Hra o budoucího primátora Plzně - zaběhnutí šíbři i nováčci

Plzeň – S blížícími se komunálními volbami se spolu s kandidátkami jednotlivých stran rodí i volební programové priority v jednotlivých obcích a městech. V Plzni, kde dlouhodobě převažují pravicoví voliči, se pokusí obhájit primátorské křeslo Martin Baxa (ODS). Pravicovou protiváhu se mu pokusí vytvořit šéf městského kontrolního výboru Ondřej Ženíšek z TOP 09. Za ČSSD jde do klání o prvního muže města dosavadní Baxův ekonomický náměstek Martin Zrzavecký. Lídrem kandidátky hnutí ANO 2011 je poslanec Pavel Šrámek, Pravá volba pro Plzeň bude kandidovat s Vladimírem Duchkem. KDU-ČSL sází na dlouholetého komunálního politika Petra Náhlíka. Na scéně se ale objevila pozoruhodná koalice Společně za Plzeň s aktivistou Petrem Vaňkem a Změna pro Plzeň s Martinem Markem v čele.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Mynařík

ODS - Martin Baxa

Delegáti oblastního sněmu ODS neměnili známou tvář dosavadního primátora Baxy. Za jeho vedení zastupitelstvo schválilo třeba spalovnu odpadu nebo rozhodlo o stavbě depa MHD v areálu Škody v Plzni, za kterou spolu s údržbou na 29 let plzeňské dopravní podniky zaplatí úctyhodných 12 miliard. O zakázku se zajímá protikorupční policie, radnice i Škoda trvají na její nutnosti a cítí se poškozeny.

Miliardu přikleplo město na úpravnu vody. „Postavili jsme fotbalový a atletický stadion, divadlo, spoustu parků a silnic, zavedli jsme odpadový systém,“ nechal se slyšet v médiích Baxa. V dalším volebním období vidí dnešní primátor priority ve třech oblastech – úspěch při přípravách Evropského hlavního města kultury 2015, kontinuitu dopravních staveb, jako je západní okruh a tramvajová trať na Borská pole, a maximální vytěžení nového programového období Evropské unie.

ČSSD - Martin Zrzavecký

Lídrem pro komunální volby vybrali plzeňští sociální demokraté svého předsedu a ekonomického náměstka Martina Zrzaveckého. ČSSD spolu s ODS vládla od posledních komunálních voleb 2010 v takzvané velké koalici, kterou s Baxou tehdy v čele vyjednávacího týmu domluvil právě Martin Zrzavecký.

Zrzavecký si bere za své priority, na kterých se v létě shodli delegáti okresní konference sociálních demokratů. Soustředit se chce rovněž na čerpání evropských peněz, stejně jako na investice ITI do vědy, výzkumu, vzdělávání, zaměstnanosti a sociální oblasti. Vedle dopravní infrastruktury a životního prostředí považuje za důležité zaměřit pozornost na řešení bezdomovectví a drobné kriminality.

TOP 09 - Ondřej Ženíšek

Osmatřicetiletého Ondřeje Ženíška zná komunální politika už z dob, kdy před vznikem TOP 09 působil u lidovců. Do své současné kmenové strany vstoupil v létě 2009. V následujících komunálních volbách uspěl a stal se předsedou Kontrolního výboru města Plzně.

Vedle dlouhodobých cílů, jako jsou průhledná výběrová řízení a promyšlené územní plánování, se vedle preferencí na nadcházející čtyřleté období objevuje rovněž podpora hlavních aktivit projektu Evropského hlavního města 2015 nebo uzavření centra města autům. Vystupuje proti výherním automatům a vyslovuje podporu farmářským trhům.

KDU-ČSL - Petr Náhlík

Bývalý náměstek primátora Petr Náhlík povede kandidátku plzeňských lidovců. V minulých komunálních volbách obhájil mandát zastupitele městského obvodu Plzeň 2 - Slovany. V současnosti pracuje jako projektový manažer v oblasti dopravy. Pro ČT shrnul priority pro podzimní volby do několika bodů, z nichž jednou je právě doprava – jde o majetkovou a projekční přípravu dokončení západního okruhu. Považuje za politováníhodné, že poslední čtyři roky se příprava další části okruhu nijak nepohnula.

Za další důležitý bod považuje splácení dluhů vytvořených stávající koalicí ODS a ČSSD. „Dluh za výstavbu technické základny PMDP bude nutné splácet 28 let (!) tj. 7(!) volebních období,“ upozorňuje. S tím souvisí i zaměření na udržení cen předplatného jízdného v plzeňské hromadné dopravě. Petr Náhlík se netají obavou, že kdyby předplatné začalo rychle růst, dojde k zahlcení dopravního systému města osobními automobily – nejen těmi, co přijíždějí, ale i těmi, co chtějí zaparkovat.

ANO 2011 - Pavel Šrámek

V roli nováčka na komunální úrovni se o přízeň Plzeňanů hodlá ucházet hnutí ANO 2011. Kandidátem hnutí ANO na post primátora Plzně se stal současný poslanec Pavel Šrámek. V nedávném rozhovoru pro Plzeňský deník kritizoval současné vedení města, které podle něj udělalo během svého volebního období z Plzně třetí nejzadluženější město V ČR.

V rozhovoru o svých prioritách ještě příliš konkrétní nebyl s odvoláním na to, že volební program je ještě v pracovní verzi. Ale k tématům, na která by se zaměřil, pokud by se prvním mužem na radnici opravdu stal, patří analýza zadlužení města Plzně. Jako člověk ze sféry byznysu by to považoval za svou osobní zodpovědnost. Vedle hospodaření by zacílil také na dopravu. Na otázku Plzeňského deníku, zda je pro zákaz hazardu, poznamenal, že každé ekonomické omezení by se mohlo přelít do šedé ekonomiky.

Evropské hlavní město kultury považuje za obrovský projekt. „Je dobře, že ho Plzeň získala… Domnívám se, že bychom mohli být trochu skromnější. Viděl jsem nějaké části projektu, třeba, že sem přijede francouzský cirkus. Myslím, že bychom spíše měli prezentovat naši plzeňskou nebo českou kulturu,“ uvedl k rozpočtovým plánům Šrámek.

KSČM - Václav Štekl

Komunisté jdou do říjnových komunálních voleb pod taktovkou krajského radního pro životní prostředí Václava Štekla. V celé řadě témat, která plzeňští komunisté upřednostňují, se objevuje třeba poměrné zastoupení v městských orgánech, stejně tak prosazení obecního referenda. V oblasti sociální pak třeba úsilí o vznik chráněného bydlení a podpora sociálních služeb.

Pravá volba pro Plzeň - Vladimír Duchek

V čele kandidátky Pravé volby pro Plzeň (PVP) stojí docent Fakulty strojní Západočeské univerzity Vladimír Duchek. „Nemáme ambici proniknout do velké politiky, spojovat se s celostátními subjekty a tím mít zodpovědnost za jejich skandály,“ nechal se slyšet. Také on má z dřívějška zkušenost s komunální politikou, v letech 1994-1998 působil jako náměstek plzeňského primátora, odpovědný za kulturu, školství, památkovou péči a životní prostředí. Po letech práce zastupitele pak do roku 2010 dělal na radnici ekonomického náměstka.

Mezi programovými body PVP patří výstavba objízdných okruhů, také on se staví za omezení hracích automatů. Vedle obdobných témat, jako mají ostatní politické subjekty, chtějí její kandidáti zacílit na umělecké spolky a sdružení grantovou podporou s důrazem na dlouhodobé projekty. Mimo jiné zmiňuje PVP v prioritách i podporu dobrovolnictví.

Společně za Plzeň - Petr Vaněk

Zcela novou koalici Společně za Plzeň sestavily strany a hnutí, které se v Plzni již nějakou dobu angažují - Plzeňská aliance, Česká pirátská strana, hnutí Změna a Strana zelených. V čele stojí aktivista Petr Vaněk, který třeba prosazoval referendum o obchodním centru Corso na Americké třídě.

V červnovém rozhovoru pro idnes.cz tlumočil jeden z kandidátů uskupení Pavel Denk snahu prosadit ve městě funkci hlavního architekta. „Aby nám podobu Plzně nediktovali dopravní inženýři,“ zdůvodnil záměr. Také pro ně hraje roli výstavba okružních tras, stejně jako snaha vybudovat tramvajovou trať na Borská pole.

Změna pro Plzeň - Martin Marek

Samostatně jde do voleb Změna pro Plzeň s Martinem Markem. I když má s koalicí Společně za Plzeň podobný program, například boj proti hazardu nebo méně aut v centru, na společné kandidátce se nedomluvili.

Mezi hlavní body jejího programu patří levnější jízdné v MHD, úplný zákaz hracích automatů nebo přírůstek pěších zón ve městě. „Jako první v Plzni navrhuje Změna pro Plzeň snížení hranice pro soutěžení veřejných zakázek na 50 tisíc korun. Také požaduje audit městských společností, zvýšení kapacit jeslí a školek či startovací a sociální byty,“ píše Změna pro Plzeň v programu.

  • Poslední komunální volby v Plzni vyhráli těsně před ČSSD občanští demokraté. Každá ze stran získala po 14 křeslech a dohodly se na koalici, která během čtyřletého společného vládnutí překonala krizi. V opozici se ocitli zástupci všech ostatních stran v zastupitelstvu - TOP 09, KSČM, Pravé volby pro Plzeň a Občané.cz.