Zemřel Tom Petty. Frontmana kapely Heartbreakers dostalo zlomené srdce

Ve věku 66 let zemřel americký rockový kytarista a zpěvák Tom Petty. Frontman kapely Heartbreakers skonal týden poté, co dokončil koncertní turné, které označoval za poslední.

Video Události v kultuře
video

Zemřel Tom Petty

Pettyho v neděli postihla srdeční zástava, jeho rodina podle médií v pondělí rozhodla o tom, aby jej lékaři kvůli beznadějnému stavu odpojili od přístrojů.

Před týdnem završená koncertní šňůra byla ohlášená jako poslední turné Pettyho kapely. Skončit s muzikou však podle magazínu Rolling Stone nechtěl. „Potřebuju něco dělat, jinak mám sklony být doma protivný,“ řekl časopisu.

Sérií vystoupení Heartbreakers oslavili čtyřicáté výročí svého vzniku, od něhož si dlouhodobě udržovala svůj melodický styl ovlivněný jižanským rockem či blues. Multiintstrumentalista Petty složil řadu hitových singlů, které dobyly první příčky amerických hitparád, mimo jiné Learning To Fly, Mary Jane´s Last Dance či I Won´t back down. 

Vedle více než desítky alb s kapelou vydal Petty rovněž trojici sólových desek a byl jedním ze členů hvězdné skupiny Traveling Wilburys. Spolu s Bobem Dylanem, Georgem Harrisonem či Royem Orbisonem v letech 1988 a 1990 složil a nahrál dvě alba.

„Nemohl jsi nám zanechat více snů“

 Nad Pettyho smrtí již daly najevo lítost hudební osobnosti jako Juliette Lewisová, Courtney Love, Kid Rock či Cyndi Lauperová. „Jsem šokován a zarmoucen zprávou o Tomově úmrtí, je tak obrovskou součástí našich hudebních dějin, nikdy tu nebude nikdo další jako on,“ uvedl v prohlášení například kytarista a zpěvák Eric Clapton.

„Žil rock'n'rollem a hudbu měl v krvi. Tento muž dal svým fanouškům a světu hojnost skvělých písní a to je něco, co bychom měli oslavovat,“ napsal na twitteru rocker Alice Cooper. „Nemohl jsi nám zanechat více snů. Děkuji. RIP,“ tweetoval americký písničkář Ryan Adams.

Mezi prvními, kteří vzdali hold Pettymu přímo na pódiu, byla kapela Coldplay, která na koncertě v americkém Portlandu společně s bývalým kytaristou skupiny R.E.M. Peterem Buckem zahrála ve své interpretaci Pettyho hit Freefalling.

Mimo hudební branži Pettyho úmrtí zasáhlo například herce Davida Spadeho nebo spisovatele Stephena Kinga. „Tom Petty odešel. To je prostě tak zlé. Jak špatný byl tento den, v tak mnoha ohledech,“ poukázal na pondělní střelbu v Las Vegas autor.