Důchody stoupnou od ledna příštího roku v průměru o 475 korun

Důchody by v příštím roce měly vzrůst průměrně o 475 korun, oznámila v pondělí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Základní výměra, která je pro všechny stejná, poroste o 150 korun. Jde o největší růst penzí od roku 2008, uvedla ministryně po zasedání vlády ve Strakově akademii.

Vláda podle Marksové mohla penze navýšit razantněji díky změnám v legislativě. Podle dřívějších pravidel by byl růst maximálně poloviční, uvedla ministryně. Do zvýšení se totiž poprvé promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016, zatímco doposud byl růst mezd zohledněn pouze jednou třetinou.

„Po zveřejnění údajů o červnové inflaci Českým statistickým úřadem jsou známy všechny údaje potřebné pro stanovení celkové valorizace. Důchody se zvýší o čtyři procenta, což u průměrné penze představuje navýšení o 475 korun,“ uvedlo ministerstvo. Základní výměra důchodu se k 1. lednu 2018 zvýší o 150 korun na 2700 korun. Ke stejnému datu bude zvýšena i procentní výměra důchodů, a to o 3,5 procenta.

„Kdyby tato vláda opakovaně neměnila pravidla valorizace, průměrný důchod by se zvýšil o pouhých 234 korun,“ uvedla ministryně.

Opozice ale označuje zvýšení důchodů za předvolební gesto. „Stále máme schodek na důchodovém účtu, stále nemáme reformu penzí a nevíme, jak budeme schopni to ufinancovat v budoucích letech,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Miliardová hra 

Kabinet nyní dokončuje návrh rozpočtu na příští rok, jehož největší kapitolou jsou právě výdaje na důchody. Loni kabinet schválil na letošní výdaje důchodového účtu 416,5 miliardy korun.

Valorizace pro příští rok, jak se na ní vláda domluvila už na jaře, bude podle Marksové znamenat nárůst výdajů na penze o 16,6 miliardy korun. Na jaře se vládní koalice dohodla na růstu 500 korun.

Důchody se podle nových pravidel mají zvyšovat o polovinu místo dřívější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Tato míra inflace se má využívat pro výpočet v případě, pokud bude pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen.

Letos v lednu si senioři a seniorky na důchodech polepšili v průměru o 309 korun. V roce 2015 se důchody upravily směrem vzhůru v průměru o 200 korun, od ledna 2016 se zvedly jen o 40 korun.