ČSSD se hecuje do volebního boje. Popereme se, vzkazuje Babišovi

Sociální demokraté jsou sebevědomí a hrdí, vyjádřil svůj pocit na sjezdu ČSSD první místopředseda Milan Chovanec. Podle něj se sociální demokracie nenechá zastrašit a půjde do volebních soubojů se vztyčenou hlavou. Předseda Bohuslav Sobotka pak ve svém kandidátském projevu před volbou označil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše za člověka, který nemá rád demokracii a je ochoten použít všechny prostředky včetně populismu, aby se stal neomezeným držitelem moci. Nechápu to, reagoval Babiš.

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Když jsem si přečetl noviny, říkal jsem si, že dnes přijedu na sjezd ustrašené, šedivé a bojácné strany. Není to pravda. Když procházím sálem, cítím z našich lidí sebevědomí, hrdost a chuť se poprat o to, co nás čeká,“ prohlásil ministr vnitra a první místopředseda ČSSD. Dostalo se mu za to potlesku.

Video Milan Chovanec na 39. sjezdu ČSSD
video

Chovanec na sjezdu ČSSD: Nejsme ustrašená strana

Zdroj: ČT24

Také Chovanec po Sobotkovi vyjádřil přesvědčení, že dosavadní vláda se může chlubit úspěchem. „Když se na to podíváme potom zpětně, bude to jedna z nejúspěšnějších vlád po roce 1989. A hlavní roli v ní hraje ČSSD. Máme i úspěšné krajské politiky, starosty a komunální zastupitele. Před nimi je potřeba smeknout, protože oni nesou tu tíži při jednání s lidmi, tam se rodí ta kvalita a jde zdola,“ vyzdvihl ministr vnitra.

Sobotka: Babiš touží jen po neomezené moci

„Andrej Babiš není sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který chce ve skutečnosti nemá rád demokracii. Chce v naší zemi získat absolutní a nekontrolovanou moc,“ prohlásil Sobotka na adresu předsedy ANO a ministra financí. Podle Sobotky se Babiš nebojí sáhnout ani k neomezenému populismu.

Lídr ČSSD si uvědomuje, že jeho stranu čekají velmi těžké volby. Obává se nebezpečí, že z nich opět vzejde pravicová vláda proto, že hnutí ANO nabízí spolupráci ODS. „Nepřeji si, abychom se vrátili k autoritářskému režimu. Nepřeji si, aby byla ekonomická, politická a mediální moc koncentrována do rukou jednoho člověka v tomto státě,“ zdůraznil premiér. Evropa a svět to už podle něj znají a nepřišlo v těchto situacích nikdy nic jiného, než korupce, ekonomický úpadek a marasmus.

„Abychom řešili problémy naší země, není nutné podvolovat se vládě silné ruky, není nutné z našeho státu dělat firmu, kde budou lidé jenom lopatkami ve velkém kole,“ uvedl hned v počátku sjezdu s tím, že svobodu a demokracii nelze oslabovat.

Video Sobotka v kandidátském projevu: Babiš chce pro sebe neomezenou moc
video

Sobotka v kandidátském projevu: Babiš chce pro sebe neomezenou moc

Sobotka v kandidátském projevu: Babiš chce pro sebe neomezenou moc

Sobotka: Daně chceme lidem snížit. Peníze z dividend musí zůstat v Česku

Sociální demokracie bude podle něj dbát a pečovat o právní stát, včetně svobody slova. Připomenul ochranu svobody médií a také návrh hnutí ANO na snížení počtu zákonodárců. „Parlament můžeme populisticky oslabovat, ale výsledkem bude slabá demokracie,“ uvedl s tím, že v takovém případě „dříve či později dojde k omezování svobody občanů“, kterých se pak parlament nezastane. „Nic takového se nestane, jsem si jist, že svobodnou společnost tu udržíme,“ uzavřel s výzvou vítězné cesty k říjnovým volbám.

Babiš: Nerozumím útokům koaličních partnerů 

 Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se proti premiérovým slovům, že nemá rád demokracii, ohradil. Sám si prý přeje demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Sobotku obvinil, že ho řídí lobbisté a že jim premiér jde na ruku.„Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká,“ reagoval předseda ANO.