Místopředseda STAN Vít Rakušan: Nevstoupíme do vlády, kde by byl premiérem Andrej Babiš

27 minut
První místopředseda STAN Vít Rakušan hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Hnutí Starostové a nezávislí jsou do podzimních sněmovních voleb v koalici s lidovci, dohromady proto musí překročit 10% hranici pro vstup do sněmovny. „Chceme hnutí ANO odebrat výraznou část voličských hlasů - chceme voliče přesvědčit, že jsou tady jiné koncepty,“ prohlásil v Interview ČT24 první místopředseda STAN Vít Rakušan. Podle něj hnutí nevstoupí do vlády, ve které by byl premiérem šéf ANO Andrej Babiš. Odmítl také spolupráci s komunisty.

„Média a jejich svoboda - to je věc, která by měla být v demokratické zemi zcela nezpochybnitelná. Pokud Andrej Babiš přímo zasahuje do toho, co se má nebo nemá objevit v tom kterém článku, to je z mého pohledu něco, co může být ohrožením demokracie. V této souvislosti reakci pana premiéra rozumím,“ prohlásil Rakušan v narážce na odposlechy, ve kterých figuruje Babiš a novinář MF Dnes

Podle něj je v této situaci případná koaliční spolupráce mezi Starosty a hnutím ANO jen velmi těžko přestavitelná. „Primárně je pro nás nepředstavitelné, abychom vstoupili do vlády, ve které bude premiérem Andrej Babiš,“ upřesňoval Rakušan. Tento názor se prý Starostové budou snažit prosadit i v rámci koaličního bloku s lidovci. 

STAN bych zařadil jako středové hnutí, pokud byste trvala na dělení pravice x levice, tak je to středo-pravé hnutí. V plánované koalici s lidovci jsou Starostové tou liberálnější částí.
Vít Rakušan
1. místopředseda STAN

„Hnutí ANO rozhodně není naším politickým partnerem, protože naše cesty vedoucí k cíli jsou zcela odlišné. Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje centralistický pohled na řízení státu a my jako starostové představujeme pravý opak: představujeme stát, který roste odspodu, stát, který má rozhodování posunuté co nejblíže k lidem,“ zdůrazňoval ve vysílání ČT24 Rakušan. 

V předvolebních průzkumech zatím hnutí ANO poměrně suverénně vede, Starostové mu prý ale chtějí v koalici s lidovci odebrat výrazný počet hlasů: „Chceme voliče přesvědčit, že jsou tady jiné koncepty, a doufáme, že právě ten koaliční koncept s lidovci bude mít tu sílu.“ 

Rakušan vyloučil i nepřímou podporu komunistů

Kromě vlády s Andrejem Babišem coby premiérem odmítl Rakušan i případnou povolební spolupráci s KSČM: „My jako koalice KDU-ČSL a STAN jdeme do parlamentního klání jednoznačně s tím, že nepůjdeme do žádného vládního formátu, který by byl ať už přímo, nebo nepřímo podporován komunistickou stranou.“ 

Podle něj komunisté reprezentují radikální názory, které jsou neslučitelné s politickým vývojem po roce 1989: „Pokud někdo říká, že události v 50. letech byly důsledkem nějakého přirozeného vývoje, pokud někdo říká, že Milada Horáková byla odsouzena podle tehdy platných zákonů, tak podle mě je to jednoznačně extremista, se kterým já spolupracovat nechci,“ zdůrazňoval v Interview ČT24. 

Starostové přitom na komunální úrovni s komunisty spolupracují od posledních voleb v Litvínově. Tuto koalici ovšem Rakušan zkritizoval: „Já jsem tehdy velmi radikálně vystoupil proti tomu, aby se do takové koalice vstupovalo. Tento příklad považuji za vysoce nešťastný a nahrávající spekulacím, zda to myslíme vážně,“ prohlásil s tím, že po komunálních volbách v roce 2018 bude trvat na tom, aby STAN s komunisty nespolupracovalo na žádné úrovni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při nehodě na Trutnovsku zemřeli čtyři lidé

Při nehodě dvou osobních aut u Choustníkova Hradiště na Trutnovsku zemřeli vpodvečer čtyři lidé. Další člověk je těžce zraněný, uvedla policie na síti X. Kvůli vyšetřování nehody je přerušený provoz na silnici mezi Trutnovem a Jaroměří na Náchodsku. Policie odklání auta na objízdnou trasu. Podle odhadu na webu dopravní policie by provoz mohl být obnovený krátce po půlnoci na středu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Předvolební debata o průmyslu

Česká televize před volbami nabízí tematické debaty zástupců osmi uskupení s největším volebním potenciálem. V úterý 9. září přijali pozvání k debatě moderované Danielem Takáčem na téma průmysl Ivan Adamec (SPOLU), Igor Červený (Motoristé), Radim Fiala (SPD), Karel Havlíček (ANO), Jiří Janeček (Přísaha), Leo Luzar (Stačilo!), Václav Vislous (Piráti) a Lukáš Vlček (STAN).
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna schválila program schůze asi po devíti hodinách, pokračuje ve středu

Sněmovna kvůli obsáhlým vystoupením zástupců koalice i opozice schválila program schůze, která bude v nynějším volebním období zřejmě poslední, téměř po devíti hodinách od začátku zasedání. Nevyhověla žádnému z návrhů na doplnění programu schůze, který zahrnuje především schvalování dvou novel upravených Senátem. Poslanci o nich rozhodnou na základě dohody poslaneckých frakcí až ve středu, kdy bude schůze pokračovat od 09:00.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

NCOZ zasahovala na plzeňském hejtmanství a na úřadě v Domažlicích

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na plzeňském krajském úřadě, sdělili mluvčí centrály Jaroslav Ibehej a mluvčí hejtmanství Helena Frintová. Ta rovněž potvrdila, že se zásah týkal krajem zřízené a stoprocentně vlastněné společnosti Kulturní centrum Plzeňského kraje s. r. o. (KCPK). Policisté zároveň zasahovali na městském úřadě v Domažlicích. Server Novinky.cz uvedl, že policie zadržela tamního bývalého starostu Miroslava Macha (Sdružení pro město Domažlice), který je jednatelem KCPK.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Piráti chtějí po Decroix vysvětlení bitcoinové kauzy včetně časové osy, řekl Hřib

„Chceme, aby ministryně (Eva) Decroix (ODS) vysvětlila kauzu včetně časové osy, aby bylo jasné, odkud se to vzalo, jak se to mohlo stát, že tady vznikla škoda,“ uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou v souvislosti s návrhem na zařazení bitcoinové kauzy na poslední řádnou schůzi Poslanecké sněmovny před volbami. V rozhovoru také zmínil, že Piráti chtějí do budoucna prosadit omezení řečnické doby poslanců. „Chceme, aby se ve sněmovně skutečně pracovalo, a ne aby se tam četly bakalářské práce,“ dodal. Piráti podle něj po volbách chtějí modernizovat zemi či zvýšit dostupnost bydlení a zlevnit život pro devadesát procent lidí a také vymést korupci.
před 8 hhodinami

Na dno ho dostal alkohol. Muž bez domova se ale rozhodl „zabojovat“

Měl všechno: dobrou práci, byt, přítelkyni, se kterou plánoval budoucnost. Přesto dnes čtyřicetiletý Ondřej Paďour skončil jako bezdomovec. Na dno ho dostala těžká závislost na alkoholu, kterým řešil osobní problémy. Reportéři ČT ho potkali před půldruhým rokem, když uprostřed zimy natáčeli v lesním táboře pražských bezdomovců Na Koberečku. Celoročně tam žije osobitá komunita lidí, kteří si i v krizové životní situaci navzájem pomáhají. Většina z nich je se svým životem smířená, Ondřej se ale rozhodl po natáčení zabojovat. Natáčel David Vondráček.
před 11 hhodinami

Česko může získat přes dvě miliardy eur z unijního nástroje SAFE

Česko by mohlo získat přes dvě miliardy eur (50,1 miliardy korun) z nového finančního nástroje Evropské unie SAFE, uvedla Evropská komise. O finance z programu, který umožní půjčky na vojenské vybavení, požádalo devatenáct zemí, pro které je vyhrazeno 150 miliard eur (3,7 bilionu korun). Komise v úterý oznámila předběžné příděly určené pro jednotlivé státy.
před 11 hhodinami

Problémové děti pocházejí ze všech vrstev, zaznělo ve Fenoménu doby

Agresivita dětí je na vzestupu, zní ze škol i od odborníků. Publicistický pořad Fenomén doby zkoumal kořeny problému i možná řešení. „To, co dělali patnáctiletí, provádějí klidně i desetileté děti,“ říká psycholožka Galina Jarolímková. Poruchy chování jsou nyní příznačné pro všechny socioekonomické vrstvy, dodal psychoterapeut Andrej Drbohlav. Tématu se věnovaly pořady Fenomén doby a Události, komentáře.
před 12 hhodinami
Načítání...