Hrad Buchlov

Toulky za hrad(b)y: Buchlov láká architekturou i přírodními kuriozitami

Má ve sbírkách spoustu kuriozit a tou nejvzácnější je asi pravá mumie. Na tajemný Buchlov se vydáváme v dalším díle nového podcastu Toulky za hrad(b)y, který vám umožní se vypravit do někdejších sídel českých a moravských pánů i v době, která skutečným výletům zrovna nepřeje. 

 

Podcast si poslechněte zde:

Několik kilometrů od moravských Buchlovic se v kopcích tyčí mohutný královský hrad Buchlov. Původně strategická obranná pevnost a správní středisko kraje nyní kromě pozoruhodné architektury láká návštěvníky na četné kuriozity a přírodniny.

Hrad a jeho počátky se datují do poloviny 13. století, kdy kromě správního střediska sloužil také jako místní centrum královské soudní pravomoci. K vůbec nejstarším částem hradu patří obranné věže, obytný palác a pozoruhodná kaple, která byla vystavěna po vzoru Sainte-Chapelle v Paříži. 

Díky přestavbám v průběhu času získal Buchlov i reprezentační rytířský sál v pozdně gotickém slohu, později probíhaly stavební úpravy v duchu renesančním a barokním. Až v roce 1701, kdy byl nedaleko vystavěn zámek, kam se majitelé Buchlova natrvalo přestěhovali, přestal být hrad upravován.

Jeho posledními majiteli se stali až v roce 1800 Berchtoldové, kteří nezapřeli svůj zájem o filantropii, medicínu a přírodní vědy a zasloužili se o proměnu hradu na rodinné muzeum, které bylo veřejnosti zpřístupněno v polovině 19. století.

K vidění jsou suvenýry ze zahraničních cest, řada přírodnin a kuriozit, rozsáhlá knihovna. Mezi nejzvláštnější exponáty pak nesporně patří egyptská mumie, která odpočívá v hrobce vybudované v jedné z hradních věží.

Nové díly najdete každou sobotu na našich podcastových platformách SoundCloud, Spotify, iTunes a na webu ČT24.