Babiš se zlobí na ministra Hünera, že nekonzultoval s vládou svá jednání o lithiu

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizoval ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO) za to, že nekonzultoval s vládou svá jednání o úpravě memoranda k těžbě lithia.

Premiér v demisi Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři informoval, že Česko uzavře s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce.

Podle Babiše je memorandum nesmyslné a Hüner měl vládě pouze předložit analýzu. Navíc podle premiéra o tématu špatně komunikoval.

„On (ministr Hüner) má možná nějaký dobrý úmysl, že nějakou formou to chce zrušit, ale úkol byl, že má informovat vládu. Pokud já se to dozvídám z médií a ještě to nešťastně komunikoval, tak to není dobře.“

Andrej Babiš

premiér v demisi

Babiš se chce ministra ve středu zeptat, proč svůj úkol informovat vládu po právní analýze nesplnil. „Protože já jsem přesvědčen, že to memorandum nemá logiku a nemůže být platné, když se odvolává na ochranu investic mezi Austrálií a Českou republikou, a ta firma sedí někde na Britských Panenských ostrovech. A musím o tom s panem ministrem mluvit,“ uvedl.

Hüner se s těžaři sešel minulý čtvrtek, kdy byl Babiš na zahraniční cestě v Davosu. O obsahu dodatku, jak ho domluvil, podle něj ještě není možné mluvit. Variant kapitálových účastí je podle něj několik, nevyloučil ani účast státní firmy Diamo. Podle analytiků by měl být dodatek formulován tak, aby na těžbě lithia vydělala česká ekonomika. Zástupci těžařů čtvrteční jednání po jeho skončení nekomentovali.

 Před volbami vyvolalo memorandum kritiku zejména ze strany hnutí ANO a komunistů. Mimořádná schůze poslanců pak požádala o zrušení platnosti dokumentu. 

Jednání Hünera o memorandu kritizovaly ostatní politické strany. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura nesouhlasí s tím, že „vláda, která je v demisi, tady vytváří nějaké tajné neveřejné dodatky“.

Také místopředseda KSČM Jiří Dolejš kritizoval, že ministr průmyslu „v této věci zřejmě asi nehodlá vnímat doporučení parlamentu, aby se memorandum zneplatnilo“.

„Když sněmovna svým hlasováním rozhodla o tom, že ta smlouva má být vypovězena, tak je povinností ministra respektovat usnesení sněmovny,“ uvedla rovněž poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.