Schodek rozpočtu navržený pro rok 2017 zůstal, i když ministerstvo snížilo příjmy a výdaje

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem snížilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy o 15,4 miliardy korun. Důvodem poklesu je především zpřesnění příjmů z rozpočtu EU a dalších finančních mechanismů, vyplývá z aktuálního návrhu na internetových stránkách vlády. Plánovaný schodek rozpočtu zůstal na 60 miliardách korun.

Vláda začne o rozpočtu debatovat v pondělí 12. září, do konce měsíce jej musí schválit a poslat do Poslanecké sněmovny.

Do nového návrhu se promítly podle předkládací zprávy k rozpočtu aktualizované příjmy z EU a finančních mechanismů, které by proti červnovému materiálu měly být o více než 18 miliard nižší. Naopak o 3,3 miliardy by měly být vyšší daňové příjmy společně s příjmy na sociální zabezpečení, a to v souvislosti s aktualizací údajů podle červencové makroekonomické predikce ministerstva financí.

Důvodem snížení odhadu příjmů z fondů EU bylo podle vyjádření ministerstva financí nižší čerpání peněz určených na projekty EU v první polovině roku 2016. Nespotřebované peníze podle úřadu doplní finance určené pro rok 2017, a v průběhu roku tak bude možné využít rozpočtové opatření na navýšení příjmů a výdajů rozpočtu.

„Ministerstvo financí předpokládá, že návrh státního rozpočtu Česka na rok 2017 a střednědobý výhled státního rozpočtu na léta 2018 a 2019 bude upraven podle výsledků jednání vlády, včetně doladění vnitřní konzistence, vazeb a metodické správnosti rozpočtů kapitol a dalších příloh rozpočtové dokumentace,“ uvedl úřad.

Návrh dál předpokládá, že deficit veřejných financí by měl být v letech 2017 až 2019 ve výši 0,5 procenta hrubého domácího produktu. EU požaduje deficit pod třemi procenty.

Andrej Babiš

Andrej Babiš (ANO)

ministr financí

„Důležité je, že koncem roku budeme mít absolutně nižší dluh než v době, kdy nastupovala naše koaliční vláda.“

Andrej Babiš (ANO)

ministr financí

Video Události, komentáře
video

Ministr financí Babiš (ANO) v Událostech, komentářích

 

Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů. Platy učitelů již od letošního září stouply o osm procent, platové tarify stouply o šest procent. Od listopadu by měly stoupnout mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 tisícům vojáků.

Kabinet rovněž na jaře rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. Vláda schválila i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy korun.

Návrh rozpočtu vychází z červencové makroekonomické predikce ministerstva financí. V ní úřad počítá pro příští rok s růstem ekonomiky o 2,4 procenta.