Trump apeloval na Kongres, aby podpořil daňovou reformu. Pro firmy chce 15 procent

Americký prezident Donald Trump požaduje snížit daň z firemních zisků z 35 na 15 procent. Je to podle něj nezbytný předpoklad pro znovunabytí konkurenceschopnosti země. Apeloval na všechny členy Kongresu, aby ho v tomto úsilí podpořili. Požaduje rovněž daňové úlevy pro střední třídu. Podle televize CNBC uvedl, že „budeme exportovat naše zboží, ne naše pracovní místa“. 

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: AP Autor: Robertson Jeff

„Musíme snížit sazbu, kterou zdaňujeme americké podnikatele, abychom v Americe pracovní místa udrželi a také vytvářeli,“ řekl. „V ideálním případě bychom měli sazbu daně z firemních zisků snížit na 15 procent,“ prohlásil Trump podle agentury Reuters. Ta uvedla, že šlo o jeho první projev věnovaný výhradně tématu daňové reformy.

Trump zdůraznil, že americké firmy jsou nyní výrazně znevýhodněny v soutěži se zahraničními. Podle něho sebezničující daňový zákoník poškozuje pracovní místa v USA a vede k tomu, že firmy přesouvají svá sídla do zahraničí. 

Na shromáždění ve Springfieldu (stát Missouri) tak Trump navázal na dubnové vyjádření ministra financí Stevena Mnuchina, který tenkrát představil základní obrysy chystané daňové reformy. Návrh počítá také se snížením daní pro běžného Američana a zjednodušením daňového přiznání. Administrativa byla v dubnu odhodlána prosadit schválení rozsáhlé daňové reformy ještě během letošního roku.

Už tenkrát se však hovořilo o tom, že pro tak rozsáhlý projekt nebude jednoduché sehnat dostatečný počet podporovatelů ze strany republikánů, demokratů či nezávislých. 

Americká ekonomika prudce roste

Hrubý domácí produkt Spojených států podle zpřesněných údajů vzrostl ve druhém čtvrtletí o tři procenta. Je to nejvýraznější růst za více než dva roky. Původní odhad byl 2,6 procenta. Trump ve středečním projevu uvedl, že americká ekonomika může ještě mnohem výše než tři procenta, uvedla CNBC. 

Ekonomice se na jaře dařilo lépe, než odhadovalo americké ministerstvo práce. Původní data počítala s tím, že HDP vzrostl z 1,2 procenta v prvním čtvrtletí na 2,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Růst byl ale podle zpřesněných údajů ještě masivnější a dosáhl ve druhém čtvrtletí rovných tří procent. Analytici přitom v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že odhad bude zvýšen jenom na 2,7 procenta.

Za zlepšením odhadu stojí příznivý vývoj spotřebitelských výdajů i podnikových investic. Tempo růstu ekonomiky tak bylo nejrychlejší od prvního kvartálu 2015. Nejnovější údaje o spotřebitelských i podnikatelských výdajích navíc naznačují, že největší světová ekonomika si udržuje solidní tempo růstu i na začátku třetího čtvrtletí.

Výdaje spotřebitelů po revizi stouply o 3,3 procenta, nejvíce za rok. Ke zlepšení údaje o 0,5 procentního bodu přispěly vyšší výdaje za auta. Podnikatelské investice stouply o 6,9 procenta, rovněž více než se původně očekávalo, díky výdajům za budovy, vybavení a duševní vlastnictví. Výdaje vlády však byly revidovány opačným směrem. Po revizi klesly o 0,3 procenta místo původně očekávaného růstu o 0,7 procenta. Revize odráží pokles výdajů státu a místních samospráv.

Růstu ve třetím čtvrtletí může ublížit hurikán

V prvním pololetí činil růst hrubého domácího produktu 2,1 procenta. Americký prezident Donald Trump si na letošní rok stanovil ambiciózní cíl dosáhnout tříprocentního tempa růstu. Jeho administrativa ale zatím nezrealizovala plány na snížení daní ani další slibovaná opatření na podporu hospodářského růstu.

Mnoho ekonomů předpokládá, že ve třetím čtvrtletí se bude růst pohybovat kolem tří procent. Někteří však nyní upozorňují, že škody způsobené hurikánem Harvey by mohly v tomto čtvrtletí snížit růst o půl procentního bodu. Nicméně analytici věří, že tempo růstu oživí, jakmile začne obnova zpustošených míst a rafinerie se vrátí k plné produkci.

Hlavní ekonom Moody's Analytics Mark Zandi očekává, že za celý rok HDP stoupne o 2,1 procenta. Tempo růstu tak zrychlí z loňských 1,5 procenta, což byl nejslabší růst od roku 2009. V roce 2018 má růst dále zrychlit na 2,8 procenta, ale za předpokladu, že se Trumpově vládě podaří prosadit slibované daňové reformy a ty vstoupí v platnost na počátku roku 2018. Jinak bude podle něj růst o 0,4 procentního bodu nižší.

Silný růst posiluje naději, že centrální banka USA příští měsíc představí plán snižování svého portfolia státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami v objemu 4,2 bilionu dolarů (91,8 bilionu korun) a v prosinci znovu zvýší úrokové sazby.