Česko by nemělo konkurovat levnou prací a daňovým dumpingem, míní premiér

Strukturální změny jsou nutné, aby ekonomika byla úspěšná, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odborářům na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Česko by totiž podle něj nemělo svou konkurenceschopnost stavět na levné pracovní síle a daňovém dumpingu. K výrobě s vyšší přidanou hodnotou by se měly přesměrovat i investiční pobídky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Odboroví předáci v úterý vyzvali politiky a jejich strany, aby dali jasně najevo, že budoucí strategie Česka nemůže stavět na levné práci. Na růst výdělků tlačí odbory svou kampaní Konec levné práce. Žádají také zákonodárce, aby schválili „slušný zákoník práce“. Vládní novelu pracovního kodexu, do níž poslanci navrhli desítky změn, by právě v úterý odpoledne měla projednávat sněmovna.

Premiér, který je sám členem odborů, odborářskou kampaň za růst mezd a platů chválil. Podle něj akce potrvá i v příštích letech. „Potřebujeme strukturální změny v ekonomice. Nemůžeme počítat s tím, že budeme úspěšní, pokud chceme založit ekonomiku na nízkých mzdách a daňových rájích,“ prohlásil Sobotka.

Levnou pracovní sílu a daňový dumping na sněmu označil za „slepou uličku, do níž se Česká republika nesmí dostat“. Dodal, že jsou nutné změny ve vzdělávání i vybudování infrastruktury. „Probíhá debata o změně investičních pobídek, abychom do budoucna podporovali věci, které přinesou vysoce kvalifikovaná a dobře placená místa,“ řekl premiér. 

Podle něj nynější vláda i ty příští budou muset „učinit řadu rozhodnutí“, aby výdělky v Česku rostly i v příštích letech. Sobotkův kabinet zvyšoval každoročně minimální mzdu i výdělky ve veřejném sektoru. Ministryně práce bude nyní navrhovat zvýšení nejnižší odměny od ledna o 1200 korun na 12 200 korun. Odbory požadují 12 500 korun. Žádají také zvýšení platů ve veřejném sektoru, tedy pro učitele, úředníky, pracovníky v sociálních službách či kultuře, a to o deset procent od září.

Novela zákoníku práce: v některých bodech se odbory a zaměstnavatelé neshodnou

Podle odborů by důstojné pracovní podmínky pro 21. století měl zajistit i zákoník práce. Podle Sobotky přijetí novely ve sněmovně brání opoziční ODS s TOP 09 „za tiché podpory“ některých členů ANO. „Budeme bojovat do konce volebního období, abychom zákoník práce protlačili,“ řekl Sobotka odborářům.

Na podobě novely se shodla tripartita. Odbory do zákoníku navíc prosazují i pět týdnů dovolené pro všechny pracovníky, stejné odměňování zdravotníků v soukromých zařízeních jako ve státních nemocnicích či možnost zastavit výrobu při ohrožení zdraví. Zaměstnavatelé odborářské návrhy odmítají. Podle nich by ohrozily konkurenceschopnost firem a znamenaly pro ně finanční a administrativní zátěž. Obě strany sporu se teď do kodexu snaží dostat přes poslanecké návrhy své záměry.