Bezpečný způsob, nebo možný podvod? Návrh na korespondenční hlasování leží na vládě

11 minut
Reportéři ČT: Volby na dálku
Zdroj: ČT24

Korespondenční hlasování ve volbách je téma, které si současná vláda napsala do svého programového prohlášení, s jeho prosazením však nespěchá. Po prezidentských volbách v USA mají z této formy někteří čeští politici obavy. Nedávno vzniklá koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ale chce korespondenční hlasování zařadit na program lednové schůze sněmovny. Podporu má i od vládní ČSSD. Pro Reportéry ČT natáčel David Vondráček.

„Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám, včetně zavedení korespondenční volby,“ uvádí programové prohlášení vlády. 

Pro Čechy, kteří žijí v zahraničí, by to znamenalo, že by se mohli zapojit do voleb do českých zákonodárných sborů distančně korespondenčně. Takovou možnost už mají například Slováci nebo Poláci. Češi zatím mohou odvolit pouze na velvyslanectví, která jsou však většinou jenom v hlavním městě dané země. 

„Pro lidi, kteří léta žijí v USA, Austrálii nebo na Novém Zélandu, to často znamená hodiny v letadle, tisíce či desetitisíce korun za letenky, aby mohli dorazit na ambasádu a tam odvolit,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Lidé tak hlavně kvůli vzdálenosti k volbám často vůbec nepřijdou. V zahraničí přitom žije a působí až půl milionu Čechů, do parlamentu volí jen zhruba deset tisíc z nich. 

USA jako odstrašující případ?

Volit korespondenčně je možné v 21 zemích Evropské unie a ve Velké Británii. Ve Švýcarsku a Estonsku je dokonce možné odevzdat hlas distančně elektronicky. Někteří čeští politici se však ke korespondenčnímu hlasování staví skepticky, důvodem je situace, která vznikla po volbách v USA. 

Korespondenční hlasování už dopředu zpochybňoval končící prezident Donald Trump, o volebních podvodech pak mluvil i po volbách, když se ukázalo, že většinu volitelů získal Joe Biden. Trumpovy žaloby na způsob hlasování však americké soudy odmítly, celkem jich bylo šedesát.

O tom, že systém korespondenčního hlasování může být „děravý“, mluvil například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

„Nikde v Evropě jsem nezaznamenal, že by došlo k jakýmkoliv podvodům v rámci korespondenční volby,“ oponuje náměstek ministra zahraničí pro řízení právní sekce Martin Smolek. 

Nová koalice chce korespondenční hlasování prosadit do říjnových voleb

Návrh na korespondenční hlasování leží na vládě už více než rok, čeká na zařazení na program schůze vlády, což je podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky v kompetenci premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten však na dotaz České televize nereagoval. „To má nějakou řekněme kontinuitu, nějakou setrvačnost,“ řekl za předsedu vlády předseda sněmovny Vondráček. 

Nově vzniklá koalice SPOLU si nyní jako jeden z prvních úkolů zadala vyvolat co nejdříve mimořádné hlasování sněmovny, aby se projednala možnost korespondenční volby pro Čechy v zahraničí už v letošních volbách. „Je nejvyšší čas, abychom to ještě stihli uskutečnit pro volby sněmovní na podzim tohoto roku, abychom tento zákon projednali a přijali,“ prohlásila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Nakonec se přidali i občanští demokraté, kteří byli v tomto ohledu trochu zdrženlivější. „K tomuto návrhu jsme se nakonec přiklonili, aby mohli naši občané, kteří žijí v zahraničí, hlasovat ve volbách s tím, že zaznamenáváme i vývoj zájmu,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka. 

Koalice SPOLU našla podporu také u vládních sociálních demokratů. Ministr Petříček uvedl, že ČSSD je moderní levicová strana a nevidí důvod, proč lidem v zahraničí nedat právo hlasovat ve volbách korespondenčně.

„Dlouhodobě podporujeme korespondenční volbu s tím, že korespondenční volbu je možno realizovat i elektronicky. Nicméně vzhledem k tomu, jak stát zvládá a nezvládá různé elektronické systémy, a vzhledem k tomu, že ta elektronická (volba) je napadnutelná více než korespondenční, tak v tuto chvíli preferujeme tu korespondenční,“ uvedl místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). Také místopředseda STAN Jan Farský ujistil, že takový návrh hnutí stoprocentně podpoří.

Reálně je zákon možné projednat v řádu dvou až tří měsíců. Následně je ještě potřeba počítat se Senátem, ale vyplývá z toho, že do října to určitě zvládnout jde.
Marek Antoš
katedra ústavního práva, PF UK

Pro přijetí návrhu by se musela vyjádřit i část poslanců ANO

Naopak negativní postoj budou mít zřejmě komunisti. „Vidím tam velkou možnost vedoucí ke zpochybnění voleb jako takových,“ řekl komunistický poslanec Stanislav Grospič. Šéf SPD Tomio Okamura upozorňuje, že ani vyspělé státy nedokážou zajistit bezproblémový průběh korespondenční volby.

Návrh zákona však projde pouze v případě, že bude mít nadpoloviční většinu poslaneckých hlasů. To znamená, že by pro přijetí musela hlasovat i třetina poslanců ANO. „Myslím, že nějaké ucelené, jednoznačné stanovisko těch 78 poslanců nemá,“ odhaduje Vondráček. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 2 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 5 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 8 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...