V Německu přibývá firem, které spoléhají na kurzarbeit. Zejména jde o hotely

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 procent, zatímco v říjnu činil 24,8 procenta. Zvýšil se přitom poprvé po několika měsících, uvedl v pondělí na základě svých anket ekonomický institut Ifo. Nejvíce vzrostl poměr zúčastněných firem v hotelnictví a v pohostinství.

Ilustrační foto
Zdroj: DPA (ČTK) Autor: Uli Deck

V hotelovém sektoru se poměr firem, které se do programu přihlásily, zvýšil na 91 procent z říjnových 62,9 procenta. Pohostinská zařízení tento nástroj nyní využívají ze 71,7 procenta, zatímco v říjnu jich bylo 53,4 procenta.

Výrazně více než průmysl jsou protikoronavirovými opatřeními zasaženy služby. Některá odvětví ale od kurzarbeitu upouštějí. V automobilovém sektoru se jejich poměr tento měsíc snížil na 36,7 procenta z 50 procent v říjnu.

V Německu mohou firmy využívat kurzarbeit až dva roky

Kurzarbeit je opatření, které má v čase ekonomických těžkostí umožnit zaměstnavatelům nechat zaměstnance pracovat na zkrácenou pracovní dobu a stále jim vyplácet mzdu, na kterou ale přispívá stát. Podniky se k němu teď znovu uchylují, neboť vláda po nárůstu počtu případů covidu-19 znovu zpřísnila opatření proti jeho šíření.

V Německu mohou firmy kurzarbeit dočasně využívat nově až dva roky. Země na tuto pomoc letos vydala 18 miliard eur (zhruba 471 miliard korun).

Kurzarbeit chce od 1. ledna zavést i česká vláda. Sněmovna jej ale zatím neschválila. V České republice mají podniky možnost zapojit se do programu Antivirus, z něhož se platí příspěvky na mzdy firmám zasaženým epidemií. Ukončení programu je plánováno na konec roku.