Panda v Praze? Čína možná Česko odmění za lepší vztahy

7 minut
Horizont ČT24: Pandy jsou trešničkou čínské diplomacie
Zdroj: ČT24

Málokteré zvíře vzbuzuje tak rozporuplné reakce. Panda je zosobněním neohrabané roztomilosti, ale také velmi obratné čínské diplomacie. Černobílý medvídek jako emisar Pekingu možná zamíří i do pražské zoo.

Před pár dny upoutaly pozornost světa záběry pandy z washingtonské zoo válející se ve sněhu. A právě ve Washingtonu žila i první panda, kterou Číňané v 70. letech Američanům darovali. Nebyla jen novým přírůstkem do zoo, ale symbolizovala nové - lepší - vztahy.

Totéž by platilo i pro případ Česka. „Jedu do Číny proto, abych podepsala partnerství s Pekingem. Zcela jistě budeme diskutovat i na toto téma,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Pražská zoo už má i vymyšleno, kam by případně pandy umístila. Do budoucna má totiž vzniknout nový pavilon pro lední medvědy, a tak by návštěvníci pandy mohli vídat právě v místech nynějšího výběhu pro lední medvědy. „O pandu stojíme. V tuto chvíli ale nejde ani tak o získání pand a financování jejich chovu, ale o výstavbu nového objektu,“ dodává ředitel zoo Miroslav Bobek.

Za ochotou Číny zapůjčit Praze pandu je zřejmě zlepšení vzájemných vztahů, které měly rozvíjet i návštěvy prezidenta Zemana a dalších politiků.

Panda
Zdroj: ČT24

Pronájem pandy není levná záležitost

Světové zoologické zahrady mají pandy jen v pronájmu a platí za ně nemalé částky. Pár může stát až milion dolarů ročně, i když dohody jsou různé. Navíc náklady na chov jedné pandy se pohybují v pětinásobcích nákladů na chov slona.

Peking má ve světě kolem padesátky medvědů. Vysílá je do zemí, s nimiž podepsal významnou obchodní a investiční dohodu. Všechna mláďata, která se „pronajatým“ pandám narodí, ale patří Pekingu a musí se do Číny vrátit.

Pandí diplomacii odstartoval Mao Ce-tung v zájmu strategických partnerství. Panda se dá získat stejně jako ztratit. Před pěti lety přišly Spojené státy o dvě v Americe narozená mláďata, když se Barack Obama sešel s dalajlámou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Akciové burzy druhým dnem zažívají jízdu z kopce

Evropské akciové burzy zažívaly i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Dalším poklesem zahájily páteční obchodování rovněž americké akciové indexy. Situaci vyostřila též páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 30 mminutami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
07:43Aktualizovánopřed 35 mminutami

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
09:01Aktualizovánopřed 45 mminutami

Nad posledním nacistickým transportem z Bratislavy už létali Sověti

V pátek 4. dubna uplynulo osmdesát let od osvobození Bratislavy, k němuž došlo v rámci první etapy bratislavsko-brněnské operace, během níž sovětské a rumunské jednotky osvobozovaly jihozápad slovenského území od nacistů. Boje o Bratislavu, které se Němci nechtěli snadno vzdát, začaly 2. dubna 1945.
16:23Aktualizovánopřed 48 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Sám Jun se národu omluvil a vyjádřil mu poděkování za podporu. V zemi se nyní do dvou měsíců uskuteční nové prezidentské volby.
05:45Aktualizovánopřed 49 mminutami

„Strach je nakažlivý.“ Harrisová a Obama se opřeli do Trumpa

Exprezident USA Barack Obama a bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová z Demokratické strany nebývale otevřeně kritizovali nedávné kroky vlády Donalda Trumpa. Podle Harrisové návrat republikána do Bílého domu vyvolal „velký pocit strachu“. Obamovi se nelíbí mimo jiné kroky v oblasti imigrace, cel či zastrašování zpravodajských médií, uvedla stanice CNN.
před 2 hhodinami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
před 3 hhodinami

Arménie přijala zákon umožňující zahájit proces přistoupení k EU

Arménský prezident Vahagn Chačaturjan podepsal zákon, který vytváří právní základ pro možný vstup země do Evropské unie, píše agentura Reuters. Arménie se v posledních letech snaží vzdalovat od svého tradičního partnera Ruska a budovat jiné mezinárodní vazby.
před 4 hhodinami
Načítání...