Táhnout za jeden provaz je v našem zájmu. Vystrčil v novoročním projevu vyzval k jednotě a odpovědnosti

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poděkoval v novoročním projevu zdravotníkům a všem, kdo se v loňském roce podíleli na boji s pandemií. Vyzval také k solidaritě a spolupráci nejen v boji s koronavirem. Svým prvním novoročním projevem navázal na tradici, kterou založil jeho loni zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS).

Video Novoroční projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila
video

Novoroční projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila

„Stejně jako Václav Havel, i já jsem přesvědčen, že si své politiky nevolíte proto, aby vám lhali. Již delší čas žijeme v podivné době a nemáme za sebou dobrý rok,“ uvedl svou novoroční řeč předseda Senátu Vystrčil.

Poděkoval lidem, kteří se zapojili do boje s pandemií. „Chtěl bych znovu poděkovat nejen zdravotníkům, ale všem, kteří v boji proti koronavirové pandemii pomáhali a pomáhají, a to i o vánočních svátcích a o víkendech. Všem, kteří nabídli a nabízejí pomocnou ruku, děkuji,“ řekl.

Ocenil, že veřejnost projevila chuť pomáhat už během jarní první vlny. „Lidé neváhali přiložit ruku k dílu a první bitvu jsme vybojovali vítězně,“ vzpomínal. Konkrétně připomněl ty, kteří pomáhali šitím roušek, rozvozem dezinfekce či zásobováním jídlem. „Všechny tyto a další projevy lidské solidarity, odhodlání a vzájemné důvěry, pro mě osobně, byly jedním z nejsilnějších a nejvíce povzbudivých momentů roku 2020. Děkuji vám,“ řekl Vystrčil.

Nejhorší je nejistota

Zatímco jednání vlády během jarní vlny epidemie ocenil, na podzim podle něj zaspala. Jako následek pak vznikly pochybnosti o protiepidemických opatřeních a důvěra veřejnosti se začala vytrácet.

Podotkl, že se vláda při svých krocích chovala tak, jak si lidé přáli, a přiznat následně chybu pro ni bylo těžké. „Právě o tom je skutečná politika, v těžkých chvílích se pozná, kdo není pouhý populista a sběrač hlasů, ale kdo je skutečným politikem,“ uvedl Vystrčil. A vznesl požadavek k vládě, aby se více soustředila na předvídatelnost svých kroků. „Pro všechny je nejhorší nejistota,“ upozornil.

Vyjádřil také lítost nad lidmi, kteří kvůli nemoci zemřeli, i těmi, kteří zaplatili životem za dopady epidemie na zdravotnictví. „Myslím na zemřelé, jejich pozůstalé a blízké a v duchu se za vás modlím. Prosím, držte se a nevzdávejte se, jsme s vámi,“ vzkázal.

Táhnout za jeden provaz

Vystrčil připomněl, že pandemie nepřipravuje lidi pouze o životy, ale přináší také existenciální či sociální problémy. Jejich dopad pocítili například živnostníci, podnikatelé, ale také lidé z oblasti kultury nebo neziskového sektoru. Vyzval proto, aby se lidé nepovyšovali nad druhé, ale ukázali solidaritu.

„Pokud nepochopíme, že být solidární a táhnout za jeden provaz je nyní v našem společném zájmu, pokud nepochopíme, že vychvalováním jedněch a pliváním na druhé ničemu nepomáháme, pokud nepochopíme, že význam a role zejména veřejnoprávních médií je dnes zcela zásadní, pokud nepochopíme, že dnes není čas se za každou cenu trefovat do svého politického soupeře a kritizovat každý jeho krok, pokud toto všechno nepochopíme, potom bude naše schopnost se úspěšně se zákeřnou pandemií vypořádat významně oslabena,“ zdůraznil.

Vyzdvihl Čechy jakožto schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ. „I proto, prosím, nepropadejme malomyslnosti, podlézavosti, deziluzi nebo pasivitě, které jsou často přiživovány úmyslně šířenými dezinformacemi nebo pomluvami,“ poznamenal. Vyzval, aby se lidé nenechali rozeštvat, rozdělit a nerezignovali na tradiční pojetí parlamentní demokracie.

Nezodpovědnost může zabíjet

K překonání pandemie může podle Vystrčila přispět každý. „Stačí k tomu nosit roušku, dodržovat rozestupy a dodržovat další pravidla,“ řekl. Za cestu ke svobodě označil očkování. „Nezapomínejme, prosím, že i hloupost nebo nezodpovědnost mohou zabíjet,“ dodal.

Do nového roku popřál, aby lidé dokázali brát vážně názory druhých. „A abychom třeba i díky koronaviru nebo i kůrovci konečně pochopili a přijali za své, že příroda je oproti nám lidem mnohem mocnější a silnější a že je v našem bytostném zájmu ji respektovat a chránit,“ vzkázal.