Ruští agenti, které obvinila Británie z otravy Skripala, jej před lety sledovali v Česku, zjistil Radiožurnál

2 minuty
Události: Ruští agenti podezřelí z otravy Skripala jej sledovali už během pobytu v Česku
Zdroj: ČT24

Dva Rusové, které obvinily britské úřady z toho, že se v březnu v britském městě Salisbury pokusili zavraždit bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, pobývali v roce 2014 tajně v České republice. Zjistil to Radiožurnál. V té době se v tuzemsku nacházel i Skripal, podle zdrojů Radiožurnálu pomáhal českým zpravodajcům odhalovat ruské špiony, přičemž dvojice jej sledovala.

„Vypadá to, že Rusové měli komando a Skripala sledovali dlouho před pokusem o vraždu,“ řekl zdroj ze zpravodajských služeb Radiožurnálu.

Sergej Skripal přijel do České republiky ve druhé polovině října 2014, podle zdroje tedy nedlouho po tom, co do země vstoupili i muži, kteří podle britských vyšetřovatelů o necelé čtyři roky později usilovali v Salisbury jak o život Skripala, tak jeho dcery Julije.

Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa sdělil, že zpravodajské zdroje nikdy přesně neřeknou, s čím jim Skripal pomohl. Existuje podle něj ale vodítko. „Týdeník Respekt napsal, že tu Skripal byl v roce 2012. Když se podíváte na množství vyhoštěných ruských agentů z roku 2012 a 2014, tak v obou letech k vyhošťování ruských špionů skutečně došlo. České zpravodajské služby se o nich nějak musely dozvědět,“ naznačil Kroupa.

Případ Sergeje Skripala je podle Kroupy specifický ve dvou věcech. Za prvé: Skripal měl neuvěřitelné množství znalostí o identitách ruských agentů a za druhé, za spolupráci s úřady v odhalování ruských agentů byl odsouzen a část trestu si odseděl, než jej ruští zpravodajci vyměnili s Brity. Právě druhý aspekt je příčinou poprasku kolem pokusu o vraždu Skripala. 

Pod falešnou identitou

Alexandr Miškin, který podle zjištění mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat pracoval jako lékař ruské vojenské rozvědky GRU, pobýval mezi 13. a 16. říjnem 2014 v Ostravě, následně vyrazil do Prahy. Do České republiky přicestoval pod falešnou identitou jako Alexandr Petrov, píše Radiožurnál, což je stejné jméno, které použil i ve Velké Británii.

Anatolij Čepiga, podle zjištění médií plukovník GRU, navštívil Prahu 11. října 2014, rovněž on podle Radiožurnálu zvolil falešné jméno následně užité při akci v Salisbury – Ruslan Boširov. „O jejich návštěvu se později zajímali jak čeští zpravodajci, tak i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kvůli tomu, že po celé Evropě probíhá vyšetřování případu, nechce nikdo věc komentovat,“ dodává Radiožurnál.

Bývalý zástupce ředitele ÚZSI Jan Paďourek v Událostech, komentářích uvedl, že je poněkud zvláštní, že by jedno komando sledovalo jeden cíl ve stejném složení. Nicméně připustil, že je to možné. Paďourek dodal, že agenti patřili k seniorním důstojníkům a byli velmi dobře vycvičeni. 

Dneska už rozumíme, proč se Česko po pokusu o vraždu Skripala připojilo k vyhošťování diplomatů z ruské ambasády. Prostě proto, že se to Česka týkalo.
Janek Kroupa
reportér Radiožurnálu

Babička jednoho z podezřelých zmizela, píše The Daily Telegraph

„V Británii o české stopě v případu Skripal informují nejsledovanější média. Ruská redakce BBC se vydala přímo do vesnice jednoho z podezřelých z otravy novičokem. Potvrdila, že jeho pravé jméno má být dr. Alexandr Miškin,“ uvedl zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

List The Daily Telegraph na základě vlastního šetření přinesl zprávu, že z vesnice zmizela Miškinova babička. Sousedům měla ukazovat fotografii vnuka, jak dostává ocenění Hrdiny Ruské federace z rukou Vladimira Putina. 

Muži, kteří tvrdí, že se jmenují Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, jsou podezřelí z toho, že použili nervově paralytickou látku novičok k otravě dvojího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Oba přežili. Jed však následně zabil ženu, která s ním náhodou přišla do kontaktu, a přiotrávil i jejího partnera.

Obvinění Rusové se hájí, že do Salisbury zavítali jako turisté, aby se obdivovali tamní katedrále. Je na ně vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení. Rusko jakýkoliv podíl viny na otravě čtyř lidí, z nichž jedna žena zemřela, odmítá.

Do Skripalovy otravy byl prý zapleten ještě další agent GRU

V případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury na jihu Anglie figuruje ještě další Rus, tvrdí ruský server Fontanka.ru. Podle něj vystupuje jako Sergej Fedotov, který navštívil v lednu a únoru 2014 Českou republiku společně s dalším podezřelým Rusem, Alexandrem Petrovem. Navíc používal cestovní pas s číslem blízkým pasům Petrova a Ruslana Boširova, které britské úřady podezírají z otravy Skripalových.

„Pětačtyřicetiletý Sergej Fedotov se ideálně hodí do koncepce ‚travičů z GRU‘,“ napsal portál. Fodotov kromě Prahy navštívil nejméně třikrát Londýn, naposledy 2. března tohoto roku a odletěl 4. března, v den útoku, a to společně s Petrovem a Boširovem.

„Sergej Fedotov se ideálně hodí do role třetího podezřelého,“ pokračuje Fontanka s tím, že v Rusku údajný Fedotov nevlastní žádnou nemovitost, ani auto, ani mobilní telefon a nevyskytuje se ani na sociálních sítích. Podle serveru je proto jen otázkou času, kdy oficiální či soukromí vyšetřovatelé odhalí jeho skutečnou identitu a životopis. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 1 hhodinou

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 4 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 5 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Policie navrhuje obžalovat Okamuru a SPD kvůli předvolebním plakátům

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...