Volební model Median: Do sněmovny by se dostalo osm stran

Do Poslanecké sněmovny by podle aktuálního volebního modelu agentury Median po volbách zasedlo osm stran. Největší zastoupení by měli členové hnutí ANO, s odstupem na druhém místě sociální demokraté, třetí by byli komunisté. Na čtvrtém místě skončilo SPD následované ODS a Piráty. 

Hnutí ANO by podle průzkumu Median dalo nyní hlas 25 procent voličů, což je o dva body méně než v září. Sociální demokracie má podporu 12,5 procenta lidí a pohoršila si tak o jeden procentní bod. KSČM by získala 10,5 procenta hlasů, což je oproti září pohoršení o dva body.

Volební model podle agentury Median (první polovina října 2017)
Zdroj: MEDIAN

Opačným směrem se podle volebního modelu pohybuje podpora SPD a Pirátů. SPD si polepšila o tři body a s 9,5 procenty se dostala na čtvrté místo. Následuje ji ODS, která zaznamenala ztrátu půl procentního bodu. Nyní by občanské demokraty podpořilo devět procent voličů. 

Sněmovní volební model Median říjen 2017 1.10 MB

O půl procenta méně mají Piráti, kteří vyskočili ze šesti na 8,5 procenta. Mírně vzrostla i podpora lidovců. Jako poslední by se nyní do sněmovny dostala TOP 09 se šesti procenty. Oproti září si však strana o bod pohoršila.

Podpora stran se ovšem může v posledním předvolebním týdnu velmi měnit, upozornil Median.

Účast u voleb deklarovalo v první polovině října 64 procent dotázaných, což je v porovnání se zářijovým šetřením o čtyři procentní body více. „Jen 46,5 procenta lidí si ale bylo účastí jisto,“ upozornil Median.

Průzkum probíhal od 26. září do 14. října a zúčastnilo se ho 1081 respondentů. Statistická chyba je +/- 1 procentního bodu u malých stran a až +/- 3,5 procentního bodu u největších stran.