Ruští extremisté napadli kvůli Koněvovi českou ambasádu v Moskvě. Diplomacie se ohradila

Skupina lidí v maskách v neděli vyvěsila na plot českého velvyslanectví v Moskvě nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Oznámila to v pondělí ruská televize REN s tím, že jde o reakci na odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze. Při incidentu nebyl nikdo zatčen. Česko poslalo ruské diplomacii v reakci protestní nótu.

Odstraňování sochy maršála Koněva
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„Česká republika protestuje proti útoku na prostory diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Oficiální nótu podle ní odeslalo české velvyslanectví v Moskvě ruskému ministerstvu zahraničí. „Očekáváme, že ruské orgány přijmou taková opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly,“ doplnila mluvčí.

K akci se na svém webu přihlásila nezaregistrovaná strana Jiné Rusko, známá svými ultralevicovými a krajně nacionalistickými názory. Jiné Rusko, jehož stoupenci sami sebe označují za nacionální bolševiky, se hlásí k odkazu nedávno zemřelého kontroverzního politika Eduarda Limonova, jednoho z hlavních ideologů velkoruské nacionalistické levice.

Na svém webu k útoku na ambasádu strana uvádí, že šlo o odpověď českým úřadům za odstranění Koněvovy sochy, které prý bylo „součástí všeobecné strategie evropských států na přezkoumání výsledků druhé světové války“.

„Když odmítají zásluhy sovětského národa ve věci boje s nacismem, vydávají se samy české úřady na cestu schvalování nacismu,“ konstatuje se v článku. Jiné Rusko v něm vyzývá ruské ministerstvo obrany k odpovídajícím diplomatickým, „a bude-li to nutné nejen diplomatickým“ krokům, které by měly „přesvědčit evropské kolegy o tom, že rusofobie v jakékoli formě nezůstane bez trestu“.

Článek končí provoláním „Naše tanky budou v Praze!“ a „Rusko je všechno, vše ostatní nic“. Z přiložených fotografií je patrné, že akci provedli čtyři muži oblečení v černém a v maskách. Televize REN uvedla, že policie po pachatelích akce pátrá.

Praha 6 odstranila sochu v pátek

Radnice Prahy 6 nechala z sochu sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Bubenči odstranit v pátek.

Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že radnice využila současný nouzový stav, akce se tak podle něj obešla bez „humbuku“.

Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.