iRozhlas: Resort průmyslu dál proplácí dotace Agrofertu, i když Brusel peníze neposílá

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nepřistoupilo k plošnému pozastavení proplácení dotací z tuzemského rozpočtu firmám z holdingu Agrofert. Informaci přinesl server iRozhlas.cz. Evropská komise přitom od loňského prosince peníze na projekty Agrofertu neposílá. Resort tvrdí, že neproplatit dotaci může jen v případě, že její příjemce poruší pravidla. Podle šéfa ministerstva Karla Havlíčka (za ANO) není možné nevyhodnocovat žádosti, které dorazí. V Interview ČT24 však řekl, že letos jeho úřad neposlal firmám Agrofertu zatím nic.

Od prosince ministerstvo průmyslu minimálně jeden projekt holdingu z českého rozpočtu proplatilo, o dalším se aktuálně rozhoduje, potvrdila serveru bez bližších podrobností mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Ministr Havlíček ale zdůraznil, že šlo o prosinec a od té doby již Agrofert nic nedostal. „Od té doby nepřišla žádná žádost od žadatele,“ upozornil Havlíček v Interview ČT24.

K preventivní stopce přitom přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co na přelomu května a června do Česka dorazily předběžné závěry auditů k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů je. Zástupci Evropské komise přitom doporučovali českému ministerstvu financí, aby neposílalo k proplacení žádosti holdingu Agrofert už loni v prosinci.

„Poskytovatelé byli ze strany ministerstva informováni, že žádosti projektů skupiny Agrofert nejsou na žádost Evropské komise ze strany resortu financí zasílány Evropské komisi k proplacení,“ sdělil serveru mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch. Podle něj ale ministerstvo financí nemohlo nařídit, aby se dotace přestaly vyplácet z českého státního rozpočtu. Rozhodnutí ohledně proplácení příjemcům jsou plně v gesci poskytovatele dotace, dodal.

„Rozhodnutí nežádat proplacení projektů Agrofertu Evropskou komisí bylo správné a bylo na rozhodnutí ministerstva financí, s čímž Evropská komise souhlasila. Rozhodnutí neproplatit dotaci subjektu, který na dotaci má dle rozhodnutí o poskytnutí dotace nárok, je úplně jiná situace,“ reagoval náměstek pro evropské fondy na resortu průmyslu Marian Piecha.

Muselo by se prokázat pochybení, aby se dotace neproplatily, říká MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu žádost o dotace může podle své mluvčí neproplatit jen v případě, že se žadateli prokáže pochybení. „Jinak je samozřejmě – žádosti Agrofertu nevyjímaje – musí posuzovat,“ podotkla. Závazek proplatit dotaci podle ní vzniká už tím, že jsou dané firmě finance na projekt přislíbené. „Je to stejné například jako se soukromou stavbou. Závazek zaplatit za stavbu máte už z podepsané smlouvy, a pokud stavbu dostanete podle dohodnutých podmínek, musíte zaplatit,“ dodala.

Podle Karla Havlíčka by úřad, kdyby se žádostmi o proplacení přislíbených dotací nezabýval, porušoval nařízení Evropské komise. „Pokud je projekt schválen a je dokončen, závistí čistě na jedné jediné věci: Jestli dotyčná firma, čili žadatel, požádá o proplacení. Pokud přijde žádost o proplacení, my máme dva měsíce a do té doby musíme rozhodnout, to je nařízení Evropské komise. Nemůžeme se tvářit, že něco pozastavíme, je nesmysl toto tvrdit,“ shrnul.

Připustil pouze možné prodloužení lhůty ze dvou na šest měsíců. Jestliže tedy MPO od prosince Agrofertu nic neproplatilo, bylo to pouze proto, že nepřišla žádná žádost.

Toho podle ministra průmyslu a obchodu nejspíše využil i Státní zemědělský a intervenční fond. „Stejně jako my má dva respektive šest měsíců. Můj názor je takový, že využije šest měsíců, pak to může vrátit k doplnění a mezitím se počká na vyjádření,“ řekl Havlíček v Interview ČT24 s tím, že kdyby fond postupoval jinak, protivil by se komisi.

Ministerstvo průmyslu se tak rozhodlo, že plošnou stopku na dotace nevyhlásí. A to přesto, že většina projektů, které ministerstvo financí do Bruselu k proplacení neposlalo, spadá podle serveru iRozhlas právě pod ně. Projekty holdingu Agrofert, o jejichž proplacení ministerstvo financí zatím nepožádalo Evropskou komisi a platí je z českého rozpočtu, se ke konci června vyšplhaly na 170,4 milionu korun, uvedl iRozhlas.cz.

Video Studio ČT24
video

Karel Havlíček o dotacích pro Agrofert prostřednictvím MPO

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek. Projekty holdingu, jež nyní ministerstvo k proplacení do Bruselu neposlalo, tedy byly uhrazeny ze státního rozpočtu.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala chce navrhnout, aby se sněmovna na nadcházející schůzi proplácením dotací holdingu Agrofert znovu zabývala. Usnesením chce resort průmyslu a obchodu zavázat, aby dotace přestal proplácet.