Česko navštíví premiér tibetské exilové vlády. Petříček se s ním nesetká, primátor Prahy a další politici ano

Počátkem března přiletí do Česka na pozvání festivalu Jeden svět politický nástupce dalajlamy Lozang Sanggjä. Zatímco primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) nebo poslanci a senátoři z neformální Parlamentní skupiny přátel Tibetu mají s premiérem tibetské exilové vlády naplánované schůzky, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se s ním nesejde. Parlamentní skupina s postojem ministerstva nesouhlasí.

Lozang Sanggjä se stal nejvyšším představitelem tibetské exilové vlády, když se v roce 2011 dalajlama vzdal svých politických funkcí. Česko navštívil už dvakrát a při svých návštěvách mluvil i o postoji české vlády k Číně. Letos přijíždí krátce před 60. výročím tibetského národního povstání.

Prahu navštíví 5. až 6. března na pozvání pořadatelů festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Na slavnostním zahájení festivalu předá Lozang Sanggjä cenu Homo Homini a bude přednášet o aktuální situaci ohledně lidských práv v Tibetu.

„Přijede na krátkou dvoudenní návštěvu a co nejrychleji se vrací do Dharamsaly, sídla tibetské exilové vlády. Tam si 10. března připomenou Tibeťané výročí tibetského povstání ve Lhase, při kterém přišlo v roce 1959 o život 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu,“ uvedla mediální koordinátorka z Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Zuzana Gruberová.

Ministr Petříček setkání neplánuje

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oficiální ani soukromou schůzku se Sanggjäem nechystá. „Z pohledu ministerstva zahraničních věcí se jedná o soukromou návštěvu politické osobnosti,“ odpověděl na dotaz České televize mluvčí ministerstva Michal Bucháček. „V souladu s politikou jedné Číny – stejně jako ostatní státy EU a předchozí české vlády – Česká republika považuje Tibet za nedílnou součást Číny. Setkání ministra Petříčka s panem Lozangem Sanggjäem není plánováno,“ dodal.

Dodal, že uznání územní celistvosti Čínské lidové republiky není rezignací na stav lidských práv v Tibetu a Číně obecně, protože se Česko v posledních letech na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě k otázce omezování práv menšin v Číně kriticky vyjádřilo.

Přátelé Tibetu mezi poslanci a senátory

Neformální uskupení Parlamentní skupina přátel Tibetu, složené z 51 poslanců a senátorů ze všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM a SPD, postoj ministerstva kritizuje. „Je škoda, že česká vláda a ministerstvo zahraničí nejsou připraveni a ochotni o tomto tématu diskutovat,“ uvedl člen Parlamentní skupiny Mikuláš Peksa (Piráti).

„Myslím, že v tomto směru neexistuje důvod, proč by se pan ministr neměl s panem předsedou tibetské exilové vlády sejít, protože ani tibetská vláda neusiluje o zrušení politiky jedné Číny,“ upozornil Peksa. 

„Jde jí skutečně pouze o lidská práva, práva Tibeťanů, a myslím si, že v tomto jsou relevantními partnery, a pan ministr má všechny důvody – na základě toho, co od tiskového mluvčího zaznělo – s nimi diskutovat a myslím si, že by to bylo velice žádoucí,“ dodal.

Představitelé Parlamentní skupiny se s předsedou tibetské exilové vlády setkají na půdě sněmovny ve středu 6. března po poledni. Sněmovní část skupiny bude reprezentovat právě Mikuláš Peksa z Pirátů, senátní Přemysl Rabas (za hnutí SEN 21).

„Jedná se o politické setkání, my jsme reprezentace legislativní moci ČR, a chceme s naším protějškem hovořit o tom, jak můžeme tibetské exilové vládě z této pozice pomoci a co ona může nabídnout nám,“ vysvětlil cíl schůzky Peksa s tím, že její načasování odpovídá nadcházející připomínce 60. výroční tibetského národního povstání.

Schůzka je morálním a symbolickým gestem, říká primátor Hřib

S Lozangem Sanggjäem se setká také primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), a to 6. března v 17 hodin na Staroměstské radnici. „Schůzka je osobním, morálním a symbolickým gestem, poukazující na to, že ani v 21. století není dodržování lidských práv samozřejmostí,“ uvedl Hřib.

Lozang Sanggjä se stal premiérem tibetské exilové vlády v roce 2011. Tehdy se dalajlama vzdal svých politických funkcí, aby zůstal pouze duchovním vůdcem Tibeťanů. Znovuzvolen byl Sanggjä v roce 2016. V roce 2014 přijel jako host akce Forum 2000 do Prahy poprvé, podruhé na podzim 2018, kdy se účastnil zahájení činnosti Parlamentní skupiny přátel Tibetu.

Pozornost k otázce vztahů Číny a České republiky oživilo tzv. Prohlášení čtyř v roce 2016. Čtveřice nejvyšších českých politiků v něm tehdy ujišťovala Čínu, že schůzky politiků s dalajlamou neznamenají, že by Česko popíralo jednotu Číny včetně Tibetu. Učinili tak v reakci na schůzku tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou na ministerstvu kultury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 23 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 2 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 3 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 4 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 14 hhodinami
Načítání...