Greenpeace varuje před TTIP, podle vyjednávačů se ale lidé nemusí bát

Hnutí Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy TTIP poškodí evropské spotřebitele, například kvůli geneticky modifikovaným potravinám z USA. Zveřejnilo kvůli tomu tajné dokumenty z vyjednávání. Šéf unijního vyjednávacího týmu Ignacio Garcia Bercero ale prohlásil, že se v připravované dohodě nehodlá evropská strana vzdát svých pravidel a dokumenty nepředstavují konečné verze dohody, nýbrž představy obou vyjednávacích stran.

Video Události
video

Události ČT: Z vyjednávání o TTIP unikly tajné dokumenty

USA staví Evropskou unii pod tlak, vyplývá podle médií ze zveřejněných dokumentů k Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP). Washington například hrozí, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce totiž přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů. USA prý rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony, napsal list Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách. 

Kritizován je také způsob vyjednávání, který je podle mnohých značně netransparentní. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. Zveřejněné texty ale přinášejí i podrobný náhled na americkou vyjednávací taktiku a postoje.

„Děláme to proto, abychom vyprovokovali diskusi a přinesli transparentnost do skandálně netransparentního jednání. Je to opravdu neuvěřitelné. Výsledky těchto jednání se dotknou skoro miliardy lidí v Evropě a Spojených státech, a to ve všech oblastech života.“

Stefan Krug

politické oddělení Greenpeace

„Bohužel zveřejněný text potvrzuje obavy milionů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví, nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Pochybné vyjednávání o smlouvě by mělo být okamžitě zastaveno a v budoucnu by dalším jednáním měla předcházet veřejná debata,“ uvedl Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Evropští vyjednávači: Dohoda nesníží ochranu spotřebitelů

Podle šéfa unijního vyjednávacího týmu Ignacia Garcia Bercera se Evropská unie nehodlá vzdát svých pravidel pro geneticky modifikované potraviny. Stejné prohlášení učinila i eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. „Žádná obchodní dohoda nikdy nesníží úroveň naší ochrany zákazníků, bezpečnosti potravin či ochrany prostředí. Obchodní dohody nezmění ani naše zákony o geneticky modifikovaných potravinách,“ uvedla eurokomisařka. „Jakákoli obchodní dohoda EU může regulaci změnit jen tak, že ji posílí,“ dodala.

Eurokomisařka Cecilia Malmströmová
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: AA

V Americe se potraviny například prodávají, dokud někdo neprokáže jejich závadnost. Evropa uplatňuje opačný přístup. Nejdříve proběhne test bezpečnosti, až pak může výrobek na trh. Amerických 170 druhů geneticky modifikovaných plodin a hormonálně upravovaná masa by tento systém nevpustil.

Bercero i Malmströmová shodně zdůraznili, že dosud utajované dokumenty k jednáním o dohodě, které nyní hnutí Greenpeace zveřejnilo, jsou takzvané konsolidované texty, a ne konečné verze dohody. „Je to text, který obsahuje představy obou vyjednávacích partnerů. V žádném případě text neodráží výsledek rozhovorů,“ uvedl Bercero. Malmströmová řekla, že zmíněné konsolidované texty udávají jen vyjednávací pozici a nic jiného.

Úřad německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela také prohlásil, že pravidla pro prodej geneticky upravených potravin se nezmění. Tyto potraviny podle úřadu budou muset být nadále jasně označeny a ochranné a zdravotní standardy pro lidi, zvířata i prostředí nebudou TTIP nijak zpochybněny.

Místopředseda Evropského parlamentu Alexander Graf Lambsdorff pak podle agentury DPA kritizoval senzační tón zpráv, které o uniklých dokumentech informovaly. Celou záležitost vnímá jako dělání z komára velblouda.

Video Události komentáře
video

TTIP: Evropa nedovolí snížení kvality potravin, soudí Toman i Faltýnek

Vyjednavač za USA Michael Froman označil interpretaci uniklých dokumentů za zavádějící až chybnou. „Těšíme se na věcnou diskusi o tom, čeho chceme pomocí TTIP dosáhnout a čeho ne,“ dodal. USA podle něj od počátku jednání považovaly za svůj prvořadý cíl dosažení hospodářského růstu a zvýšení zaměstnanosti. Důležité jsou prý ale i „transatlantické hodnoty“.

Uzavřít dohodu do konce roku

Německá kancléřka Angela Merkelová podle DPA i nadále požaduje rychlé uzavření dohody TTIP. Bavorský premiér a předseda vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer podle listu Süddeutsche Zeitung prohlásil, že budoucnost plánované dohody TTIP zcela závisí na transparentnosti a ochraně spotřebitelů.

„Dokud u TTIP nebude transparentnost, nedám k ní jako předseda strany souhlas,“ řekl Seehofer, jehož CSU tvoří s křesťanskodemokratickou CDU kancléřky Angely Merkelové stranickou unii. „Záleží mi na zachování vysokých spotřebitelských standardů,“ dodal.

„V současnosti tuto dohodu podporuje jenom pětina Němců podle aktuálních průzkumů veřejného mínění.“

Václav Černohorský

zpravodaj ČT

Vyjednávači v Evropě a ve Washingtonu usilují o dokončení klíčových částí dohody TTIP do konce tohoto roku. Konečná verze dohody má mít asi 30 kapitol a řadu dodatků.