Odboráři ostře zkritizovali ministra Vojtěcha. Žádají více peněz do zdravotnictví

22 minut
Tisková konference odborů o situaci ve zdravotnictví
Zdroj: ČT24

Zástupci několika odborových a lékařských organizací na tiskové konferenci ostře zkritizovali situaci ve zdravotnictví. Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce prohlásil, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ekonomicky „poslal zdravotnictví do kolen“. Třináctka organizací se shodla na požadavku zvýšení výdajů na zdravotnictví na devět procent HDP. Ministr návrh považuje za nereálný.

„Ekonomika v České republice roste a zdravotnictví je v krizi. Je to zdánlivý paradox, ale pan ministr to dokázal,“ zkritizoval prezident České lékařské komory Milan Kubek ministra zdravotnictví Vojtěcha.

„Zažil jsem řadu ministrů, kteří se potýkali s nejrůznějšími problémy. Nyní máme prvního ministra, který je schopen poslat zdravotnictví do kolen v časech ekonomické prosperity,“ dodal Kubek. 

Uvádět financování zdravotnictví do kontextu vývoje celé ekonomiky považuje za nutné i bývalý ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger. „Příčina napětí není jen na ministerstvu zdravotnictví. Je právě v tom poměru, kolik jde do zdravotnictví z HDP. Tady náš stát selhal od roku 1995, kdy došlo k velmi výrazné transformaci zdravotnictví a nějaké stabilizaci. Od té doby se ta situace nezměnila,“ řekl v pořadu 90'.

71 minut
90’ ČT24: Střet ministra Vojtěcha a odboráře Engela
Zdroj: ČT24

Česko teď dává na zdravotnictví zhruba 6,8 procenta HDP. „To číslo je iluzorní, protože peníze zůstávají na účtech zdravotních pojišťoven. Reálně je to tak asi o pětinu méně,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky Dagmar Žitníková.

Stát by měl podle ní navýšit aspoň na 1600 korun měsíčně i platbu pojistného za státní pojištěnce, jako jsou důchodci, nezaměstnaní nebo děti. Letos stát platí pojišťovnám za každého svého pojištěnce 1018 korun měsíčně. Je jich zhruba 5,9 milionu.

Návrh na navýšení peněz do zdravotnictví odboráři představili už na konci června, ministerstvo ho odmítlo. Vojtěch v neděli uvedl, že zaměstnanci státních nemocnic dostanou příští rok přidáno nejvýše o dvě nebo tři procenta.

Personální problémy

Podle Žitníkové chybí v nemocnicích asi 5500 sester a dalšího personálu, aby mohl být naplňován zákoník práce a další předpisy. „V nemocnicích se stále masivně porušuje zákon, falšují se výkazy práce a páchají se další podvody,“ dodal předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel.

„Chybí kolem čtyř, pěti tisíc sester a přes tři tisíce lékařů,“ zdůraznil Engel a dodal: „Je tam špatné pracovní prostředí, protože zaměstnanci jsou extrémně přetížení a mohou udělat chybu.“ Podle něj kvůli tomu lidé odchází. Fakt, že ministr chce zdravotníkům platy navýšit méně než ostatním státním zaměstnancům, považuje předseda Lékařského odborového klubu za skandální. 

„Situace se začíná zlepšovat jak z hlediska finančního ohodnocení, tak z hlediska personální stabilizace,“ oponoval Vojtěch. Podle něj není reálné očekávat, že se personální problémy vyřeší skokově během roku po zvýšení mezd. 

Engel byl v letech 2010 a 2011 tváří protestů lékařů Děkujeme, odcházíme. Další protesty chystají organizace i teď, podrobnosti chtějí sdělit na konci srpna. „Budeme hledat řešení, které by se pacientů dotklo co nejmíň,“ ujistil však. „Jsem připraven s odbory kdykoliv jednat, ale nějaká nátlaková akce ve smyslu mediálních, PR akcí, si myslím, že není vhodná forma,“ řekl Vojtěch.

Odboráři: Peníze mají pojišťovny

Peníze navíc do zdravotnictví by se podle návrhu odborů měly získat na rezervních účtech zdravotních pojišťoven. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka drží peníze na účtech nezákonně. Rezervy mají podle něj být jen 1,5 procenta vybraného pojistného. „Zákon rozhodně porušován není,“ nesouhlasí Vojtěch.

Finance podle organizací chybí zejména v menších nemocnicích, nemocnicích následné péče a pro domácí péči, kterou poskytují také charitativní organizace. Podle Petra Bočanského ze společnosti Gratia Futurum 913 mají pobytová zařízení sociálních služeb pokrytých od zdravotních pojišťoven jen asi polovinu nákladů na zdravotní sestry.

Podle Petra Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic by bylo pro zachování péče ve stejném rozsahu jako letos potřeba navýšení nemocnicím o 12 procent.

„Tři procenta bude inflace. Jenom pro slíbené navýšení mezd o deset procent by bylo potřeba navýšení plateb od pojišťoven o šest procent,“ uvedl. Kraje podle něj často menší nemocnice podporovat nemohou, protože nejsou jejich zřizovateli. Nemocnice se tak často dostávají do finančních problémů.

  • Společné prohlášení vydaly Asociace českých a moravských nemocnic, Charita ČR, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Gratia futurum 913, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, Česká lékařská komora, Svaz pacientů ČR, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a Rada seniorů ČR.

Ministr: Navýšení na devět procent HDP je nereálné

Vojtěch se hájí tím, že do zdravotnictví příští rok půjde o 24 miliard korun navíc, což je podobná částka jako letos. „Zdravotnictví roste a rostou všechny segmenty,“ sdělil ministr. Navýšení na devět procent HDP považuje za „naprosto nereálné“. Růst musí být podle Vojtěcha postupný, ne skokový.

Nesouhlasí také se způsobem, jakým byla kondice zdravotnictví vykreslena. „Není pravdou, že by zdravotnictví zásadně strádalo. Ano, bezesporu jsou problémy, vždy bude potřeba více zdrojů. Ale není to tak, že by ministerstvo zdravotnictví nějak škrtilo a nešly tam další prostředky,“ oponoval Vojtěch.

12 minut
Vojtěch: Zdravotnictví nestrádá
Zdroj: ČT24

Ministr odmítá rozpuštění rezerv pojišťoven, protože to by podle něj způsobilo kolaps. „Pokud je v jednom roce rozpustíme, tak je v dalším roce musíme doplnit, protože budou chybět,“ sdělil ministr.

Vojtěch ubezpečil, že řeší situaci malých nemocnic, a upozornil na nedávné prohlášení VZP, která je připravena cíleně podpořit právě malé nemocnice v regionech, kde hrozí nedostupnost péče. „Tam budou úhrady individuálně navýšeny,“ slíbil ministr s tím, že je třeba nemocnice cíleně podporovat, nikoliv „plošně rozsévat peníze“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Začínajícím lékařům by v regionech s nedostupnou péčí mohly přispět pojišťovny

Lékařům na startu kariéry by v příštím roce mohly začít přispívat zdravotní pojišťovny, rozdělit chtějí přes sto milionů do lokalit, kde je péče nedostatková. Po dokončení specializace by museli v regionu dál pracovat. Jde o peníze navíc k dotacím na takzvaná rezidenční místa pro začínající lékaře. Ministerstvo jich letos schválilo celkem 250, půjde na ně přes půl miliardy. Odborné společnosti ale dlouhodobě upozorňují, že to nestačí.
před 6 hhodinami

Řidiče v Praze čekají další omezení

Praha investuje příští rok do dopravy zhruba 10,5 miliardy korun. Jde o nejvýraznější položku v rozpočtu hlavního města. Nejvíc peněz spolkne trasa metra D, vzniknou ale i nové tramvajové tratě či mosty. Pro řidiče to bude znamenat další omezení.
před 7 hhodinami

Platy ve státní sféře porostou podle Babiše i v rozpočtovém provizoriu

Platy učitelů, policistů, vojáků, úředníků a dalších státních zaměstnanců by od ledna mohly vzrůst i přesto, že Česko bude od začátku roku v rozpočtovém provizoriu. V rozhovoru pro ČT to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Provizorium přitom umožňuje vládě utratit každý měsíc jen dvanáctinu výdajů z předchozího roku. Třeba budoucí ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje tarifní platy učitelů zvýšit od ledna o sedm procent. Stejný nárůst pro ně schválila na podzim i vláda Petra Fialy (ODS).
před 7 hhodinami

SOCDEM povede dosavadní místopředseda Nedvěd

Předsedou sociálních demokratů zvolil mimořádný on-line sjezd SOCDEM dosavadního místopředsedu Jiřího Nedvěda. Porazil Petra Pavlíka, který chtěl spolu s expremiérem Vladimírem Špidlou dovést stranu do řádného sjezdu v příštím roce. Bývalá předsedkyně strany Jana Maláčová popřála Nedvědovi, aby naplnil její sny. Směřování strany řešili na sjezdu i komunisté, předsedkyní dál zůstává Kateřina Konečná.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Babiš: Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny

Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny, Česko nebude za nic ručit, řekl designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Strany končící vlády výrok označily za ostudu i nebezpečný obrat zahraniční politiky. Finančními potřebami Kyjeva v letech 2026 a 2027 se bude zabývat summit EU, který začne příští čtvrtek. Komise pro jednání navrhla dvě možnosti, první je půjčka od Unie, druhou reparační půjčka zajištěná zmrazenými ruskými aktivy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Turek bude brzy moct požádat o schůzku s prezidentem, řekl Šťastný

Poslanec Motoristů Filip Turek je v domácím léčení, v pondělí má kontrolu v nemocnici a Motoristé věří, že velmi brzy bude moct požádat o schůzku s prezidentem Petrem Pavlem. Televizi Nova to sdělil předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. Strana podle něj nadále předpokládá, že Turek bude ministrem životního prostředí.
před 13 hhodinami

Fiala doufá, že se příští vláda nechá přesvědčit o významu muniční iniciativy

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) doufá, že se nastupující kabinet ANO, SPD a Motoristů nechá přesvědčit o významu české muniční iniciativy a bude v ní nějakým způsobem pokračovat. Kritiku iniciativy, která zajišťuje velkorážovou munici pro Ukrajinu čelící ruské vojenské invazi, pokládá za mimořádně nezodpovědnou. Iniciativa je dle něj unikátní a v zahraničí oceňovaná věc, kterou by byla chyba zničit. Bude prý škoda, pokud nová vláda zruší důchodovou reformu a další kroky končící vlády, jako třeba nákup amerických letounů F-35.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
před 20 hhodinami
Načítání...