Prudký propad tuzemského exportu do Ruska pokračuje

Za prvních sedm měsíců letošního roku se v porovnání s loňskem snížil náš vývoz do Ruska o třetinu - zhruba na 45 miliard korun. Největší ztráty hlásí strojírenské podniky. Hlavními důvody jsou krize na východě Ukrajiny i horší ekonomická situace Ruska. 

Objem českého exportu do Ruska za prvních sedm měsíců letošního roku meziročně klesl o 32,8 procenta na 45,26 miliardy korun. V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard korun, informovalo na strojírenském veletrhu v Brně ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle mluvčího MPO Františka Kotrby ale Rusko zůstává pro české firmy dlouhodobě významným partnerem. „Z pohledu našich exportních možností se jedná do značné míry o unikátní trh, jehož potřeby velmi dobře korespondují s našimi možnostmi a naopak. Právě proto je pokračování ekonomických sankcí pro české firmy s orientací na ruský trh výrazný a prohlubující se problém,“ uvedl Kotrba.

Nejvíce je sankcemi postiženo strojírenství

Problémy v současné době pociťují zejména firmy, které vyvážely do Ruské federace výrobky, které se vyrábějí i tam. Kvůli propadu rublu a dalším událostem je jejich produkt rázem nekonkurenceschopný a mnozí dosavadní partneři preferují mnohem levnější domácí variantu.

Video Mládek: Pokud chceme neriskantní export, musíme vyvážet do EU
video

Mládek: Pokud chceme neriskantní export, musíme vyvážet do EU

Mládek: Pokud chceme neriskantní export, musíme vyvážet do EU

Český export do Ruska stále klesá

Například brněnské strojírenské skupině ALTA loni klesly tržby o dvě miliardy na 10,2 miliardy korun. Nižší byl i zisk. Alta vydělala po zdanění 178 milionů korun, což je téměř polovina zisku, který měla o rok dříve. Alta je výrazně proexportní strojírenskou skupinou, která se orientuje zejména na obchody v Rusku. Loni tam dokončila rozsáhlý projekt modernizace Ašinského metalurgického závodu.

Klíčovou roli v procesu oživení mohou sehrát podle Kotrby i společně zakládané podniky. Zmínil například společný česko-ruský podnik MTE KOVOSVIT MAS v ruském Azově, FORTEX UPEC se sídlem v Jekatěrinburgu nebo česko-ruský strojírenský podnik GRS Ural, jehož spoluvlastníkem je česká společnost TOS Varnsdorf.

„Základní řešení jsou dvě. Jednak se snažíme minimalizovat ten propad, aby nebyl ještě větší. A jednak je to snaha o diverzifikaci do některých jiných teritorií.“

Jan Mládek (ČSSD)

ministr průmysl a obchodu

Státní pojišťovna EGAP po určitém útlumu už zase pojištění exportu do Ruska poskytuje. „Letos máme pojištěn export za témeř pět miliard korun,“ potvrdila ČT24  ředitelka komunikace EGAP Hana Hikelová.