Starosta Prahy 4 Horálek končí, potopili ho spolustraníci

Praha - Zastupitelstvo Prahy 4 dnes odvolalo starostu Pavla Horálka (ODS). Sesazení navrhli jeho straničtí kolegové, starosta prý ztratil jejich důvěru. Podle opoziční Strany zelených jsou pravé důvody jiné, za změnou podle nich může být vlivný podnikatel Ondřej Palounek. Horálka by měl nahradit dosavadní radní Pavel Caldr (ODS).

Předseda klubu ODS Jan Schneider, který návrh na odvolání starosty přednesl, řekl, že 13 ze 16 členů klubu vyjádřilo Horálkovi nedůvěru. „Za sebe musím říct, že důvodem je jeho chování vůči zastupitelům, autokratický způsob řízení radnice,“ řekl Schneider.

Dosavadní koalice ODS a ČSSD se teď rozšíří o tři nezávislé zastupitele, kteří odešli z klubu TOP 09, nahradí občanské demokraty, kteří s odvoláním starosty a novou koalicí nesouhlasili.

Šéf koaličního klubu ČSSD Jan Choděra řekl: „Jestliže se na nás koaliční partner obrátil s tím, že starosta nemá podporu klubu, nemůžeme s tím nic dělat. Vzali jsme to na vědomí jako fakt, máme zájem, aby radnice a koalice fungovala.“

Podle opoziční Strany zelených, která se hlasování o Horálkovi odmítla účastnit, ale koalice pravé důvody neuvedla. „Jsou to fráze. Jestli důvody nedáte, můžou být spekulace, že zavelel Palounek,“ řekl zastupitel Petr Štěpánek (SZ).

Horálek před svým odvoláním řekl, že ho mrzí, že odchází od rozdělané práce. „Ano, x věcí se mi nepodařilo, ale mám pocit, že jsme vykonali spoustu dobrého a dokončili řadu projektů,“ řekl zastupitelům.

Odvolání Horálka bylo vyvrcholením vnitrostranických sporů v Praze 4. Horálka jeho straničtí kolegové odvolali už v říjnu z postu předsedy ODS v Praze 4. Zdůvodnili to generační obměnou a změnou politického stylu práce. Podle zastánců Horálka ale je za výměnou snaha oslabit pozice těch členů ODS, kteří podporují pražského primátora a šéfa pražské ODS Bohuslava Svobodu, a posílit straníky, kteří jsou údajně napojeni na vlivného podnikatele Ondřeje Palounka.

Video Rozhovor s redaktorkou Aktuálně.cz Lucií Kudláčkovou
video

Rozhovor s redaktorkou Aktuálně.cz Lucií Kudláčkovou