Ministryně Marksová píše živnostníkům. Varuje je před nízkými důchody

3 minuty
Živnostníci a starobní důchody
Zdroj: ČT24

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyzvalo živnostníky, aby platili vyšší sociální pojištění než jen nejnižší předepsané částky: předejdou tak nízkým důchodům. Opozice si myslí, že užitečnější by bylo, kdyby vláda vůči živnostníkům změnila přístup.

Živnostníkům přijde od ministerstva dopis, který vysvětluje, jak se počítá důchod a jaký je rozdíl mezi osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) a zaměstnanci. Podle úřadu platí minimální sociální pojištění padesát až šedesát procent zhruba ze 600 tisíc OSVČ. 

Dopis upozorňuje také na možné problémy, které mohou živnostníky potkat, když budou mít malý důchod. „Senioři s nízkým důchodem se už dnes potýkají s mnoha existenčními problémy – nemohou si zajistit kvalitní bydlení a často jsou vystaveni exekucím. Toho se musíte vyvarovat,“ píše ministerstvo.

Důchody
Zdroj: ČT24

MPSV upozorňuje na možné budoucí problémy, pokud si lidé platí měsíčně méně než dva tisíce korun. Zároveň ukazuje, jak se důchod zvýší při vyšších platbách. 

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček v této souvislosti zdůraznil, že se jedná o zálohy, které si někteří podnikatelé raději platí nižší. Pokud pak mají v daném roce výkony vyšší, jsou pochopitelně připraveni to dodanit, dodal.

Pravicová opozice: Nechme to na živnostnících

Zatímco koaliční partneři postup ministryně chválí, pravicová opozice vyzývá vládu, ať raději změní vůči živnostníkům svůj přístup.

13 minut
Události, komentáře: Jaroslav Zavadil (ČSSD) a Markéta Adamová (TOP 09) - Důchody (nejen) pro OSVČ
Zdroj: ČT24

Nechme na odpovědném člověku, aby se sám zajistil na své stáří podle toho, jak si představuje svoji životní úroveň, řekl předseda TOP O9 Miroslav Kalousek. Šéf ODS Petr Fiala se domnívá, že místo ideologické výchovy živnostníků je lepší nechat je být a vytvořit jim podmínky pro podnikání. Oni se o sebe postarají, doplnil.

Chtěli bychom varovat, co to znamená, když si platí minimální sazby, jaký budou mít důchod, a jak by to vypadalo, kdyby si platili vyšší částky.
Michaela Marksová
ministryně práce a sociálních věcí

Ministerstvo financí si nechalo zpracovat analýzu případného sbližování odvodů živnostníků a zaměstnanců, ale nakonec se rozhodlo, že s odvody hýbat nebude.

Živnostníci a zaměstnanci
Zdroj: ČT24

Pracovníci, kteří chtějí odejít do starobního důchodu letos, musí být pojištěni minimálně 32 let. Průměrný důchod je nyní 11 337 korun měsíčně.  

Podle údajů ministerstva v roce 2014 dosahovaly odvody průměrného zaměstnance na penzi ročně 76 116 korun, zatímco OSVČ v průměru odvedly 32 184 korun. Podle odborů mají OSVČ a zaměstnanci nerovné postavení a pravidla by se měla srovnat. Zástupci podnikatelů ale poukazují na to, že živnostníci mají vyšší rizika a výdaje na podnikání a jejich situace je nejistá.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody pobíralo loni na konci září v Česku 2,83 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 2,37 milionu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 5 hhodinami

Schillerová chce stihnout legislativu k EET v příštím roce

Nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již vytvořila na resortu pracovní skupinu pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vyjádřila se tak v pořadu Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Součástí připravovaného zákona má být také daňový balíček, který bude mimo jiné obsahovat osvobození spropitného od daní a pojistného, snížení DPH na nealko nápoje ve stravovacích službách nebo studentské a manželské slevy. Podle ministryně je reálné, aby se nezbytné legislativní změny stihly během roku 2026, zpracovaný legislativní text by chtěla mít do konce února, v říjnu by měl navázat pilotní projekt. Schillerová také znovu připustila, že schodek rozpočtu na příští rok by mohl být vyšší, než s jakým počítal návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS).
před 12 hhodinami

Německá armáda koupí pistole od České zbrojovky

Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, získala zakázku u německé armády, bundeswehr si vybral její pistoli jako svou novou služební zbraň. Uherskobrodská firma informovala, že zakázku získala v mezinárodním tendru a uspěla před několika globálními konkurenty. Cenu ani rozsah zakázky neuvedla.
19. 12. 2025

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
18. 12. 2025

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
18. 12. 2025

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
18. 12. 2025Aktualizováno18. 12. 2025

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
17. 12. 2025Aktualizováno17. 12. 2025

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025
Načítání...