Volební místnosti se zavřely, prezidenta mohli lidé vybírat do 14 hodin

Skončilo druhé kolo volby prezidenta republiky. Volební místnosti byly v sobotu otevřené do 14 hodin, poté začalo sčítání hlasů. Novou hlavou státu se může stát buď bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, nebo bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). V prvním kole zvítězil Pavel, ale oba kandidáty v prvním kole dělilo jen 23 tisíc hlasů.

  • 0:00

    Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost. Témata spojená s prezidentskou volbou dál pokrýváme v běžném zpravodajství.

  • 22:10

    Reformy penzí a daní jsou pro Česko podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci.

  • 21:54

    Petr Pavel v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že by se ještě před svou inaugurací chtěl sejít s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž v neděli telefonoval. Podniknout chce i návštěvu Polska na pozvání prezidenta Andrzeje Dudy.

Volba prezidenta republiky je od zavedení přímé volby velmi populární a účast u ní bývá nejvyšší ze všech druhů voleb. Oba kandidáti, kteří letos postoupili do druhého kola, očekávají, že by v něm mohl hlasovat rekordní počet lidí. Mnoho z nich ovšem přišlo do volebních místností již v pátek, kdy se hlasovalo od 14 do 22 hodin. Hlasy v té době odevzdali Pavel s Babišem i dosavadní prezident Miloš Zeman, předseda vlády Petr Fiala (ODS) i předsedové dalších parlamentních stran.

Účast v prvním kole činila letos 68,2 procenta a druhé kolo se vyvíjelo tak, že by mohla být konečná účast ještě vyšší. Když v pátek večer volební místnosti zavíraly, pohybovala se většinou kolem padesáti procent, v sobotu dopoledne vzrostla k šedesáti procentům, což bylo v obou případech více než v téže době v prvním kole. 

Jsou i místa, kde je účast stoprocentní, třeba ve Špindlerově Mlýně nebo některých horských obcích v Jeseníkách. Není to ovšem tím, že by přišli všichni místní. Účast navýšili lidé s voličskými průkazy, kteří o prezidentovi hlasují, i když jsou právě na horách. V Karlově Studánce volili například účastníci vysokoškolského lyžařského kurzu, který se koná na Švýcárně. „Odvolilo nás osmnáct, dva vyučující a šestnáct studentů. Řada z nich byli prvovoliči a ani nevěděli, jak to ve volební místnosti chodí. Brali to ale jako občanskou povinnost, jsou rádi, že měli možnost se do voleb zapojit,“ řekla jejich pedagožka Sylva Hřebíčková.

Letošní prezidentské volby by účastí mohly napodobit ty minulé z roku 2018. Tehdy se ve druhém kole účast zvýšila z 61,9 na 66,6 procenta. V roce 2013 naopak přilákalo více voličů první kolo, kdy jich přišlo 61,3 procenta, ale k druhému kolu jen 59,1 procenta.

Prezidenta si volí všichni občané České republiky, kterým je přes osmnáct let, teprve potřetí v historii. Předtím ho vybírali pouze zákonodárci. Obě předchozí volby vyhrál Miloš Zeman, v roce 2013 zvítězil nad tehdejším vicepremiérem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), v roce 2018 nad bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem.

Sčítání hlasů po druhém kole bývá velmi rychlé. Volba je jednoduchá, celá republika je jediným volebním obvodem a voliči si vybírají jen ze dvou kandidátů. Záleží ale také na volební účasti a rovněž na tom, jak velký rozdíl mezi oběma kandidáty je. V roce 2013, kdy zvítězil Zeman s poměrně výrazným náskokem (získal 55 procent hlasů), uvedla ČTK, že jeho náskok již Schwarzenberg téměř jistě nestáhne, již po tři čtvrě na tři. O pět let později, kdy Zeman získal pouze 51 procent hlasů, bylo jasno po půl čtvrté.

Letos v prvním kole zvítězil Petr Pavel se ziskem 35,4 procenta hlasů, Andrej Babiš získal 35 procent. Přes pět procent voličů hlasovalo také pro Danuši Nerudovou (13,9 procenta) a Pavla Fischera (6,8 procenta). Další čtyři kandidáti – Jaroslav Bašta, Tomáš Zima, Karel Diviš a Marek Hilšer – dostali od půl procenta po čtyři a půl procenta hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok.
před 1 hhodinou

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 5 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 6 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 8 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 17 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 18 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 19 hhodinami
Načítání...