Opozice žádá, aby Havlíček kvůli oslovení Rosatomu skončil ve vládě. Tendr ještě nezačíná, upozornil ministr

5 minut
UDÁLOSTI: Spory kolem dostavby jaderného bloku v Dukovanech
Zdroj: ČT24

Odvolání ministra průmyslu a obchodu, dopravy a vicepremiéra pro hospodářství Karla Havlíčka (za ANO) žádá skupina opozičních zákonodárců. Premiéra Andreje Babiše (ANO) oslovili otevřeným dopisem, ve kterém jej vyzvali k Havlíčkovu odvolání kvůli ohlášenému oslovení Rosatomu v rámci takzvaného bezpečnostního posouzení před dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Politici o postupu ministerstva průmyslu a obchodu debatovali v pátek v Poslanecké sněmovně, Babiš řekl, že kroky ministerstva průmyslu ještě mimořádně projedná vláda.

O Dukovanech hovořili poslanci na začátek mimořádné schůze, která byla původně vyhrazena pouze pro posouzení vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek původně navrhoval zařazení mimořádného bodu, později návrh stáhl, přesto se zástupci většiny stran stihli vyjádřit.

„Vláda v dubnu 2020 schválila bezpečnostní dokument českých zpravodajských služeb, popisující výraznou hrozbu ruských a čínských firem. A v březnu 2021 vicepremiér Havlíček svými kroky přizve Rosatom do de facto tendru a odevzdává mu celou zadávací dokumentaci,“ řekl Bartošek při návrhu na zařazení bodu.

Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu obešel vládu i bezpečnostní složky, politikům se nelíbí, že by měl být o podklady k bezpečnostní prověrce požádán také ruský Rosatom. Skupina devatenácti zákonodárců – jedenácti senátorů z klubu STAN a osmi poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN – vyzvala otevřeným dopisem premiéra Babiše, aby kvůli poslednímu vývoji Havlíčka odvolal.

„Bezpečnostní služby státu jasně doporučily nezvat Ruskou federaci do výběrového řízení na dostavbu Dukovan, odmítá to rovněž parlamentní opozice, bez jejíhož souhlasu nemá smysl projekt na 20 let dopředu spouštět. Shoda ohledně možného přizvání Rosatomu do tendru ostatně není ani ve vládě samotné. Všechny tyto instance hodlá ministr Havlíček nyní obejít a zahájit tendr sám za sebe,“ stojí v dopisu.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha zároveň v pátek ujistil Českou televizi, že „stále platí stanovisko bezpečnostní skupiny, ve které jsou zastoupeny všechny tři zpravodajské služby a další instituce“. Z něj na podzim citoval web iROZHLAS.cz, podle kterého tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu bloku dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučily, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Tendr tím nezačal, ujistil Havlíček

Havlíček ve svém vystoupení ve sněmovně důrazně odmítl, že by bylo možné zahájení bezpečnostního posouzení považovat za začátek tendru. „V dané chvíli – i po konzultaci s mezinárodní atomovou agenturou – jsme postupovali naprosto v souladu s tím, jak se postupuje ve světě, a to tak, že se připraví bezpečnostní – můžeme tomu říkat – předkolo,“ uvedl. Dodal, že teprve potom vláda schválí případné oslovení potenciálního dodavatele.

Součástí bezpečnostního posouzení budou otázky pro jednotlivé uchazeče, které se týkají jaderné bezpečnosti, kybernetické bezpečnosti, konsorcia a dodavatelského řetězce, upřesnil ministr. Bude se připravovat bezpečnostní dotazník v rámci ministerstva průmyslu, ČEZu, bezpečnostních složek, zmocněnce pro jádro. Do konce listopadu by pak měli potenciální uchazeči definitivně projevit, či neprojevit zájem o účast.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž v pátek uvedl, že bezpečnostní prověřování zájemců o zakázku ještě nezačalo. „Uvidíme v příštím týdnu, s čím vláda přijde,“ poznamenal.

To, co opozice kritizuje především, tedy že sice nebude osloven čínský zájemce, ale ruský ano, vysvětlil Havlíček jejich rozdílnými zkušenostmi. „Čína má jediný projekt mimo Čínu, a to je Pákistán. To pro nás není úplně signifikantní reference, byť netvrdíme, že to udělali špatně, to si nedovolujeme. Rusko staví nebo připravuje bloky ve dvou zemích Evropské unie, s Ruskem máme dlouhodobé vztahy v oblasti energetiky,“ srovnal.

Ministr průmyslu a obchodu také odmítl, že by obešel kolegy z vlády nebo tajné služby. „Pochopitelně, že jsem o tom informoval jak předsedu vlády, tak předsedu koaliční strany pana Hamáčka a stejně tak jsme o tom diskutovali a byl informován i pan ředitel Koudelka z BIS,“ ujistil. 

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Havlíček ho informoval o aktuálních krocích k Dukovanům, avšak ústně, takže neexistuje žádný zápis. Doplnil, že ministerstvo průmyslu a obchodu nežádalo o stanovisko tajnou službu, která je podřízena resortu vnitra, což je ovšem pouze civilní rozvědka – Úřad pro zahraniční styky a informace.

„Z hlediska postupů je to tak, že ministerstvo vnitra žádné stanovisko k tomuto nevydalo a žádné stanovisko nevydala ani zahraniční rozvědka,“ uzavřel Hamáček.

Babiš však považuje za důležité, že Havlíček o postupu při tendru s Hamáčkem hovořil, že se obrátil na BIS a že ti s plánovanými kroky podle Babiše souhlasili. Premiér dodal, že další kroky k plánované dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany mimořádně projedná v pondělí Bezpečnostní rada státu i celá vláda.

„Nemáme co skrývat a platí to, co jsme se dohodli. Svolám mimořádnou Bezpečnostní radu státu na pondělí ráno v 7 hodin, v pondělí odpoledne to projedná vláda a budeme následně informovat opozici,“ řekl premiér. 

Rosatom zůstal, komunisté za to podpoří nouzový stav, tvrdí Stanjura. Podle KSČM lže

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) spojil změnu postoje KSČM k nouzového stavu s tím, že kvůli Dukovanům má být předběžně osloven i Rosatom. „Vidíme špinavý politický kšeft v přímém přenosu,“ prohlásil.

Poslanec KSČM Leo Luzar to označil za lež. „Pokrytectví, které předvádí pravice, dosahuje vrcholu,“ reagoval Luzar na Stanjurova slova. O prodloužení nouzového stavu začali poslanci jednat v pátek po debatě o Dukovanech.

Že by taková dohoda existovala, popřel i premiér Babiš. „Žádné kšefty ohledně zdraví a lidských životů našich občanů neděláme,“ zdůraznil. Zopakoval, že o samotném výběrovém řízení na výstavbu nového bloku Dukovan bude rozhodovat až vláda, která vznikne po říjnových sněmovních volbách.

Část opozice naléhala na to, aby se nynějším postupem ministerstva průmyslu a obchodu ohledně Dukovan zabývala dolní komora ještě před jednáním o žádosti vlády o další prodloužení nouzového stavu. Po Babišově oznámení návrh na zařazení debaty o jaderné elektrárně na program schůze opozice stáhla.

Pro Petříčka jde o nepochopitelný krok MPO

K poslednímu kroku ministerstva průmyslu a obchodu se vyjádřil mimo sněmovnu i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který byl vůči němu velmi kritický.

„Pro mě je tento krok nepochopitelný. My zde máme jasné vyjádření naší české bezpečnostní komunity, která upozornila na rizika spojená s tímto největším investičním projektem v novodobých dějinách České republiky,“ prohlásil Petříček.

Projekt, který bude možná vytvářet závislost na jiné zemi, musí podle šéfa diplomacie zohlednit, jaká jsou zde bezpečnostní rizika a jak se vyvarovat možným hrozbám.

Ministr také sdělil, že rizikem je i odkládání konečného rozhodnutí o Dukovanech po volbách. „My jsme jasně řekli, že chceme řešit energetickou bezpečnost, zásobování elektřinou českých domácností. To, že se odkládá něco, co už mohlo být dořešeno v tomto volebním období, je podle mě špatně. Já jsem řekl, že toto může vést k tomu, že zabijeme českou jadernou energetiku,“ doplnil. 

Veselý čeká na rozhodnutí bezpečnostních služeb

Bezpečnostní rada státu by měla v pondělí říct, zda postup ministra Havlíčka je, nebo není bezpečný. A pokud není bezpečný, tak jak by se mělo postupovat jinak. V pořadu Interview ČT24 to řekl místopředseda ČSSD a předseda zahraničního výboru sněmovny Ondřej Veselý.

Od bezpečnostních složek tak očekává, že řeknou, zda oslovení ruské společnosti Rosatom by znamenalo bezpečnostní riziko. „Pokud je (tato firma) provázaná s ruským státem, tak je to nebezpečné,“ míní.

To by podle něho firmu Rosatom vyloučilo z pozice hlavního dodavatele. O tom, zda by mohla být subdodavatelem, by se pak ještě zřejmě vedly spory.

28 minut
Interview ČT24 – Ondřej Veselý
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 8 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 11 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...