkem roku 2013 trest snížil na pět let. 

Podle některých spekulací by mohlo jít o to, že se Kušnierz, obviněný z dalších trestných činů v souvislosti s ROP Severozápad, snaží svalit vinu na lidi, kteří v době jeho působení měli také co do činění s dotačním programem.