Dánsko a Švýcarsko zařadily Česko mezi rizikové země, Slovensko o tom rozhodne v pondělí

4 minuty
Události: Omezení v zahraničí
Zdroj: ČT24

Dánsko a Švýcarsko zařadily Českou republiku mezi rizikové země kvůli tuzemskému vysokému přírůstku nakažených covidem-19. Do skandinávské země budou vpuštěni jen ti, kteří k tomu mají pádný důvod, turisté nikoliv. Při cestě do Švýcarska zase musí Češi do povinné karantény - bez ohledu na výsledek testu. Slovensko o tom, zda je Česko rizikové a zda bude zavádět nějaká opatření, rozhodne v pondělí.

Slovensko bude kvůli šíření koronaviru v pondělí rozhodovat o zařazení Česka mezi rizikové země a o uzavření hranic s Ukrajinou, uvedl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Zmíněné návrhy projedná tamní ústřední krizový štáb. Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování. 

Krajčí řekl, že situace v Česku je vážná a není velká naděje rychle zvládnout nástup infekce, který označil za hrozivý. Česko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. 

Do Dánska jen v neodkladných případech

Omezení se nově týkají i Dánska. Z Česka budou na dánské území vpuštěni jen ti, kteří svou cestu mohou náležitě zdůvodnit. Úřady píší o případech cestování za prací, k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy či dodávky zboží a podobně. Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského a středoškolského studia, či za účelem studijní stáže, uvedl na Twitteru Černínský palác.

Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí mělo Česko v posledních dvou týdnech v průměru 38 nových nákaz denně na 100 tisíc obyvatel. Dánské úřady řadí mezi rizikové takové země, které mají v průběhu jednoho týdne denní přírůstek infekcí vyšší než 30 na 100 tisíc obyvatel.

Kromě množství nově nakažených berou dánské úřady v úvahu také například míru testování v dané zemi, aby zjistily, jak velké procento testovaných lidí bylo pozitivních. Kromě Česka řadí Kodaň mezi rizikové země rovněž například Francii, Belgii či Španělsko.

Švýcarsko znamená karanténu. Výsledek testu nehraje roli

Povinnou karanténu pro cestovatele z Česka nově zavádí od 14. září Švýcarsko. Desetidenní izolace platí pro všechny bez ohledu na výsledky testů, upozorňuje švýcarský Úřad pro veřejné zdraví.

Pravidla platí pro všechny, kteří byli v jedné ze jmenovaných zemí v posledních dvou týdnech. Kompletní seznam států – na který v pátek přibylo Česko – zveřejňuje švýcarský úřad na svém webu. Ti, kdo do Švýcarska z těchto zemí přicestují, se musí do dvou dnů ohlásit úřadům v daném kantonu. Při porušení podmínek riskují pokutu 10 tisíc švýcarských franků.

Povinná karanténa se nevztahuje na tranzit skrze Švýcarsko.

Mezi rizikovými zeměmi už není Rumunsko

Podmínky přeshraničního cestování aktualizovalo také české ministerstvo zdravotnictví. Rumunsko nově zařadilo mezi země s nízkým rizikem nákazy, tudíž při cestě z této země nebude vyžadován negativní test na covid-19 ani karanténa. Tato povinnost nadále platí pro  cesty do Španělska.

Od pondělí začne platit také pro cestující z Kanárských ostrovů – tuto změnu resort avizoval už před týdnem. Španělsko totiž překračuje 100 případů pozitivně testovaných na 100 tisíc obyvatel, u Rumunska je to podle resortu 83 až 85 případů. Chorvatsko zůstává též pod limitem, zatímco ve Francii se situace výrazně zhoršila, a lidé by proto cesty měli zvážit, konstatuje ministerstvo.

„Vzhledem k současné situaci ohledně zvýšeného výskytu onemocnění v evropských zemích doporučujeme všem občanům ČR dobře zvážit cestování do rizikových oblastí, které mají vyšší počty případů onemocnění. Při cestách je nutné dbát na ochranu sebe a svého okolí a řídit se důsledně pravidly v dané zemi,“ nechala se slyšet hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Povinností každého cestovatele je po návratu z rizikové oblasti co nejdříve informovat krajskou hygienickou stanici a absolvovat test na covid-19. „Výsledek je pak nutné oznámit hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od příjezdu do ČR,“ dodala Rážová. Do oznámení výsledku lidé mají omezený volný pohyb vyjma cest do práce, školy, k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb a podobně. V případě neabsolvování testu musí cestovatel do karantény.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Tenisový svaz žaluje bývalého šéfa Kaderku o milion korun, píše Radiožurnál

Český tenisový svaz (ČTS) žaluje Iva Kaderku o více než milion korun. Radiožurnál uvedl, že bývalý šéf svazu dva roky pobíral neoprávněně navýšené odměny. Částku v konkrétní výši 1 088 979 korun po Kaderkovi požaduje vrátit Česká tenisová obchodní společnost, kterou tenisový svaz založil a vlastní. Kaderka byl prezidentem svazu od roku 1998 a vloni v červnu rezignoval po vypuknutí skandálu s podvody se státními dotacemi.
před 21 mminutami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 59 mminutami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře.
10:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 2 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 7 hhodinami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 8 hhodinami
Načítání...