Kartel OPEC zhoršil výhled. Obavy z druhé vlny pandemie srážejí poptávku po ropě

Poptávka po ropě klesne letos kvůli pandemii více, než Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) čekala ve svém předchozím výhledu. Oživení poptávky je navíc nejisté, uvedl ve středu OPEC ve své měsíční zprávě o situaci na trhu. 

Těžba ropy
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vita Jureviciene

Kartel odhaduje, že letos poptávka po surovině klesne o 9,06 milionu barelů denně, zatímco v červenci pokles odhadoval na 8,95 milionu barelů denně. Výhled na příští rok nicméně OPEC zachoval, ale i ten považuje za nejistý.

Šíření koronaviru omezilo cestování i ekonomickou aktivitu, což se negativně projevilo na cenách ropy. Některé země sice karanténní opatření uvolnily a poptávka po surovině se v nich zotavila, obavy z další vlny pandemie ale drží ceny ropy dole. Odborníci z OPEC mají za to, že tento stav přetrvá.

„Vývoj cen ropy a ropných produktů ve druhé polovině roku 2020 budou nadále ovlivňovat obavy z druhé vlny nákazy a vyšší stav světových zásob,“ uvádí OPEC ve zprávě.

Nejistá je i prognóza pro rok 2021

Výhled na příští rok organizace zachovala a očekává, že se poptávka po surovině zvýší o sedm milionů barelů denně. I tuto prognózu ale označuje OPEC za nejistou.

Záviset bude na poptávce po cestování letadlem, ovlivnit ji mohou také výkonnější auta, stejně jako konkurence jiných paliv.

„Letecké palivo bude podle většiny prognostiků v roce 2021 jen s obtížemi dohánět propad poptávky. Poptávka po benzinu bude pod tlakem, aby se vrátila na úroveň v roce 2019.“ 

Z měsíční zprávy organizace OPEC

 V reakci na snížení poptávky skupina OPEC+, která zahrnuje OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, od května snížila těžbu o 9,7 milionu barelů denně. To odpovídá zhruba deseti procentům globálních dodávek ropy.

Ve své poslední zprávě OPEC informoval, že jeho produkce se v červenci zvýšila o 980 tisíc barelů na 23,17 milionu barelů ropy denně. Vliv na to měla zejména skutečnost, že Saúdská Arábie a další země Perského zálivu minulý měsíc upustily od dalšího snižování těžby, které dobrovolně učinily v červnu.

Znamená to, že skupina OPEC+ plnila v červenci svůj závazek na 97 procent, vyplývá z propočtů agentury Reuters. V červnu to bylo výrazně nad 100 procenty.