Vojáci v pražských Letňanech připravují polní nemocnice, která bude fungovat jako zařízení pro pacienty s koronavirem.

V polní nemocnici v Letňanech už je většina lůžek, využita by měla být kolem 10. listopadu

Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi s covidem-19 už dorazila většina z pěti stovek lůžek. Zbylá se přivezou v pátek. Dokončena a plně funkční bude nemocnice v neděli. Přepraveni do ní budou pacienti, kteří už podstoupili léčbu v běžné nemocnici a jejich stav nebude vážný, ale budou stále pozitivní na koronavirus a vyžadovat lékařskou péči. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by se tak mohlo stát kolem 10. listopadu.

 

Organizačně je nemocnice součástí Nemocnice Na Bulovce jako oddělení následné péče. Personálně ji zajišťuje armáda.

„Většinu materiálu již máme na místě a dodávky chodí zcela podle plánu. Nepochybuji, že nedělní termín v 16 hodin dodržíme. Máme tu permanentně sto vojáků, kteří budují nemocnici,“ řekl armádní plukovník Ladislav Šlechta.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek prohlásil, že prostor bude zřejmě využit hlavně kolem 10. listopadu, kdy se v Česku předpokládá největší počet pacientů s koronavirem. Tehdy by mohly dojít kapacity v „kamenných“ nemocnicích.

„Předpokládáme, že největší nápor na náš zdravotní systém bude někdy kolem 10. listopadu. Potom jsme schopni ty pacienty, kteří by vyžadovali delší délku hospitalizace, převézt do stávajících kamenných zařízení,“ uvedl Prymula. Celkem bude pro pacienty s koronavirem k dispozici 15 500 lůžek.

Nemocnice se nachází v halách letňanského výstaviště. Haly umožňují vytvořit podmínky pro chod nemocnice, kdy je mimo jiné možné je temperovat, tedy udržovat vhodnou teplotu. Do jedné z hal mohou vjíždět i nákladní automobily, které budou nemocnici zásobovat. Polní nemocnice bude aktivována postupně podle aktuální potřeby. „Plocha 16 tisíc metrů čtverečních garantuje to, že se tam skutečně nemocnice vejde v plném rozsahu,“ řekl ministr.

Lékaři využijí dvě laboratoře a dekontaminační linku

Nemocnice má několik částí. V jedné z nich je mimo jiné stan vyčleněný pro hasiče, kteří budou zabezpečovat dekontaminaci a rovněž ubytování pro personál, pro který je nyní připraveno 120 lůžek. „V případě potřeby jsme připraveni toto množství rozšířit, ale vybavíme to až v případě potřeby. Myslíme si ale, že tento počet je nyní dostatečný,“ řekl Šlechta. V bednách je připraven materiál a vybavení pro potřeby nemocnice jako povlečení či stojany.

Lékaři budou mít k dispozici dvě laboratoře, rentgen, tomograf nebo dekontaminační linku. Personál tvoří převážně členové šesté a sedmé polní armádní nemocnice a další armádní zdravotníci. „V případě potřeby nás bude doplňovat personál Nemocnice Na Bulovce,“ řekl Šlechta.

Od obvyklých armádních polních nemocnic se ta letňanská liší mimo jiné počtem lůžek nebo zaměřením. „Naše dvě polní nemocnice, které jsou nasazovány v zahraničí, jsou standardní polní nemocnice chirurgického profilu, to znamená, že tam máme dva operační sály a jednotku intenzivní péče a máme poměrně omezenou kapacitu standardní lůžkové péče na 20 až 25 lůžek. Rozdíl není ve schopnostech, ale v kapacitách,“ dodal Šlechta.

O výstavbě polní nemocnice bylo rozhodnuto na konci minulého týdne. Umístění nemocnice na výstavišti do konce listopadu vyjde na 26 milionů korun, což je podle Prymuly vysoká cena, nebrání se ale jejímu prověření. Ministerstvo podle Prymuly dostalo také nabídky umístit nemocnici v O2 areně v pražské Libni nebo do Kongresového centra. Tato místa ale měla nedostatky kvůli ochozům pro diváky nebo nedostatečně velkým výtahům. Na vojenském letišti v pražských Kbelích by zase pacienti museli být ve stanech, které by bylo potřeba vytápět.