Poptávka po nových autech v EU letos dál roste. V Maďarsku se prodej zvedl skoro o třetinu

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil téměř o tři procenta na 8,449 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V samotném červnu prodej vzrostl o více než pět procent na téměř 1,6 milionu vozů.

K růstu pololetního prodeje velkou měrou přispěla silnější poptávka v Německu, Francii a Španělsku. Evropské sdružení poukázalo rovněž na dobré výsledky v novějších členských zemích EU. Například v Polsku prodej vzrostl o více než deset procent a v Maďarsku dokonce o 29 procent. Česká republika však zaznamenala mírný pokles prodeje.

Český Svaz dovozců automobilů již začátkem měsíce oznámil, že prodej nových osobních aut v tuzemsku v prvním pololetí klesl o zhruba půl procenta na 143 748 vozů. V samotném červnu se snížil dokonce o 2,6 procenta na 25 932 automobilů.

Škoda zvedla svůj podíl na unijním trhu

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, se v prvním pololetí v zemích EU meziročně zvýšil o devět procent na 387 100 vozů. Podíl této značky na trhu EU tak vzrostl na 4,6 procenta ze 4,3 procenta před rokem, vyplývá z údajů evropského sdružení.

Dobrý začátek roku vykázal i celý koncern Volkswagen. „Máme za sebou nejlepší první pololetí v historii podniku. Koncern dokázal výrazně zvýšit dodávky ve všech klíčových regionech,“ uvedl šéf prodeje Volkswagenu Fred Kappler. V letošním prvním pololetí dodala skupina zákazníkům více než 5,5 milionu vozů. Její odbyt tak meziročně vzrostl o sedm procent. Ve druhé polovině roku nicméně Volkswagen počítá s obtížemi v důsledku přechodu na nový systém testování emisí WLTP.