Tržní hodnota Microsoftu překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Je opět v čele amerických firem

Americká nadnárodní společnost Microsoft se stala ve čtvrtek jednou ze tří firem v USA, jejíž tržní kapitalizace přesáhla hranici jednoho bilionu dolarů (23,1 bilionu korun). Před ní se tuto hranici podařilo překonat firmám Apple a Amazon, uvedla BBC.

Návštěvnické centrum Microsoftu v Redmontu
Zdroj: ČTK/AP

Akcie Microsoftu v loňském roce stouply zhruba o třetinu díky růstu zájmu o cloudové služby. Od počátku letošního roku posílily o téměř 23 procent. Ve čtvrtek se jim podařilo překonat nové rekordy a po začátku obchodování si připsaly až 5,1 procenta. Microsoft se tak opět stal největší firmou v USA podle tržní kapitalizace, což je celková hodnota všech akcií, které společnost vydala. 

Microsoft ve středu po ukončení obchodování v USA oznámil, že jeho zisk ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl o 19 procent na 8,81 miliardy dolarů a příjmy o 14 procent na 30,57 miliardy dolarů. Zisk i příjmy překonaly odhady analytiků zejména díky zájmu o cloudovou službu Azure a software Office.

Tržní ocenění ve výši jednoho bilionu dolarů je něco, čemu investoři věnují velkou pozornost, pro samotný Microsoft to prý ale není nic mimořádného: „Toto je měřítko, které nikdo z vedoucích pracovníků nesleduje,“ uvedl podle serveru The Verge minulý týden marketingový ředitel Microsoftu Chris Capossela. „Nevysedáváme, abychom si plácli, když akcie stoupnou na nové maximum.“

Microsoftu pomáhá rozhodnutí generálního ředitele Satyy Nadelly snížit závislost na softwaru Windows pro osobní počítače a zaměřit se na služby cloud computing, tedy poskytování služeb či programů vzdálenými servery dostupnými z internetu. Nyní je Microsoft na tomto trhu dvojkou za firmou Amazon.

Když se do čela Microsoftu Nadella postavil v roce 2014, aby podnik oživil, činila tehdy tržní hodnota společnosti asi 315 miliard dolarů. V lednu 2017 se pak tržní kapitalizace poprvé od roku 2000 přehoupla přes půl miliardy dolarů

Microsoft v roce 1975 založili Paul Allen (zemřel v roce 2018) a Bill Gates. Agentura Bloomberg letos v březnu uvedla, že majetek Gatese, který kdysi býval nejbohatším člověkem světa, znovu dosáhl hranice 100 miliard dolarů. Gates se tak stal druhým členem klubu bohatých s majetkem přes 100 miliard dolarů, spolu se zakladatelem internetového obchodu Amazon.com Jeffem Bezosem.