Česko musí zaplatit odškodnění za regulaci nájemného. Verdikt je pravomocný

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odmítl odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem majitelům domů vyplatit odškodné ve výši rozdílu mezi tehdejším regulovaným a tržním nájmem. Informaci přinesl server seznam.cz. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že nyní bude spuštěn standardní proces úhrady přiznaného odškodnění. Většinou proběhne během tří měsíců. 

Podle serveru kolegium soudců rozhodlo, že se nebude zabývat výhradami českého ministerstva spravedlnosti k rozsudku, který soud vynesl v únoru. Verdikt tak nabyl právní moci.

Žalob je více

Občanské sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) již v únoru uvedlo, že kauza tří individuálních stěžovatelů z České republiky nijak nesouvisí s žádnou z hromadných žalob, které OSMD v minulosti organizovalo a kterými se ESLP odmítl zabývat se zdůvodněním, že stěžovatelé nevyčerpali všechny dostupné opravné prostředky.

I tři zmínění individuální stěžovatelé nejprve museli vyčerpat veškeré dostupné vnitrostátní prostředky k hájení a uplatňování svých nároků – to byla nutná podmínka pro to, aby se jejich stížností ELSP vůbec zabýval, zdůraznilo sdružení.

Na regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun. Dnes se ale aktivní kauzy počítají na pouhé desítky, upozornil seznam.cz.

Jaké budou důsledky verdiktu

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říma pro ČT uvedl, že nyní bude spuštěn standardní proces úhrady přiznaného odškodnění. Konkrétní důsledky tohoto rozhodnutí ESLP budou podle mluvčího záviset výhradně na rozhodnutí nezávislých soudů, které budou každý případ posuzovat individuálně.

Dodal, že názor ESLP už letos na jaře zohlednil Ústavní soud i Nejvyšší soud, „aniž by to vedlo k automatickému navýšení náhrad přiznávaných majitelům domů“.

Podle OSMD bude „mimořádně zajímavé“ sledovat, jak se důsledky rozsudku ESLP promítnou do rozhodovací praxe českých soudů. „Podle řady indicií z probíhajících případů se však domácí soudy opět snaží právní názor ESLP ignorovat, stejně jako několik let ignorovaly nálezy Ústavního soudu,“ uvedlo v úterý sdružení majitelů domů.

Soud ze žalob vybral čtyři modelové případy. Jeden z vybraných stěžovatelů však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. OSMD proto později soudu vybralo jiné pilotní kauzy, které měly ilustrovat typické případy.

Mezi lety 1991 a 2012 český stát zakazoval účtovat nájemníkům vyšší než stanovené nájemné. Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700 tisíc domácností.