Zpoplatněná síť dálnic bude kratší, vyjmou se některé úseky v okolí měst

Zpoplatněná síť dálnic bude příští rok pro osobní auta kratší o zhruba sto kilometrů. Ministerstvo dopravy totiž vyjmulo z placených úseků obchvaty měst. Vyhlášku, která zpoplatněnou síť a podobu dálničních kuponů stanovuje, ve středu schválilo ministerstvo. Zároveň Dan Ťok (za ANO) oznámil zahájení prodeje dálničních kuponů - na distribučních místech budou k dostání od čtvrtka.

Dálniční kupon nebudou muset mít auta například na úsecích dálnic v okolí Prahy, Kroměříže, Berouna a Ústí nad Labem. Ministerstvo je vybralo proto, že slouží jako obchvaty velkých měst. Lidé bez kuponu je tak nebudou muset objíždět po silnicích nižších tříd.

„Dálnice tady bude využita na místo tranzitu přes město, řidičům to pomůže a zároveň to má pozitivní dopad na životní prostředí ve městech,“ uvedl Ťok.

Koncem září ministerstvo dopravy avizovalo, že příští rok od zpoplatnění uvolní 11 úseků o délce 111 kilometrů. Výčet vyjmutých úseků zůstal nezměněný, konečný počet kilometrů je nakonec o něco nižší, řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Video Výstavba dálnic v roce 2017
video

Výstavba dálnic v roce 2017

Na příští rok nechal Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) vyrobit přes sedm milionů kusů dálničních kuponů, z toho více než 2,5 milionu ročních.

Známky budou kvůli obavám z padělání vybaveny novými bezpečnostními prvky. Jedním z nich je dvousložková barva, která těmto ceninám umožní měnit barvu podle úhlu pohledu. Dále budou vybaveny novým barevnějším hologramem a dalšími bezpečnostními prvky, které ale musí zůstat veřejnosti utajeny, uvedl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.

Šoféry fond zároveň vyzval, aby nákup dálničních známek nenechávali na poslední chvíli, tedy na konec ledna, kdy by mohly kvůli vysokému zájmu na některých distribučních místech kupony dojít. Zároveň upozornil řidiče na to, aby nekupovali kupony na parkovištích a dalších neoficiálních prodejních místech nebo za jiné než obvyklé ceny.