Může se to tak brát, že sundat roušky byla chyba. Počty ale stoupají i v zemích, kde je měli v létě povinné, uvedl Babiš

Během soboty přibylo v Česku 1539 nakažených koronavirem, jde o nejvyšší nárůst od začátku epidemie. A podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se dá očekávat, že počty nakažených budou stoupat i v následujících dnech. Lidi proto vyzval, aby dodržovali vládní opatření a nosili roušky. Podle něho se sice může zdát, že bylo chybou je před létem sundat, nicméně zdůraznil, že počty nakažených stoupají i v zemích, kde je nosili i v letních měsících. Důležitá bude podle něj celková bilance, tedy počet zemřelých, ale i ekonomické dopady – jako nezaměstnanost nebo zadluženost. Zopakoval také, že znovuobnovení Ústředního krizového štábu není potřeba.

„Byla to celospolečenská situace, jestli to byla chyba, nebo nebyla, může se to tak brát, že to byla chyba, ale já si myslím, že to stoupá i v jiných zemích, kde nesundali roušky celé léto, takže to se zhodnotit nedá,“ reagoval premiér Andrej Babiš (ANO) na slova ministra kultury Lubomíra  Zaorálka (ČSSD).

Zaorálek v pořadu Partie připustil, že zrušení srpnového nařízení o nošení roušek byla chyba. Devétého srpna se na Radě vlády pro zdravotní rizika totiž rozhodlo, že se roušky budou nosit, ale premiér to změnil, uvedl Zaorálek.

Babiš ale připomněl, že rozvolňovat v té době chtěli všichni. „My jsme se chlubili jako Česká republika, která jako první rozvolnila, z dnešního pohledu se to může říci, že to byla chyba. Otázka ale je, jak to skončí na konci, kdy se bude dělat bilance, tedy počet zemřelých, ale i ekonomické parametry, to znamená nezaměstnanost, propad HDP, zadluženost,“ konstatoval Babiš.

„Ještě bych to nehodnotil. My jsme šli nějakou cestou v první vlně, jsem přesvědčen, že dobře, teď jdeme jinou cestou, máme tady stále plno lidí, kteří protestují (proti rouškám)…“ uvedl Babiš.

ČSSD chce obnovit Ústřední krizový štáb

Babiš také zopakoval, že znovuobnovení Ústředního krizového štábu není potřeba. Jeho činnost nyní podle něj zastupuje vládní rada pro zdravotní rizika. O obnovení Ústředního krizového štábu nicméně budou chtít na pondělním zasedání vlády znovu jednat sociální demokraté.

„My jsme dnes v úplně jiné situaci než za první vlny, kdy jsme omezovali pohyb lidem, byly zavřené hranice, nebyly ochranné pomůcky. S panem Hamáčkem sedíme za jedním stolem na vládě a on má na starosti, aby Česká pošta rozvezla ochranné pomůcky pro volby a pro lidi nad šedesát let,“ uvedl Babiš.

10 minut
Rozhovor s Andrejem Babišem
Zdroj: ČT24

Na otázku, zda je Česko už skutečně ve druhé vlně koronavirové pandemie, jak uvedl v Otázkách Václava Moravce vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, předseda vlády odpověděl, že neví, jak je definována druhá vlna, protože jsou různá kritéria. Teď se podle něj volí přistup, kdy se má ochránit zdraví lidí. 

„A  je potřeba zdůraznit i pozitivní čísla, že včera (v sobotu – pozn. red.) nezemřel žádný pacient s covidem. Co se týká smrtnosti, tak jsme na počet obyvatel třetí nejlepší v Evropě po Slovensku, které testuje pět tisíc, my jsme testovali v pátek 18 400, včera 12 300 případů, to jsou všechno rekordy v testování,“ uvedl Babiš.

Připomněl také, že devadesát procent nakažených nemá žádné příznaky. Počet odběrných míst se bude podle něj dále navyšovat.

„Určitě nechceme dělat žádné ekonomické opatření typu první vlna. Nechceme zavírat školy,“ zdůraznil premiér. Důležitý je podle něho také počet hospitalizovaných, a ten je 288 na kapacitu 4800 lůžek. „Z toho máme tisíc lůžek na těžké stavy, dnes (v neděli) ráno jich bylo 47 za celou republiku. Teď jde o to, aby všichni dodržovali opatření a nosili roušky,“ zopakoval Babiš.

Na otázku, zda Česku hrozí, že ho další státy zařadí mezi rizikové země, odpověděl, že země určitě na nárůsty nakažených reagují. „Problém je, že v rámci Evropy nemáme žádnou metodiku, i ta pravidla jsou jiná. Jednal jsem s rakouským kancléřem, ten slíbil, že nebude dělat opatření. Jednali jsme na V4, tam slovenský ministr chce zavést nějaká opatření. Žádal jsem premiéra Matoviče, že by to bylo špatně, kdybychom zase omezili volný pohyb osob,“ dodal premiér Babiš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie odložila případ zřícení římsy v pražském centru, která usmrtila člověka

Vyšetřování tragického pádu římsy v centru Prahy, při kterém zemřel muž, bylo policií odloženo. Pád zdiva podle kriminalistů zapříčinilo zejména použití nevhodných materiálů, a to už při stavbě budovy v roce 1899. Současný vlastník nemovitosti není za smrt muže trestně odpovědný, protože udělal veškeré kroky k uvedení domu do bezvadného stavu. Dozorový státní zástupce se s tímto závěrem ztotožnil, sdělila Lucie Andělová z tiskového oddělení Městského státního zastupitelství v Praze.
před 30 mminutami

V okolí Náchoda kolabuje doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvoří kolony. Situaci komplikují především řidiči kamionů, kteří neodhadnou, jestli kruhové objezdy na silnici I/33 projedou a průjezd zablokují, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.
před 51 mminutami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 52 mminutami

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

V Beskydech může od úterního večera do středečního dopoledne napršet až 150 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách to může být podle některých modelů až 120 litrů. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v Beskydech vystoupit na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek, řekl po jednání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
09:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 4 hhodinami

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 5 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 5 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 15 hhodinami
Načítání...