Kvůli nálezu nebezpečných látek převzali dva objekty v Kyjově hasiči, bude nutná evakuace okolí

Hasiči převzali dva objekty v Kyjově na Hodonínsku, kde specializovaná firma od pondělí odstraňuje chemikálie po bývalé varně drog. Důvodem je nález látek, se kterými firma nedokáže bezpečně manipulovat. Jejich odvoz je v plánu ve čtvrtek, vyžádá si evakuaci okolí. Předběžně jde o několik sudů s dráždivými látkami, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Vyklízení nebezpečných látek v Kyjově
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Odborná firma odstraňuje chemikálie po bývalé varně od pondělí, kdy se nejprve odvážely tlakové lahve s chlorem. Práce pokračovaly v úterý i ve středu, kdy se ale asistence hasičů změnila v zásah. „Místo jsme převzali kvůli nálezu chemických látek dráždivého charakteru, manipulace s nimi se uskuteční ve čtvrtek, kdy je budeme muset přečerpat. Zasahovat v místě budeme v protichemických oblecích, zásah si vyžádá evakuaci nejbližšího okolí,“ sdělil Mikoška. Druh nalezené chemikálie neupřesnil. Uvedl, že bližší informace budou zveřejněny zřejmě ve čtvrtek.

Policie musela 39 lidí z nejbližšího okolí evakuovat už v pondělí odpoledne, kdy odborná firma manipulovala s tlakovými lahvemi. V úterý pak v místě pracovníci nalezli nestabilní chemické látky, kdy policejní pyrotechnik vyhodnotil, že jejich převoz by mohl být zbytečným rizikem. Pyrotechnik je tak zlikvidoval na bezpečném místě řízeným odpalem.

Odstraňovací práce se protáhnou

Ve dvou objektech se nacházelo podle odhadu firmy kolem deseti tun chemikálií. Práce na jejich odstraňování měly původně skončit v pátek, kvůli nepředpokládaným nálezům se ale protáhnou.

V místě je po dobu prací dopravní omezení, třída Komenského je uzavřena od křižovatky s Nětčickou po sídliště Zahradní. Na opatření na místě se podílejí více než tři desítky policistů.

V objektech policie zasahovala v dubnu 2019, na místo tehdy dorazil i pyrotechnik. Nejnebezpečnější látky byly zlikvidovány už tehdy. Za velkokapacitní výrobu pervitinu byli u soudu pravomocně potrestáni tři muži. Soud jim uložil devět až jedenáct let vězení.