Česko navštíví premiér tibetské exilové vlády. Petříček se s ním nesetká, primátor Prahy a další politici ano

Počátkem března přiletí do Česka na pozvání festivalu Jeden svět politický nástupce dalajlamy Lozang Sanggjä. Zatímco primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) nebo poslanci a senátoři z neformální Parlamentní skupiny přátel Tibetu mají s premiérem tibetské exilové vlády naplánované schůzky, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se s ním nesejde. Parlamentní skupina s postojem ministerstva nesouhlasí.

Lozang Sanggjä se stal nejvyšším představitelem tibetské exilové vlády, když se v roce 2011 dalajlama vzdal svých politických funkcí. Česko navštívil už dvakrát a při svých návštěvách mluvil i o postoji české vlády k Číně. Letos přijíždí krátce před 60. výročím tibetského národního povstání.

Prahu navštíví 5. až 6. března na pozvání pořadatelů festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Na slavnostním zahájení festivalu předá Lozang Sanggjä cenu Homo Homini a bude přednášet o aktuální situaci ohledně lidských práv v Tibetu.

„Přijede na krátkou dvoudenní návštěvu a co nejrychleji se vrací do Dharamsaly, sídla tibetské exilové vlády. Tam si 10. března připomenou Tibeťané výročí tibetského povstání ve Lhase, při kterém přišlo v roce 1959 o život 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu,“ uvedla mediální koordinátorka z Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Zuzana Gruberová.

Ministr Petříček setkání neplánuje

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oficiální ani soukromou schůzku se Sanggjäem nechystá. „Z pohledu ministerstva zahraničních věcí se jedná o soukromou návštěvu politické osobnosti,“ odpověděl na dotaz České televize mluvčí ministerstva Michal Bucháček. „V souladu s politikou jedné Číny – stejně jako ostatní státy EU a předchozí české vlády – Česká republika považuje Tibet za nedílnou součást Číny. Setkání ministra Petříčka s panem Lozangem Sanggjäem není plánováno,“ dodal.

Dodal, že uznání územní celistvosti Čínské lidové republiky není rezignací na stav lidských práv v Tibetu a Číně obecně, protože se Česko v posledních letech na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě k otázce omezování práv menšin v Číně kriticky vyjádřilo.

Přátelé Tibetu mezi poslanci a senátory

Neformální uskupení Parlamentní skupina přátel Tibetu, složené z 51 poslanců a senátorů ze všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM a SPD, postoj ministerstva kritizuje. „Je škoda, že česká vláda a ministerstvo zahraničí nejsou připraveni a ochotni o tomto tématu diskutovat,“ uvedl člen Parlamentní skupiny Mikuláš Peksa (Piráti).

„Myslím, že v tomto směru neexistuje důvod, proč by se pan ministr neměl s panem předsedou tibetské exilové vlády sejít, protože ani tibetská vláda neusiluje o zrušení politiky jedné Číny,“ upozornil Peksa. 

„Jde jí skutečně pouze o lidská práva, práva Tibeťanů, a myslím si, že v tomto jsou relevantními partnery, a pan ministr má všechny důvody – na základě toho, co od tiskového mluvčího zaznělo – s nimi diskutovat a myslím si, že by to bylo velice žádoucí,“ dodal.

Představitelé Parlamentní skupiny se s předsedou tibetské exilové vlády setkají na půdě sněmovny ve středu 6. března po poledni. Sněmovní část skupiny bude reprezentovat právě Mikuláš Peksa z Pirátů, senátní Přemysl Rabas (za hnutí SEN 21).

„Jedná se o politické setkání, my jsme reprezentace legislativní moci ČR, a chceme s naším protějškem hovořit o tom, jak můžeme tibetské exilové vládě z této pozice pomoci a co ona může nabídnout nám,“ vysvětlil cíl schůzky Peksa s tím, že její načasování odpovídá nadcházející připomínce 60. výroční tibetského národního povstání.

Schůzka je morálním a symbolickým gestem, říká primátor Hřib

S Lozangem Sanggjäem se setká také primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), a to 6. března v 17 hodin na Staroměstské radnici. „Schůzka je osobním, morálním a symbolickým gestem, poukazující na to, že ani v 21. století není dodržování lidských práv samozřejmostí,“ uvedl Hřib.

Lozang Sanggjä se stal premiérem tibetské exilové vlády v roce 2011. Tehdy se dalajlama vzdal svých politických funkcí, aby zůstal pouze duchovním vůdcem Tibeťanů. Znovuzvolen byl Sanggjä v roce 2016. V roce 2014 přijel jako host akce Forum 2000 do Prahy poprvé, podruhé na podzim 2018, kdy se účastnil zahájení činnosti Parlamentní skupiny přátel Tibetu.

Pozornost k otázce vztahů Číny a České republiky oživilo tzv. Prohlášení čtyř v roce 2016. Čtveřice nejvyšších českých politiků v něm tehdy ujišťovala Čínu, že schůzky politiků s dalajlamou neznamenají, že by Česko popíralo jednotu Číny včetně Tibetu. Učinili tak v reakci na schůzku tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou na ministerstvu kultury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 8 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 14 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 26 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...