Czech Press Photo vyhrál snímek zfanatizovaného chlapce při oslavách Hizballáhu

Odborná porota Czech Press Photo vyhlásila výsledky 23. ročníku soutěže české novinářské fotografie a cenu Křišťálové oko 2017. Letošním držitelem prestižního ocenění a hlavním vítězem soutěže se stal Martin Bandžák s fotografií chlapce na oslavách hnutí Hizballáh v libanonském městě Hermel.

Zdroj: Czech Press Photo Autor: Martin Bandžák

„Přestože nemohl fotograf pořídit snímek klasickou profesionální technikou ale mobilním telefonem, podařilo se mu docílit toho, že je snímek dostatečně vypovídající a působivý,“ řekl Petr Josek, předseda foto poroty soutěže Czech Press Photo 2017.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Czech Press Photo zná vítěze

Do 23. ročníku soutěže o nejlepší novinářské fotografie se během září přihlásilo 482 fotografů s celkovým počtem 7277 fotografií. V devíti kategoriích je po třech nominovaných, soutěží se i ve třech video kategoriích, 26 autorů zaslalo 56 videí.  

Zfanatizovaný dav byl terčem propagandy

Autor vítězného snímku působí v regionu díky humanitární organizaci MAGNA, která poskytuje v místě zdravotní pomoc utečencům ze Sýrie. „Fotografie vznikla v městečku Hermel v Libanonu, které leží na hranici se Sýrií. Tady vznikl Hizballáh, tady má svoji základnu, tady má své věrné. Každý rok tu zároveň pořádá oslavy svého vítězství nad Izraelem, kdy se mu jej podařilo vytlačit z okupovaných území.“

Martin Bandžák
Profil

Martin Bandžák

Martin Bandžák (1975, Bratislava) strávil část dětství v Zambii, kde rodiče pracovali jako lékaři. Fotografii se věnuje od svých 12 let, kdy mu otec daroval starý Contax. V roce 2001 spoluzakládal humanitární organizaci MAGNA a dosud jí řídí. Jeho série fotografií jsou s činností této organizace provázané a zobrazují lidi, kteří žijí na okraji společnosti. Je držitelem několika ocenění, včetně Fotografie roku Czech Press Photo 2010 za portrét zraněného děvčete po zemětřesení na Haiti. Pravidelně publikuje v médiích. Cyklus Stratene zivoty (AIDS v Kambodži) vydal knižně. Je ženatý, má dvě děti a žije současně na různých místech planety.

Na stadion, kde se odehrávaly oslavy, ho pozvali místní známí. „Tisíce zfanatizovaných lidí, dav podpořený vysokou úrovní propagandy. A tak vznikla rovněž fotografie chlapce, který za podpory svých kamarádů, se zlatým boxerem na ruce zpívá bojové chorály a všichni mávají vlajkami na počest jejich lídra Hassana Nasralla.“ Fotograf se stal zároveň vítězem kategorií Problémy dnešní doby a Portrét.

Podívejte se v galerii na vítězné snímky ve všech kategoriích Czech Press Photo 2017:

Dohromady se letos v rámci Czech Press Photo 2017 soutěžilo v devíti různých foto a třech video kategoriích. Jednotlivé fotografie a videa se do soutěže podruhé přihlašovaly již pouze elektronicky.

Součástí slavnostního večera vyhlášení výsledků Czech Press Photo byla aukce fotografií na podporu Centra Paraple, které pomáhá lidem po poškození míchy zvládnout těžkou životní situaci a zlepšit jejich fyzický i psychický stav. Ceny oceněným fotografům předávaly osobnosti spjaté s Centrem Paraple. Na závěr večera se dražilo pět fotografií, jež soutěžily také v Czech Press Photo 2017. Fotografie tak pomohly potřebným.

Součástí soutěže, jakousi další hlavní cenou, je již tradiční Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města, které na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. V historii cenu získali například Jaroslav Kučera a Karel Cudlín.

Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo, která na Staroměstské radnici potrvá od 22. listopadu až do 30. ledna. Výstava bude otevřena každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 70 korun. V celém průběhu jejího konání proběhnou doprovodné akce, jako jsou besedy s vítězi jednotlivých kategorií.

Národní fotožurnalistická soutěž s více než dvacetiletou tradicí se koná druhým rokem v režii nové ředitelky Veroniky Souralové. Změnila systém soutěže i její kategorie, více akcentuje společenská témata. Loni i letos bylo přihlášeno více prací než dříve.

Soutěžící mohli přihlásit své snímky do kategorií Aktualita, Problémy dnešní doby, Každodenní život, Lidé, o kterých se mluví, Umění a Kultura, Sport, Portrét, Příroda a věda a Lifestyle. Porota odděleně hodnotila série a jednotlivé fotografie. Videa soutěžila v kategoriích Aktualita a reportáž, Feature a Investigation.

Loňskou Fotografií roku se stal snímek, který zachycuje protesty při návštěvě čínského prezidenta v České republice. Autorem snímku je Michal Šula z vydavatelství Mafra. Fotografie, které dominuje postava zahalená v české vlajce a padající transparent hájící lidská práva, ukazuje potyčku příznivců prezidenta a zastánců lidských práv.