Nejbohatší Čech ubezpečoval šéfa Senátu, že případné sankce vůči čínské Huawei dodrží

Majoritní akcionář investiční skupiny PPF Petr Kellner v pondělí jednal s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) mimo jiné o bezpečnosti telekomunikačních sítí. Ubezpečil mě, že jeho firmy budou dodržovat případná omezení pro čínskou firmu Huawei, uvedl k tomu Kubera.

PPF je majoritním vlastníkem telekomunikačního operátora O2 a plně vlastní provozovatele telekomunikačních sítí Cetin. O Huawei se mluví jako o možném dodavateli technologií pro mobilní sítě takzvané páté generace (5G), před výrobky čínské firmy ale varovaly americké úřady a také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Schůzka se podle tiskové tajemnice Senátu Evy Davidové uskutečnila na Kellnerovu žádost. „Shodli jsme se, že bezpečnost ČR je na prvním místě. Klíčová je věcná debata bez emocí. Byl jsem panem Kellnerem ubezpečen, že všechny jeho firmy dodržují v ČR zákony a že se to bude týkat i případných omezení pro Huawei,“ uvedl po setkání Kubera.

Kellner, který ovládá skupinu PPF, je nejbohatším Čechem. Americký časopis Forbes ho v březnu uváděl na 73. místě světového žebříčku s majetkem 15,5 miliardy dolarů.

PPF: Máme v Asii velký byznys 

Kellner podle senátní tiskové tajemnice také Kuberu seznámil s obchodními aktivitami PPF. „Diskuse se dotkla nejen podnikání v České republice, ale také tématu podnikatelského prostředí na asijských trzích (Čína, Indie, Filipíny, Vietnam, Indonésie), kde je PPF největším českým investorem,“ uvedla Davidová.

Varování před Huawei vydal NÚKIB loni před Vánocemi. Prezident Miloš Zeman pak v lednu v televizi Barrandov prohlásil, že Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi a výrobky Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření. V ohrožení jsou investice Škody Auto a PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánovala investovat do budování 5G sítí v Česku, řekl tehdy prezident.

Všichni proti Huawei?

Firma Huawei, kterou Čína považuje za svůj klenot, se v posledních dnech dostala pod silný, podle některých názorů až existenční tlak. Především ji Spojené státy zařadily na černou listinu, což postižené společnosti výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými firmami.

Poté americká společnosti Google uvedla, že se chystá omezit firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Objevily se rovněž zprávy, že s čínskou firmu přerušil kontakty designér čipů, britská firma ARM.  Také někteří významní mobilní operátoři v Británii či Japonsku oznámili, že zatím nebudou nabízet 5G smartphony od firmy Huawei.