Čínská diplomacie kritizovala primátora Hřiba, Petříček chce mluvit s velvyslancem

4 minuty
Události: Čína vyzvala Prahu, aby nenarušovala česko-čínské vztahy
Zdroj: ČT24

Čína vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a vedení české metropole k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy. Ve středu to podle agentury Nová Čína uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. Praha pod Hřibovým vedením ustoupila od vstřícného propekingského kurzu a vyjadřuje podporu Tibetu i Tchaj-wanu. Kvůli výtkám z Pekingu chce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) mluvit s velvyslancem.

Podle Keng Šuanga se pražské vedení i primátor v „jistou dobu zachovali velice špatně“ v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky podle mluvčího narušily vztahy mezi oběma zeměmi a dotkly se citů čínského lidu. Své námitky vůči pražské správě mluvčí dál neupřesnil.

5 minut
Šámalová: Peking apolitickým vztahům mezi městy nerozumí
Zdroj: ČT24

Keng Šuang ve zveřejnění resortního stanoviska podle všeho reagoval na dřívější Hřibovo prohlášení o změně takzvané sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni,“ prohlásil dále mluvčí. Prahu a „další příslušné politiky“ vyzval, aby svůj postoj přehodnotili a přestali narušovat čínsko-české vztahy. „Jinak to nakonec poškodí jejich vlastní zájmy,“ dodal na tiskové konferenci.

Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Pro Čínu je důležité legitimizovat své kroky, které jsou v rozporu s mezinárodním právem a lidskými právy. Tyto klauzule v partnerských smlouvách posilují image Číny jako země, která dělá všechno v pořádku. Pokud by se klauzule odebrala, znamenalo by to pro Čínu ztrátu jisté formy moci.
Filip Jirouš
člen projektu Sinopsis

Hřib: Čína by se měla soustředit na slíbené investice

Hřib vzkázal Pekingu, že partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické, a pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se měla zaměřit na plnění investic v tuzemsku, které v minulosti slíbila.

„Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná,“ uvedl primátor.

Dodal, že Čína se naopak celou situaci pokouší zpolitizovat a že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. „Není důvod, proč by ji tam měla mít Praha,“ sdělil primátor.

13 minut
Hřib: Partnerský vztah s Pekingem zatím Praze mnoho nepřinesl
Zdroj: ČT24

Záměr odstranit článek ze smlouvy ohlásilo vedení města na začátku roku, od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat. Primátor věří, že věc se vyřeší do podzimu. Pokud se Praha s Pekingem na vypuštění formulace neshodne, je podle primátora ve hře i zrušení partnerství. „Z toho, jak se partnerství dosud vyvíjelo, zatím Praha žádný smysluplný užitek neměla,“ řekl s tím, že vztahy obou měst jsou plně v jejich gesci a mimo klasickou diplomacii.

To potvrdilo i ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že podporuje regionální kontakty mezi Českem a Čínou, ale nemůže do nich zasahovat. „Vzhledem k tomu, že jde o velmi citlivou záležitost, tak jsme toho názoru, že politika by kulturu ovlivňovat neměla,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) v souvislosti s tím oznámil, že se chce co nejdříve setkat s čínským velvyslancem v Praze. 

K jednání ministra Petříčka s čínskou stranou vyzval ve čtvrtek také premiér Andrej Babiš (ANO): „Máme politiku jedné Číny, a pokud má primátor jiný názor na zahraniční politiku, tak jim do toho můžeme těžko mluvit, protože jsou nezávislí. Pokud jde o oficiální stanovisko Číny, to by měl řešit ministr s čínským velvyslancem i primátorem.“

Ke sporu se vyjádřil také předseda klubu koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09), který vyzval Čínu k dodržování lidských práv.

Podobně to vidí předseda klubu Prahy Sobě Jan Čižinský: „Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo.“

Postoj pražského magistrátu naopak zkritizoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Vedení Prahy poškozuje vztahy s Čínskou lidovou republikou zcela záměrně, evidentně ve prospěch cizí moci,“ napsal na Twitter.

Hřib se setkal s tibetským premiérem a postavil se za zástupce Tchaj-wanu

Praha se letos opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Primátor Hřib se následně setkal s předsedou tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjänem.

V březnu rovněž vyšlo najevo, že primátor Hřib odmítl návrh čínského velvyslance, který usiloval o odchod tchajwanského diplomata z novoročního setkání primátora s diplomatickým sborem. „Neudělal jsem to počátkem tohoto roku a neudělám to ani příště. Politici České republiky nemusí podlézavě přitakávat přáním čínského velvyslance, jsme suverénní stát,“ uvedl tehdy Hřib.

Magistrát v této souvislosti uvedl, že Praha má zájem o přímou leteckou linku s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Dodal, že Tchaj-wan je jedním z největších zahraničních investorů v České republice. Primátor na jaře rovněž Tchaj-wan navštívil.

Podle zpravodajky ČT v Pekingu Barbory Šámalové je Čína na projevy, které v posledních měsících vyšly z české metropole, velmi citlivá. „Čína je centrálně řízený stát, nerozumí termínům jako apolitické vztahy mezi městy,“ upozornila.

V dubnu pak ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) oznámil, že Čína ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Čína podmínila povolení k turné PKF – Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla. V červnu se proto vystoupení zrušilo. Pražský primátor to označil za šikanu.

Ve čtvrtek požádali filharmonici Prahu a ministerstvo kultury, aby jim nahradily výpadek příjmů, o které přišli kvůli zrušenému turné.

Stejné čínské žádosti, jakou odmítl Hřib, naopak vyhověla při setkání s diplomaty v březnu tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Čínský velvyslanec svoji žádost odůvodnil tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, která se uskutečnila v dubnu.

Tchaj-wan nemá v Česku velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je ale považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.

Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů, od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí. Podle svědectví mnoha aktivistů a pozorovatelů jsou v Tibetu stále porušována základní práva jako svoboda slova, politické a náboženské vyznání nebo kulturní identita. V důsledku cílené migrace čínských obyvatel se Tibeťané stali ve své zemi menšinou.

Do české zahraniční politiky vnesly otázku podpory a ochrany lidských práv listopadové dny a tandem ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera a prezidenta Václava Havla, kteří měli oba jako bývalí signatáři Charty 77 zkušenost s komunistickým kriminálem. Sama Charta 77 navíc vyzývala československé úřady k dodržování tzv. helsinského aktu, jejž ČSSR signovala a který se zavazoval právě k ochraně lidských práv.

Lidskoprávní problematika se tak na začátku 90. let stala jedním z hlavních témat československé (a později české) zahraniční politiky, Václav Havel opakovaně projevoval slova podpory opozičním aktivistům v zemích s nedemokratickým režimem (Čína, Kuba) a s dalajlamou ho pojilo osobní přátelství. Díky němu se také tibetský duchovní vůdce opakovaně účastní konference o lidských právech Fórum 2000.

Od akcentu na lidská práva tuzemská diplomacie začala ustupovat za vlád ODS, vztahy s Čínou ale zintenzivnil až kabinet sociální demokracie a ANO; za jeho působení došlo k opětovným cestám nejvyšších vládních představitelů do Číny, uzavření partnerství mezi Prahou a Pekingem i návštěvě čínského prezidenta v Česku.

Vlajka pro Tibet
Zdroj: ČTK/AP/Tsering Topgyal

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 13 mminutami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 1 hhodinou

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 5 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 12 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 12 hhodinami
Načítání...