V Česku je druhá vlna, počet hospitalizovaných může rychle narůst, uvedl Prymula

48 minut
Roman Prymula a Petr Šonka v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

V Česku už začala druhá vlna koronavirové epidemie. Za 14 dnů až tři týdny může být stejně vysoký počet hospitalizovaných jako na jaře. V Otázkách Václava Moravce to uvedl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

„Druhá vlna tady je. Tady se stále vedou teoretické diskuse, jestli ještě končí vlna první, nebo jestli je to vlna druhá. V Rakousku už také vyhlásili, že to je vlna druhá. Já si osobně myslím, že to je druhá vlna,“ uvedl Prymula v České televizi.

Vyhlášení druhé vlny je podle Prymuly formální záležitost, ale současný stav se za ni už dá považovat, doplnil epidemiolog. Nyní sledujeme vyšší nárůst potvrzených případů, než byl v první vlně, a mezi aktuálním růstem a tím na jaře byla prodleva, vysvětlil. 

Za 14 dnů až tři týdny může podle něj být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře. Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19. Pokud by se nedělala žádná opatření, na limitní kapacitě by české nemocnice mohly být na konci října, uvedl.

V současné době je podle Prymuly nutné křivku nákazy „oploštit“. Pokud by se to zhruba za tři týdny nepovedlo, mohla by se v nemocnicích znovu otevřít i covidová oddělení, uvedl dále.

Opatření, která by křivku dramaticky změnila, aby okamžitě klesl počet nákaz, podle Prymuly nejsou. Je ale jasné, že dominuje vzdušný přenos na krátkou vzdálenost. Jako příklad Prymula označil zpívání lidí vedle sebe. Lidé by se proto alespoň měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit.

V trendech je Česko téměř nejhorší v Evropě, varuje Prymula

Nárůst potvrzených případů covidu-19 zrychlil v Česku i o víkendu. V sobotu přibylo v zemi rekordních 1541 nakažených, což je o téměř 100 více než v pátek. Ve volných dnech přitom laboratoře zpravidla testují méně. Sobotní počet testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní v neděli navečer.

Podle počtu případů za 14 dní na 100 tisíc obyvatel je Česko třetí nejzasaženější zemí v EU, horší situace je jen ve Španělsku a Francii.

Podle Prymuly Česko promrhalo jarní kulturu nošení roušek. „Jak jsme byli v nejlepší výchozí pozici, tak dneska si troufám říci, že Španělsko je na tom lépe než my. Protože Španělsko dnes má vysoké počty, ale v sestupné trajektorii. My míříme nahoru. Nezáleží jenom na tom číslu, ale na těch trendech,“ uvedl. V trendech je Česko téměř nejhorší v Evropě, doplnil.

Šonka: Nárůst případů se projevuje v zatížení praktických lékařů

Vysoký nárůst případů se projevuje v zatížení praktických lékařů, uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, který byl také hostem Otázek Václava Moravce.

„Praktičtí lékaři teď nesou hlavní břemeno toho nárůstu, protože většina pacientů se obrací na nás, posíláme je na testování, samozřejmě, že to znamená časovou ztrátu a ovlivňuje to provoz našich ordinací, protože je to na úkor preventivní péče a dalších věcí,“ říká Šonka.

Situaci podle něj komplikuje to, že hygienické stanice nestíhají. „Klobouk dolů před výkonem kolegů na hygienických stanicích. Ale z toho, co denně vidíme v terénu a v kontaktu s nimi, tak je evidentní, že jsou na hranici svých kapacit. Máme informaci od pacientů, že se jim hygiena ozývá třeba až pátý šestý den od kontaktu,“ upozornil předseda Sdružení praktických lékařů.

Testy ze slin umožní zvýšit kapacitu, uvedl Prymula

Roman Prymula v Otázkách Václava Moravce uvedl, že kapacita testování na koronavirus by se do 15. října mohla zvýšit zhruba dvojnásobně na 40 tisíc testů denně. Během několika týdnů by se totiž na trh měly dostat nové rychlotesty ze slin, takzvané LAMP-testy, které rozšíří dosavadní škálu. 

V současné době se v Česku denně provádí až 18 500 testů. Se zapojením akademické sféry je možné se v současnosti dostat na kapacitu testování 20 tisíc testů za den, říká Prymula. 

Nákaza se nyní v Česku zjišťuje výtěrem z nosohltanu. V říjnu by v Česku měly být k dispozici testy ze slin, u kterých by měl být výsledek znám za přibližně 45 minut. Nyní mají lidé výsledek do 48 hodin. Testy ze slin se dlouho používají u jiných nákaz.

Nové testy mohou být podle Prymuly také výrazně levnější. U současného testu ministerstvo zdravotnictví stanovilo maximální cenu 1674 korun a 82 korun za odběr. „Je naprosto žádoucí, aby ty testy cenově spadly dolů. Teď bude skutečně unikátní příležitost během října, aby se to povedlo,“ řekl Prymula.

LAMP-testy by mohly být o polovinu levnější, k dispozici by měly být i další testy za nižší cenu, než je současná. 

Tématem debaty byla také nutná doba karantény. Dříve se musela dodržovat dva týdny, nyní v Česku stačí deset dnů. Inkubační doba se podle Prymuly liší. V současné době činí tři až pět dnů. Přes desátý den může být infekční zhruba 2,5 procenta nakažených, v případě sedmi dnů je to podle Prymuly zhruba 20 procent nakažených. Pokud by se tedy karanténa zkrátila na sedm, nebo dokonce na pět dnů, bylo by to podle něj vysoce rizikové. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 41 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami
Načítání...