Ceny u pump přešlapují na čtyřletých maximech. Čeká se však, že opět vyrazí vzhůru

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic sice v posledních dnech stagnovaly na čtyřletých maximech, ale všeobecně se očekává další růst. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o haléř na 33,55 koruny za litr, u nafty zůstala beze změny na 32,71 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nejvíce motoristé za pohonné hmoty platí nadále v Praze. Natural 95 stál ve středu v hlavním městě v průměru 34,39 Kč/l, byl tak jako v jediném regionu nad 34 korunami. Litr nafty se prodával za průměrných 33,60 Kč/l.

Nejméně se platí za benzin v Královéhradeckém kraji – v průměru 33,09 Kč/l, jen o čtyři haléře je litr dražší v Jihočeském kraji. Také diesel je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, kde čerpací stanice prodávají litr v průměru za 32,16 koruny.

Ropa versus koruna?

Podle analytiků se v následujících dnech vrátí ceny pohonných hmot k předchozímu růstu. „V nejbližším týdnu předpokládáme další mírný růst cen pohonných hmot o několik haléřů. Důvodem je zvýšení ceny ropy Brent až na 80 dolarů za barel. Koruna vůči dolaru stagnovala,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda předpokládá, že během října se cena za litr benzinu dostane v průměru nad 34 korun, u nafty nad 33 korun. Připomněl, že barel severomořské ropy typu Brent se prodával takřka za více než 81,60 dolaru. Zmíněný růst nad osmdesát dolarů za barel se v cenách projeví podle něho v první polovině října. „Tou dobou navíc cena ropy bude pravděpodobně zase o něco výše. Trh spekuluje, že cena ropy by se mohla v dohlednu vyhoupnout až nad 100 dolarů za barel,“ dodal. 

 Kovanda však nastiňuje i „mírnějí variantu,“ kdy efekt růstu dolarových cen ropy bude pro tuzemské řidiče tlumit posilující koruna. Ta by teoreticky měla vůči dolaru postupně mírně zhodnocovat, protože Česká národní banka pokračuje ve zvýšování úroků. Učinila tak ve středu a všeobecně se letos čeká ještě jedno zvýšení. 

Také hlavni ekonom BH Securities Štěpán Křeček očekává růst pohonných hmot v Česku. Na „vyvažování korunou“ moc nesází, protože podobný krok jako ČNB udělala  ve stejný den i americká centrální banka (Fed). Výsledný kurz koruny vůči dolaru se tak bude podle něho korigovat jen mírně, což nebude stačit ke snížení cen dovážené ropy a pohonných hmot.

Navíc nastiňuje i variantu „katastrofickou“. 

„Na trzích s ropou se začíná mluvit o situaci, která nastala před jedenácti lety. Tehdy se ropa obchodovala kolem úrovně 80 dolarů za barel a následně během deseti měsíců vzrostla na historické maximum 146 dolarů za barel,“ uvedl Křeček. Připustil sice, že ceny z minulosti nemusí být vodítkem pro budoucnost, ale minimálně současná fáze hospodářského cyklu nahrává spekulacím, že cena ropy dál poroste.