Do kadeřnictví či na masáž bude nutný negativní test. Prokazování by mohla usnadnit aplikace

Česko čeká další rozvolňování, ale také více testování. Nově bude platný test nutný například pro návštěvu kadeřníka, kosmetiky i dalších služeb. Nejasnosti zatím panují kolem testování dětí před organizovaným sportem. Vláda s touto povinností přitom v rámci rozvolňovacích balíčků počítá. I v jiných zemích na testování spoléhají, objevily se však i zfalšované výsledky testů.

Video Události: Kde budou potřeba testy
video

Události: Kde budou potřeba testy

Sportovní oddíl Roller Team Stars Praha se v pátek poprvé rozjel na bruslích opět společně. Po dvou a s rozestupy – všichni se snaží dodržovat opatření. I proto měli trenéři poradu ještě krátce před tréninkem. Od pondělí začnou naplno.

„Náš oddíl samozřejmě nakoupil testy, ale nepovažujeme to za nutné, protože děti, které k nám chodí, mají i školu a testují se. Trenéři jsou testováni v práci,“ sděluje trenérka Dana Štěpánková. Zda budou však dětem pro sport stačit testy provedené ve škole, zatím není známo. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl, že o tom bude ještě jednat se sportovními svazy. Podrobnosti prý sdělí v pondělí.

Vybrané služby spojené s péči o tělo jako kadeřnictví, pedikúra nebo masáže budou moci podle čtvrtečního rozhodnutí vlády obnovit provoz od 3. května. Detaily pravidel pro otevření by měla vláda také upřesnit v pondělí. Fungovat by měl režim jeden na jednoho.

Jednorázově budu stačit i domácí testy

Ministerstvo zdravotnictví již uvedlo, že pro využívání služeb se budou muset lidé prokázat buď PCR testem, který není starší než týden, anebo profesionálně provedeným antigenním testem. Ten je platný maximálně tři dny. Takovými testy se mohou lidé prokazovat opakovaně.

Jednorázově, třeba v kadeřnictví, bude možné provést i takzvaný domácí test. Platit bude ale jen pro daný okamžik. Test provedený v práci stačí za předpokladu, že byl profesionálně odebraný. Naopak testovat se nemusí lidé, kteří jsou méně než tři měsíce po covidu-19 anebo jsou očkovaní. Musí mít ale u sebe potvrzení.

Záložní rychlotesty má už připravené třeba kosmetička a masérka Alena Matiášková z Pelhřimova. „Spousta lidí nebude mít ještě očkování, nebudou mít PCR testy nebo nestihnou antigenní testy, takže jsem si to nachystala,“ sděluje.

Čtvrt roku je zavřený také psí salon Ivany Míkové v Jetřichovci. I ten by se měl otevřít 3. května. Po zákaznících Míková testy vyžadovat nebude, psa si je možné předat mezi dveřmi a k dispozici je čekárna. Sama ale bude testovaná, protože dělá ještě pedikúru.

Stávající kapacity testovacích míst – především na antigenní testy – podle ministra zdravotnictví stačí a zatím mají i dostatečné rezervy. Nová odběrová místa navíc dál přibývají. V budoucnu by měli mít lidé možnost nahrát výsledky testů anebo potvrzení o očkování do speciální aplikace. Tou by se pak prokazovali třeba při využívání služeb.

Hospodářská komora má navíc už připravenou platformu především pro provozovatele, kterou budou potvrzení zákazníků ověřovat. Veřejnosti ji chtějí představit v pondělí. Aplikace, na které pracuje stát, má být hotová do tří týdnů.

Testy mají zachránit turistickou sezonu

Na testy sází i další evropské země, například Řecko. Chce tím zachránit turistickou sezonu na tamních ostrovech. Vláda hodlá všechny místní obyvatele do měsíce naočkovat. A zahraniční návštěvníci mají po příjezdu předložit právě negativní test, aby mohli naplno využívat všechny služby.

Příjmy z cestovního ruchu se loni v Řecku propadly o 80 procent – v přepočtu o 300 miliard korun oproti roku 2019. Očkování místních a testování turistů to má letos změnit.

„Na ostrovech chybí nemocnice a zdravotní zařízení. Pokud by se sem virus dostal, způsobil by velkou řadu problémů,“ upozornil starosta ostrova Chalki Angelos Fragkakis.

Případy falšování výsledků jsou ojedinělé

Testy na covid se tak staly za posledních čtrnáct měsíců postupně běžnou součástí života v celé Evropě. PCR testy vyžaduje většina vyspělých zemí. Jenže i ruzyňské letiště už zaznamenalo podezření, že minimálně jeden cestující je zfalšoval. Situaci měla prošetřit hlídka cizinecké policie.

Policie výsledky vyšetřování oficiálně nekomentuje, z případů, s nimiž se redakce mohla seznámit, je ale pravděpodobné, že většinu podobných případů odkládá. S tím, že nedošlo k padělání úřední listiny nebo lékařské zprávy. Z firem nebo od lidí přitom zprávy o tom, že si test upravili, občas prosakují, jde ale spíš jen o ojedinělé případy. Víc než trestněprávní postih totiž hrozí problémy přímo na místě – se zaměstnavatelem nebo s dopravcem.

„Pokud cestující nesplňuje podmínky pro přepravu do dané destinace, tak kromě toho, že může mít následky, které s ním bude řešit policie, tak pochopitelně do destinace neodletí,“ sděluje mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Problém je i v tom, že slovní spojení „testy na covid“ má teď spoustu významů – od PCR testů s mezinárodním certifikátem až po testy ve firmách prakticky bez jakýchkoli záznamů. I podle pracovníků letiště tuhle situaci zpřehlední až zavedení takzvaných covid pasů.