Česko-ruské vztahy jsou napjaté. Emoce jitří Dukovany, Koněv, Nikulin i rok 1968

3 minuty
Události: Spory mezi Českem a Ruskem
Zdroj: ČT24

Sporných momentů v česko-ruských vztazích je v posledních letech řada a nejaktuálnější ruský zájem o stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany se střetává s varováním tajných služeb před ruskou špionáží. Rusy například popudilo vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, odstranění sochy maršála Ivana Koněva nebo vybudování pomníku vlasovcům.

Zprávy civilní Bezpečnostní informační služby (BIS) i Vojenského zpravodajství (VZ) téměř každý rok varují před ruskou zpravodajskou činností v Česku. Podle výroční zprávy BIS za rok 2019 zde operovaly všechny ruské tajné služby.

BIS také zmínila, že dlouhodobým bezpečnostním problémem je naddimenzovaná velikost ruské ambasády v Praze. Uvedla, že nejzávažnější hrozbu pro ústavnost státu představovalo šíření dezinformací proruskými aktivisty.

Dukovany

Rusko má zájem o stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Před tím dlouhodobě varují české tajné služby i část politické scény. Argumentují tím, že udělení zakázky Rosatomu by bylo bezpečnostním rizikem.

Koněv

Socha maršála Ivana Koněva v nadživotní velikosti byla v Praze 6 – Bubenči odhalena v roce 1980. Po pádu komunistického režimu se objevila iniciativa žádající její odstranění. Koněv je pro řadu lidí kontroverzní postavou, především kvůli své roli při potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a při krizi v Berlíně o pět let později.

Socha byla několikrát popsána a pokreslena či přetřena na růžovo. Při 50. výročí srpna 1968 odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem.

Proti instalování tabulky protestovali velvyslanci Ruska a některých dalších zemí bývalého SSSR. Radnice Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) loni v srpnu sochu zakryla, proti čemuž protestovala například ruská ambasáda, která krok označila za „opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa“. Radnice Prahy 6 pak nechala začátkem dubna sochu odstranit. Nahradit jí má památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

V dubnu 2020 skupina lidí v maskách zaútočila na české velvyslanectví v Moskvě. Na plot vyvěsila nápis Stop fašismu a hodila do areálu několik dýmovnic. Podle ruské televize REN to byla reakce na odstranění Koněvovy sochy. Při incidentu nebyl nikdo zatčen. Česko poslalo ruské diplomacii v reakci protestní nótu a zvýšilo ostrahu.

Vlasovci

V roce 2019 odhlasovalo zastupitelstvo Řeporyjí, že k 75. výročí konce druhé světové války nechá tato pražská městská část zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Tito původně sovětští vojáci po zajetí Němci bojovali po jejich boku, na konci války ale pomohli při osvobozování Prahy.

S návrhem přišel starosta Řeporyjí Pavel Novotný (tehdy ODS). Pomník byl odhalen koncem dubna, ruská ambasáda reagovala prohlášením, v němž uvedla, že pomník a odstranění Koněvovy sochy jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.

Veteráni z roku 1968

V červnu 2019 vyvolal v Česku pobouření návrh několika ruských komunistických poslanců, aby účastníci invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. Sněmovna tento návrh označila za „odporný pokus legitimizovat okupaci“.

Návrh ruských poslanců kritizoval i prezident Miloš Zeman, který si pozval kvůli tomu na Hrad ruského velvyslance Zmejevského. Návrh byl nakonec bez projednání stažen.

Památka obětí okupace

Roku 2019 prezident Zeman podepsal novelu zákona o státních svátcích, podle které si Česká republika bude 21. srpen připomínat oficiálně jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Proti tomu se ohradila ruská diplomacie s tím, že rozhodnutí sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma státy. Ruskou reakci ostře odmítl Zeman i česká diplomacie. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) česko-ruské vztahy kalí spíš snaha události roku 1968 relativizovat.

Adresa ambasády

Roku 2020 přejmenoval pražský magistrát část ulice s vchodem do ruské ambasády na náměstí Borise Němcova. Tohoto politika, který působil jako jedna z nejvýraznějších tváří protiputinské opozice, zabili vrazi nedaleko Kremlu.

Ruské velvyslanectví několik měsíců po přejmenování náměstí změnilo svou doručovací adresu na Korunovační 34. V dubnu 2020 dostal primátor Prahy Zdeněk Hřib policejní ochranu kvůli možnému pokusu o otravu.

Nikulin

Ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zadržen v Česku v říjnu 2016 na základě amerického zatykače, v USA byl obviněn z hackerství. Jeho vydání požadovalo i Rusko kvůli internetové krádeži.

Česká republika v roce 2018 vydala Nikulina do USA a ruské ministerstvo zahraničí poté uvedlo, že vydání podkopává základy česko-ruské spolupráce. Krok vyvolal kritiku i prezidenta Miloše Zemana, který tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) žádal o Nikulinovo vydání do Ruska.

Skripal

V březnu 2018 premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Zároveň uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, použitého k útoku.

Moskva později v reakci na kroky Británie a jejích spojenců včetně Česka oznámila, že vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. BIS ve své zprávě uvedla, že vyhoštění tří osob s diplomatickými pasy ruské zpravodajce v Česku oslabilo.

Nelegální pronájmy bytů

V srpnu 2019 Rusko stáhlo z Prahy diplomata Alexandra Těrentěva spojovaného s kauzou nelegálního pronájmu bytů, které měla ruská ambasáda k dispozici. Na stažení ruského diplomata naléhalo od jara české ministerstvo, které hrozilo, že ho jinak vyhostí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Ošetřen byl ještě jeden pracovník, bez zjevných známek zranění byl ponechán na místě, řekl mluvčí krajské záchranné služby Martin Štěpán.
14:34Aktualizovánopřed 1 mminutou

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 7 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 8 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 9 hhodinami
Načítání...