Nových míst rychle přibývá. Podle průzkumu mohou mzdy zrychlit růst až na pět procent

Mzdy mohou letos růst rychleji než v předchozích letech, a to až tempem kolem pěti procent. Důvodem je rychlost vzniku nových pracovních míst a prohlubující se nerovnováha mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Podle Českého statistického úřadu činil loni nominální růst mezd 4,2 procenta, předloni 3,4 procenta a o rok dříve 2,4 procenta.

„Nezaměstnanost v České republice patří k nejnižším v Evropě a je na úrovni takzvané přirozené nezaměstnanosti. Volných uchazečů o práci je minimum, počet nabízených pozic oproti tomu silně roste a růst bude i v roce 2017. Zaměstnavatelé tedy vedle zvyšování mezd a benefitů musejí přemýšlet i o způsobech, jak své zaměstnance motivovat a prohlubovat jejich loajalitu,“ uvedl obchodní ředitel Grafton Recruitment Martin Ježek.

Mnoho zaměstnavatelů, především z oblasti IT, podnikových služeb a výroby, začíná podle něj investovat do moderního pracovního prostředí, které vedle samotných pracovních prostor nabízí i celou řadu relaxačních zón či možností sportovního i společenského vyžití.

Rozmáhají se také benefity, které mají za cíl usnadnit skloubení pracovního a soukromého života. Příjemné pracovní prostředí a atmosféra má rostoucí význam i při samotném náboru zaměstnanců, dodal.

Mezi další trendy patří to, že ze strany zaměstnavatelů je patrný stále větší důraz na jazykovou výbavu uchazečů. Stojí za tím skutečnost, že české firmy stále intenzivněji poskytují své služby anebo zaměřují své obchodní aktivity směrem do zahraničí.

Události: Vývoj maloobchodu a mezd (zdroj: ČT24)

Kratší praxe nevadí. Absolventy si firmy i doškolí

Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných kandidátů nabírají podniky i zaměstnance s kratší praxí. Více příležitostí se objevuje rovněž pro čerstvé absolventy, které si firmy samy doškolují. Společnosti se poohlížejí i v zahraničí. Nejde jen o firmy z oblasti sdílených podnikových služeb či IT, ale čím dál častěji i z výroby a dokonce i ze zdravotnictví, upozornil Ježek.

Největší nedostatek zaměstnanců nyní hlásí průmyslová výroba a IT, počet volných pozic roste i v personalistice a v podnikových službách. Největší regionální rozdíly ve mzdách lze nalézt rovněž v IT a dále ve finanční oblasti. Velké rozdíly jsou podle Ježka patrné i v hodnocení pracovníků bez znalosti cizích jazyků a těch, kteří je ovládají, a to napříč všemi sledovanými segmenty trhu.

Platy IT systémových architektů
Zdroj: Grafton Recruitment

V administrativě je největší zájem o asistentky a recepční. V oboru obchodu a marketingu firmy stále častěji dávají do pozadí požadavek na vysokoškolské vzdělání, což je ovšem kompenzováno relevantní praxí. Nejvíce rostou mzdy finančním manažerům, kdy stoupá počet pozic se mzdami převyšujícími 80 tisíc korun měsíčně.

Ve zdravotnictví trvá nedostatek zdravotních sester i lékařů všech odborností. Nejen privátní zařízení, ale i státní nemocnice jsou nuceny zvyšovat mzdy, aby si udržely kvalifikované zaměstnance. „Ve zdravotnictví se také stále častěji setkáváme s poptávkou po zdravotnickém personálu z východní Evropy, například z Bulharska či Ukrajiny,“ podotkl Ježek.

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2016 meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 29 320 korun. Reálně, po odečtení růstu cen, se ale výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Za celý rok 2016 stoupla průměrná mzda meziročně také o 4,2 procenta na 27 589 korun. Reálně vzrostla o 3,5 procenta.

Načítání...