Americký Fed letos podruhé zvýšil úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) opět zpřísňuje měnovou politiku. Základní úrokovou sazbu, která určuje úvěrové náklady v největší světové ekonomice, zvýšil měnový výbor Fedu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00-1,25 procenta. Výbor také po svém dvoudenním zasedání oznámil, že ještě letos začne omezovat své portfolio dluhopisů, které nakupoval v minulých letech na podporu ekonomiky.

Šéfka Fedu Janet Yellenová
Zdroj: Reuters Autor: Yuri Gripas

Fed zopakoval, že v tomto roce chce zvýšit základní sazbu celkem třikrát. Trajektorii dalšího vývoje sazeb od příštího roku nezměnil. Fed začal zvyšovat úrokové sazby z téměř nuly v prosinci 2015 a nyní jde již o čtvrté zvýšení.

K pozvolnému přitvrzování měnové politiky Fed nutí zejména vývoj na stále napjatějším trhu práce, kde míra nezaměstnanosti klesla na šestnáctileté minimum 4,3 procenta. Po slabém prvním čtvrtletí se v poslední době objevily i známky zrychlení ekonomického růstu, což by potvrzovalo předpoklady Fedu o dočasném charakteru zimního útlumu. Fed aktuálně konstatoval, že ekonomika roste umírněným tempem, trh práce je stále silnější a nedávné oslabení inflace je pouze přechodné.

Šéfka Fedu Janet Yellenová vyjádřila na tiskové konferenci po zasedání důvěru v příznivý vývoj ekonomiky, který by měl umožnit další normalizaci měnové politiky po éře rekordně nízkých úroků a masivních podpůrných nákupů dluhopisů. „Vývoj ekonomiky by měl nadále opravňovat ke zvyšování sazeb,“ řekla.

Inflace zůstává pod cílovou úrovní Fedu a její meziroční míra minulý měsíc podle nejnovějších statistik poprvé za šest měsíců sestoupila pod dvě procenta. Spolu se slabými údaji o spotřebitelské poptávce to podle analytiků naznačilo, že další zdražování úvěrů by mohlo být pomalejší.

Centrální banka začne omezovat své portfolio s dluhopisy 

Fed se nyní vrátil do širšího pásma, v němž obvykle operoval v minulých desetiletích, než základní sazbu za finanční krize v roce 2008 srazil v podstatě na nulu a začal ekonomiku podporovat i nákupy dluhopisů. Od té doby se hodnota federálních dluhopisů a dalších cenných papírů v bilanci Fedu rozrostla na zhruba čtyřnásobných 4,2 bilionu dolarů (asi 98 bilionů korun).

Teď Fed předložil plán snižování této bilance formou postupného ukončování dosavadní praxe reinvestic příjmů ze splacených dluhopisů do nákupů dalších cenných papírů. Zpočátku se toto portfolio bude snižovat maximálně o deset miliard dolarů měsíčně a do 12 měsíců se tempo jeho omezování zvýší až na 50 miliard dolarů, uvedl Fed.

Ekonomové Fedu ve středu rovněž předložili nejnovější makroekonomické prognózy. Ekonomika USA by letos měla vykázat růst o 2,2 procenta, což je mírně rychlejší tempo, než Fed čekal v březnu. Odhad inflace však Fed snížil na 1,7 procenta z dosavadních 1,9 procenta.